Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2 3 ... 15
  Drukuj  
Autor Wątek: Asagoth 260l  (Przeczytany 93499 razy)
asagoth
Coldwater
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1273


Rock 'n' roll baby


WWW
« : Grudzień 14, 2010, 01:09:48 »

Witam
Po zakończeniu chwilowo przygody z akwarystyką zimnowodną, postanowiłem wrócić do rodziny ryb która pasjonuje mnie chyba najbardziej, a mianowicie Gobiidae. Przy okazji tworzenia zbiornika dla jednych z gatunków babkowatych, pomyślałem że mogła by być to niezła alternatywa dla oklepanych już roślinnych biotopów Azji i sprowadziłem kilka gatunków zwierząt, które choć idealnie do biotopu moich babeczek nie pasują, natomiast tworzą jedną całość, którą nazwać możemy : Wartkie kamieniste strumienie Azji

Zbiornik


Wymiary: 100/50/50
Z uwagi na sporą wysokość mojego zbiornika, końcowy efekt wieje pustką jednak bardzo możliwe że uda mi się dostać jakąś ławicową rybę która zapełni tą przestrzeń.

Filtracja:
Biologiczna JBL e900 (barracuda gąbki ceramika i zeolit)
Mechaniczna i wytwarzająca jednocześnie potrzebny prąd wody Powerhead Atmana model At - 301

Grzałka 300W Atmana

Oświetlenie: Standardowy WROMAK 2x30W

Woda
Ph: 7,3
No3: 25
No2: 0
więcej nie mierzone;)

Flora: Szczątkowe ilości glońów, których bardzo chce się dochować

Fauna:

Stiphodon sp. "Blue moon" F0 x 6



Jeden z dwóch głównych punktów zbiornika, na wszystkie pytania dotyczące tych ryb chętnie odpowiem w dyskusji w wątku. Nazwa sp. "blue moon" dotyczy kilku gatunków których łączy podobne ubarwienie jak narazie nie jestem w stanie określić 100% gatunku tych ryb, jednak moje typy wachają się między S.semoni a S.atropurpureus

Stiphodon elegans F0 x 6


Drugi z punktów, co do gatunku tych babeczek jestem pewien w 75%;)

Garra sp. (rufa) F0 x 6

Ta ryba trafiła do mnie przypadkiem, zakupiłem je dlatego iż pasowały do profilu mojego zbiornika a nigdy ich nie trzymałem, stwierdzam że przy tej obsadzie były strzałem w 10. Nie jestem pewien co do gatunku, także rufa napisałem w nawiasie, nie ma wiarygodnego klucza w internecie a nie chciałbym pisać głupot.

Pseudogastromyzon sp. F0 x 4

Tu również idealnie pasująca do takiego zbiornika ryba, jedna z moich ulubionych gatunków azjatyckich, jednoznacznego oznaczenia gatunku się nie podejmę...

X sztuk Krewetek Babaulti i przypadkowych typu RC

Niewiele osób wie, że duża część gatunków popularnych krewetek, żyje właśnie w takich wartko płynących kamienistych strumieniach, w tym zbiorniku czują się świetnie...

X szt Ślimaków świderków które również w takim biotopie między innymi występują;)

Karmienie
Spirulina w każdej postaci,( granulat Hikari, płatki Naturefood )
Zywa dafnia raz na kilka dni (dla Garr i przylg)

Jak widać Azja nie musi być oklepana jak razbory klinowe czy gurami dwuplame. Zbiornik ten będzie stał jeszcze kawałek czasu abym mógł poczynić dokładne obserwacje tych babek, ponieważ wiedza o nich w polskiej akwarystyce jest bardzo znikoma...
Pozdrawiam i licze na dyskusje w komentarzach
Maksymilian Przybylski vel Asagoth
« Ostatnia zmiana: Grudzień 14, 2010, 10:47:04 wysłane przez asagoth » Zapisane

patryk79
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 98



« Odpowiedz #1 : Grudzień 14, 2010, 10:38:49 »

Witam. Baniak robi świetne wrażenie. Zresztą co tam baniak, babki niesamowite. Faktycznie bez glonów może być im ciężko, szczególnie że to F0. Nie wiem czy czytałeś, ale na forum seriouslyfish jest ciekawa dyskusja na ich temat http://www.seriouslyfish.com/forums/lofiversion/index.php/t2159-0.html. Co do ławicówki to może Ambassis agrammus? Nie rzucałyby się w oczy i nie odciągały uwagi od babek a pustka byłaby wypełniona. Z drugiej strony nie wiem czy bez możliwości "zacumowania" w jakimś zacisznym miejscu dobrze by się czuły. W każdym razie gratuluję baniaka. Czekam na dalsze info bo z pewnością babeczki zasługują na więcej uwagi niż się im zazwyczaj poświęca.

P.s. No i zawsze możesz sobie zafundować darmowy masaż dłoni od "doktorów"  Wink
« Ostatnia zmiana: Grudzień 14, 2010, 14:37:01 wysłane przez patryk79 » Zapisane

Pozdrawiam, Patryk

Hemichromis elongatus
asagoth
Coldwater
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1273


Rock 'n' roll baby


WWW
« Odpowiedz #2 : Grudzień 14, 2010, 10:44:40 »

Babki wcinają granulat Hikari jak głupie... mam już je ok 4 mies i jak na razie mimo iż są bardzo wybredne to ten pokarm akurat im podpasował.
A artykuły na ich temat na anglojęzycznych forach połknąłem wszystkie
Zapisane

patryk79
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 98



« Odpowiedz #3 : Grudzień 14, 2010, 10:47:50 »

W takim razie nic tylko obserwować i zamieszczać kolejne info na forum  Grin
Zapisane

Pozdrawiam, Patryk

Hemichromis elongatus
tmaciak
Zainteresowany
**
Wiadomości: 120


« Odpowiedz #4 : Grudzień 14, 2010, 11:43:25 »

Z ciekawością będę śledził wątek, gdyż posiadam kilka sztuk stiphodon sp. w zbiorniku, który można by określić, jako "geopolityczny, zarośnięty wartki strumień" Smiley i to taki naprawdę wartki Smiley

Moja odmiana wygląda dokładnie tak jak babka "najbardziej z tyłu" z poniższego zdjęcia:


(zdjęcie ze strony http://www.seriouslyfish.com/forums/lofiversion/index.php/t2159-0.html)

Babeczki wygląda na to, że czują się dobrze, każda z nich ma "swój" korzeń jako terytorium i wykopała sobie pod nim norkę. Wychodzą z norek na żarcie lub żeby sobie świat pooglądać. Terytorium swojego bronią, ale bez jakieś agresji, czasem się trochę pogonią.

W Twoim akwarium mają tylko kamienie i korzenie, ale lubią się też "wygrzewać" na roślinach, w szczególności lubią poziome liście wąkrotek.

Jedzą wszystko, nawet krasnorosty czasem poskubią ale oczywiście najbardziej lubią gotowe żarcie Smiley

Nie karmię ich jakoś specjalnie, ryby w tym zbiorniku dostają mrożonki (oczlika, czarnego komara, wodzień) i mieszankę karm suchych (zmielone i wymieszone Tetra Color Pro, spirulina, kryl) a wieczorem od czasu do czasu tabletki Tetry dla kirysów.

Zapisane

Pozdrawiam,
Tomek
asagoth
Coldwater
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1273


Rock 'n' roll baby


WWW
« Odpowiedz #5 : Grudzień 14, 2010, 23:19:23 »

Wrzucam kilka fotek...
Stiphodony zaczynają się wybarwiać;)]


Zapisane

emperor
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1446


« Odpowiedz #6 : Grudzień 16, 2010, 22:37:43 »

Asagoth możesz zdradzić gdzie nabyłeś babeczki?
W sklepach zoo ciężko spotkać na allegro brak. Mam wolną 112- stkę i od jakiegoś czasu zastanawiam się nad nimi. Nie będzie za małe?
Rybcie masz śliczne.

Pozdrawiam
Zapisane

Pośpiech w akwarystyce jest wskazany tylko w
czasie zbierania wody z podłogi

Mój baniaczek
http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/240l-korzenie-i-galezie/
tmaciak
Zainteresowany
**
Wiadomości: 120


« Odpowiedz #7 : Grudzień 16, 2010, 23:38:22 »

Spytaj w sklepie, czy nie sprowadzają ryb na zamówienie. Ja właśnie we wtorek poprosiłem w moim, żeby się rozejrzeli za blue moonami Smiley ciekawe jak im pójdzie.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 16, 2010, 23:40:15 wysłane przez tmaciak » Zapisane

Pozdrawiam,
Tomek
asagoth
Coldwater
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1273


Rock 'n' roll baby


WWW
« Odpowiedz #8 : Grudzień 17, 2010, 00:15:44 »

Kupiłem je od sprzedawcy, odezwij się na pw to pokieruję cię do niego... jest w 100% pewny
A ja najprawdopodobniej dołożę kilka kęp java mossu, ponieważ garry podrosły i zaczeły mi trzebić krewetki...
Także wniosek, nie łączyć garr z krewetami mieszczącymi się w ich pyszczkach;)
Zapisane

Max 58
Każdy ma tak, jak sobie zrobi...
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 165



WWW
« Odpowiedz #9 : Grudzień 17, 2010, 07:41:41 »


Co to za gatunek? Czy też wcina krewecie?
Zapisane

Pozdrawiam słonecznie
Andrzej Wink
dobraf
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1782


« Odpowiedz #10 : Grudzień 17, 2010, 07:44:15 »

no jak to tak... bez roślin akwarium Huh Wink

dobra na poważnie teraz, jak zwykle zaglądając do Ciebie można coś ciekawego zobaczyć! te duże szare kamienie w tle co masz poukładane skąd brałeś?

aha, czekam na jakiś ciekawy opis podopiecznych.

pzdr
Zapisane

http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=23648.0
Pterophyllum scalare
Ancistrus dolichopterus
Hoplosternum thoracatum
tmaciak
Zainteresowany
**
Wiadomości: 120


« Odpowiedz #11 : Grudzień 17, 2010, 08:46:49 »

Czy też wcina krewecie?

Nie, a przynajmniej nie zauważyłem, a mam sporo krewetek w akwarium w którym żyją.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 17, 2010, 08:48:24 wysłane przez tmaciak » Zapisane

Pozdrawiam,
Tomek
Max 58
Każdy ma tak, jak sobie zrobi...
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 165



WWW
« Odpowiedz #12 : Grudzień 17, 2010, 10:38:23 »

Takie rybcie to bym u siebie widział, tylko czy im kawałeczek plaży wydzielony z zieleni wystarczy?
Czekam z niecierpliwością na opisy tych ciekawych żyjątek i relacje z ich rozwoju...
Zapisane

Pozdrawiam słonecznie
Andrzej Wink
tmaciak
Zainteresowany
**
Wiadomości: 120


« Odpowiedz #13 : Grudzień 17, 2010, 11:03:49 »

Takie rybcie to bym u siebie widział, tylko czy im kawałeczek plaży wydzielony z zieleni wystarczy?

Chyba trzeba by wydzielić wątek o babkach, aby off-topa nie robić w tym Smiley

IMHO zignorują tą plażę. Babki znajdują sobie terytorium i wygrzebują norkę w której spędzają większość czasu, do szczęścia im plaża nie jest potrzebna, natomiast muszą być kamienie lub korzenie które będą wyznaczały im terytoria, pod którymi będą mogły ryć norki i na których będą mogły się wygrzewać.

U kolegi Asagoth mają kamienie, a u mnie korzenie ale reguły są zachowane Smiley

Padło powyżej pytanie czy można je trzymać w 112L. IMHO tak, nie więcej zapewne niż 4-5 szt. ale trzeba tak zapewnić rozłożenie kamieni/korzeni aby każda mogła sobie znaleźć terytorium.

Od swojego terytorium jakoś nadmiernie się nie oddalają, to nie jest bardzo ruchliwa ryba. W sumie aż tak dobrze nie pływa, porusza się takimi śmiesznymi skokami. Lubią duży przepływ wody, w końcu to ryba z wartkich strumieni Smiley pod brzuchem mają płetwy przekształcone w przyssawkę, którą przysysają się do otoczenia, żeby ich nurt nie porwał.

Akwarium kolegi Asagoth to wzorcowy biotop dla stiphodonów, ale u mnie mieszkają w typowym "roślinniaku", mają jednak to co lubią, czyli spokojne towarzystwo, korzenie i wartki nurt i wyglądają raczej na zadowolone Smiley
Zapisane

Pozdrawiam,
Tomek
Max 58
Każdy ma tak, jak sobie zrobi...
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 165



WWW
« Odpowiedz #14 : Grudzień 17, 2010, 11:16:42 »

u mnie mieszkają w typowym "roślinniaku", mają jednak to co lubią, czyli spokojne towarzystwo, korzenie i wartki nurt i wyglądają raczej na zadowolone

właśnie Tomku - napisałem o "plaży" nie bez powodu, bo u mnie reszta to substrat i "trawnik" z glosi i eleocharisa , a niezarosnięte nim miejsca są w gaszczu roslini korzeni. Kopanie norek w substracie... nie wygląda zachęcająco... a na plaży jest i prąd wody, kamienie, żwir i piasek... - stąd pytanie. Tyle ze jest jej tylko 20x35cm...w poprzek zbiornika.
aaaa... nie odpowiedziałeś mi na pytanie - co to za gatunek ten z obrazka - bo bardzo mi się spodobał... Wink
Zapisane

Pozdrawiam słonecznie
Andrzej Wink
Strony: [1] 2 3 ... 15
  Drukuj  
 
Skocz do: