Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Nasze akwaria « Nasze akwaria « andrzej72 - 200 litrów + 12 litrów
Strony: 1 ... 12 13 [14]
  Drukuj  
Autor Wątek: andrzej72 - 200 litrów + 12 litrów  (Przeczytany 59486 razy)
andrzej72
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1210



« Odpowiedz #195 : Styczeń 02, 2011, 17:51:40 »

Jak wygladaja skoki No3 i Po4 w liczbach na przestrzeni czasu /dni/ i dlaczego do nich wedlug Ciebie dochodzi ?
Jak wyglądają skoki NO3 i PO4:
- w ciągu ostatnich kilkunastu dni NO3 "pływa" między 5 a 10 mg/l, przy czym te 5 mg/l to tak umownie, bo test zabarwia się nieco ciemniej niż dla 5 mg/l. Osobiście jeszcze nie ingerowałem nawozem w poziom NO3 w przypadku niedoboru (nie zaobserwowałem takowego), ani nie robiłem podmiany, choć w pewnym momencie NO3 skoczyło do prawie 20, jednak w ciągu kilku dni spadło do 10.
- PO4 trzyma się w okolicach 0,6 mg/l - czasami jest nieco więcej niż 0,4, a mniej niż 0,6, ale wygląda na stabilne (znowu trudno dopasować kolor do skali)

Nie jestem w stanie podać konkretnie co ile dni i o ile coś się zmienia, bo raz mierzę parametry co dwa dni, a innym razem co cztery lub pięć. Generalnie jeśli przez kolejne dwa tygodnie akwarium będzie się tak dobrze miało jak się ma teraz, z testów zrezygnuję całkowicie.

Generalnie przez te prawie trzy tygodnie takiego prowadzenia zbiornika nie zauważyłem, aby NO3 i PO4 skakało w jakiś znaczący sposób. Rośliny wyglądają na zdrowe, nie wykazują żadnych oznak niedoborów czy nadmiarów, tempo wzrostu przyzwoite, wybarwienie również - szczególnie cieszy moje oko ładnie wybarwiony 25-centymetrowy didiplis i dość szybko rozrastający się i gęstniejący Willow Moss Smiley .

Ryby karmione są niewielką porcją co dwa dni. Przez cały ten czas podaję tylko Symfonię (3 ml) i K2SO4 (10 ml) - codziennie. Światełko 3x39W daje radę (czwarta świetlówka wyłączona). I co cieszy najbardziej - nie widzę żadnych glonów  Grin

Przypuszczam, że NO3 i PO4 skoczyłoby mocno, jeśli przekarmiłbym ryby - niezjedzony pokarm i sporo odchodów moich podopiecznych pewnie zrobiłyby swoje. Pokarm i odchody to chyba w tej chwili jedyne źródła azotu i fosforu w akwarium.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2011, 17:54:01 wysłane przez andrzej72 » Zapisane

Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #196 : Styczeń 02, 2011, 22:10:30 »

Jak skończyły sie twoje eksperymenty ze skalarami w 112 l ?
Zapisane
andrzej72
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1210



« Odpowiedz #197 : Styczeń 03, 2011, 08:50:45 »

Skalary pływają u kolegi w 460l (mam taką nadzieję, że jeszcze pływają) od momentu kiedy postanowiłem sprzedać 112 i kupić 200 czyli jakieś półtora roku temu.
Jeśli chodzi ci o ich kondycję kiedy jeszcze pływały u mnie to, żaden mi nie padł. Aczkolwiek drugi raz skalara do 112 litrów raczej bym nie wpuścił, w przypadku kiedy chcę mieć roślinne. Gdyby miały być to BW tylko z korzeniami, to i owszem - czemu nie. Jednak 112l + skalary + roślinne (holender) to nie bardzo - skalary z czasem zaczną cierpieć na brak miejsca do pływania.
Zapisane

owlman
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1205


« Odpowiedz #198 : Styczeń 03, 2011, 10:21:22 »

A jak male akwa ?
Zapisane
andrzej72
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1210



« Odpowiedz #199 : Styczeń 03, 2011, 10:41:06 »

A jak male akwa ?
Żyje i funkcjonuje. Co prawda na Willow moss nie znalazłem sposobu (marniał i koniec) to reszta roślin ma się dobrze. Mały heniek się ukorzenił (nareszcie) i mogłem usunąć wykałaczki. Jak dam radę to dzisiaj wieczorem podrzucę fotkę "malucha".
Zapisane

andrzej72
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1210



« Odpowiedz #200 : Styczeń 04, 2011, 08:08:03 »

Oto maluch:
Zapisane

owlman
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1205


« Odpowiedz #201 : Styczeń 04, 2011, 10:07:57 »

Heh.... tylko po termometrze widac ,ze to maluch . To jest to ,czego brakuje w moich zbiornikach ; przestrzen . Wszystko mi zarasta .
Zapisane
andrzej72
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1210



« Odpowiedz #202 : Styczeń 05, 2011, 09:02:09 »

Wczorajsze pomiary w 200 litrach:
ph - 6,8
kh - 6
NO3 - między 5 a 10 mg /l (po kolorze próbki trudno jednoznacznie określić)
PO4 - około 0,6 mg/l

Rośliny rosną, glonów nie widać (trzeba poszukać aby coś znaleźć). Dawka SZ zwiększona o 1 ml dziennie, K2SO4 lane bez zmian. CO2 - 3 b/s.
Zapisane

andrzej72
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1210



« Odpowiedz #203 : Styczeń 10, 2011, 08:30:39 »

Ha... W 200-tce pojawiły się nitki. Na razie tylko na didiplisie niewielka ilość. Powodów do paniki nie ma  Cheesy
Zbadałem sobie wodę i co mi wyszło:
ph - 6,8
kh - 7

z powyższego wg tabeli CO2 wychodzi, że CO2 w wodzie mam na poziomie 35 mg/l. Ale dalej:

NO3 około 5 mg/l
PO4 - niewykrywalne
SZ podawane 3 ml dziennie.

Roślinki dość mocno wciągnęły azot i fosfor. Żelazo z SZ zaczęło się najprawdopodobniej kumulować (nie wiem ile tego jest bo testu na Fe nie mam), co doprowadziło do pojawienia się nitek.

Wniosek:
Pilnować i w razie czego uzupełniać azot i fosfor. Jak poleci nisko to przy nadmiarach micro nitki jak w banku.

Co robię:
- podnoszę NO3 do 15 mg/l
- podnoszę PO4 do 1,5 mg/l
- przez najbliższy tydzień zmniejszam dawkę SZ o połowę
- nie ruszam CO2
- nie skracam czasu świecenia (bo to bez sensu i bezcelowe)
- czekam  Grin
Zapisane

Konrad86
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 131



« Odpowiedz #204 : Styczeń 10, 2011, 13:22:01 »

Co robię:
- podnoszę NO3 do 15 mg/l
- podnoszę PO4 do 1,5 mg/l
- przez najbliższy tydzień zmniejszam dawkę SZ o połowę
- nie ruszam CO2
- nie skracam czasu świecenia (bo to bez sensu i bezcelowe)
- czekam  Grin

Nie szkoda ci nitek  Good !
Zapisane

Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #205 : Styczeń 10, 2011, 16:28:39 »

jestes pewny ze sie żelazo kumulowało o sz ? przecież ten nawóz ma za mało micro i sie przy jego stosowaniu dodatkowo go uzywa  Huh

Dlaczego zrezygnowałes z mikro intermagu?


W maluchu wywaliłbym ten piach z przodu, a henka bym przywiazął do płaskich łupków .. Wink zauważyłem u siebie że on tak samo rośnie w podłozu jak na kamieniu, podstawa to nawozy z wody
« Ostatnia zmiana: Styczeń 10, 2011, 16:31:02 wysłane przez Pethro » Zapisane
andrzej72
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1210



« Odpowiedz #206 : Styczeń 10, 2011, 18:03:02 »

jestes pewny ze sie żelazo kumulowało o sz ? przecież ten nawóz ma za mało micro i sie przy jego stosowaniu dodatkowo go uzywa  Huh
To tylko moje przypuszczenie. Symfonia trochę tego żelaza ma. Z tego co wyczytałem na różnych stronach, Fe jest tam więcej niż w micro Intermagu.
Ale głowy nie dam. W każdym razie nitki pojawiły się kiedy generalnie macro poleciało w dół a mikro i CO2 było pod dostatkiem.
Dlaczego zrezygnowałes z mikro intermagu?
Z micro Intermagu nie zrezygnowałem tylko odstawiłem na jakis czas - testuję Symfonię i sprawdzam jak zielsko będzie rosło. Jeśli efekt nie będzie zadowalający, wrócę do Intermagu i może zacznę stosować EI. Podobno micro z Intermagu (podobno już nie produkowane) świetnie się do EI nadaje.
W maluchu wywaliłbym ten piach z przodu, a henka bym przywiazął do płaskich łupków .. Wink zauważyłem u siebie że on tak samo rośnie w podłozu jak na kamieniu, podstawa to nawozy z wody
Z maluchem powalczę za jakiś czas - tam się wiele zmieni. Na razie musi zostać jak jest, ale dzięki za uwagi - będę mieć na uwadze. Na razie heniek nieźle sobie radzi Smiley Nie rośnie może w imponującym tempie, ale i nie marnieje.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 10, 2011, 18:08:34 wysłane przez andrzej72 » Zapisane

Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #207 : Styczeń 10, 2011, 18:13:27 »

intermag jest produkowany, nawet powstał dedykowany dla roślin podwodnych Wink

Ciekawe jak ci pójdzie na tej SZ, ja nie potrafiłem dobrać dawek bo mi nitki od niej wyłaziły.

Zapisane
Strony: 1 ... 12 13 [14]
  Drukuj  
 
Skocz do: