Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: Akwarium 60 litrów cierpienia  (Przeczytany 29719 razy)
Kondzio666
Nowy
*
Wiadomości: 10


« : Marzec 20, 2016, 18:33:21 »

Witam!

W skrócie:
- akwarium 60l posiadam od roku,
- moje doświadczenie i wiedza nt. akwarystyki są na poziomie przedszkolaka,
- stan mojego zbiornika oceniam na "strasznie zaniedbane" (patrz pkt wyżej),
- chcę to zmienić, zgłębić wiedzę, poprawić jakość życia rybkom i roślinkom.

Zakładając akwarium nie miałem żadnej podstawowej wiedzy oprócz tego że rybki pływają i trzeba je karmić.

Obecne wyposażenie:
- żwir ogrodowy, z marketu, tani
- grzałka z termostatem
- napowietrzacz
- filtr z wkładem ceramicznym firmy Aquael turbo 500
- roślinki wszystkie sztuczne, miałem prawdziwe ale bardzo szybko wszystkie padły,
- oświetlenie, żarówka energooszczędna 12 W, zwyczajna pokojowa widać na zdjęciu poniżej

Obsada:
- 5 x mieczyk
- 4 x brzanka różowa
- 3 x brzanka żółta (?)
- 4x danio pręgowany
- 1 x glonojad

Nie znam parametrów wody, wlewam zwyczajną z kranu, mieszkam na wsi, nie ma chloru. Czyszczenie 1-2 razy na miesiąc,

Ogólnie strasznie zaniedbałem temat. Chcę postawić ten zbiornik na nogi.

W tym tygodniu planuje zrobić totalny restart od zera.

Zaopatrzyłem się w:
Oświetlenie: taśmy LED SMD5630,  44,4 W, barwa zimna,
Podłoże: żwirek czarny 1-3 mm, + piasek biały kwarcowy 0,3mm + gulki glinowo torfowe,
Nawożenie w płynie: tytan, węgiel, mikro, makro do codziennego stosowania
Roślinki: kupię w tym tygodniu w sklepie lokalnym, te sztuczne co mam to śmietnik więc wyrzucam..

+ to co mam czyli napowietrzacz, filtr aquael turbo 500, grzałka

Przygotowałem już sobie wodę ze źródła, bardzo czyta. Woda stoi kilka dni w dużym garnku 40 l, dolałem tam żywe kultury bakterii BactoActive Tropical. Robiłem test tej wody i wychodzi że jest troche twarda. Zdecydowałem się na taką z wybijającego źródła, ponieważ ta co mam w kranie nie ma takiego krystalicznego koloru, delikatnie wpada w żółty nawet, może widać to na zdjęciach poniżej.

Drodzy rodacy co mi będzie jeszcze potrzebne?


Będę potrzebował pomocy.






Zapisane
pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #1 : Marzec 21, 2016, 08:47:30 »

Witaj.
Na część problemów już sam znalazłeś odpowiedzi.
Tak ogólnikowo:
- światło - rozumiem, że z tych pasków sam coś poskładasz - zrób z możliwością odłączania poszczególnych pasków - 44W na start może być za dużo,
- żwir i kulki OK - piasek sobie odpuść - i tak zmiesza się ze żwirem.
- zamiast kulek poczytaj o stosowaniu pałeczek nawozowych do roślin doniczkowych. Możesz podzielić na małe kawałeczki i aplikować bezpośrednio pod korzenie każdej rośliny - kulki są większe i trochę czasu zajmuje rośliną zanim rozwinie się taki system korzeniowy aby dosięgły do kulki.
- nawożenie na start może być OK tylko poczytaj o dawkowaniu i po jakim czasie co trzeba wprowadzać,
- CO2 - zainteresuj się tematem zbudowania bimbrowni na drożdżach,
- zastanów się na obsadą ryb bo obecnie masz zupę rybną,
- napowietrzanie przy odpowiednio dobranej obsadzie i ilości roślin jest zbyteczne - dodatkowo powoduje wytrącanie CO2 z wody które jest potrzebne rośliną. Skieruj tą fajkę od filtra w górę aby robiła ruch wody.

Życzę powodzenia i pamiętaj:
Pospiech jest wskazany tylko przy zbieraniu wody z podłogi.
Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
szakallo
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 580


Bo rybka lubi pływać.


« Odpowiedz #2 : Marzec 21, 2016, 09:09:12 »

Od siebie dodam - żwirek do wywalenia jest to na moje oko wapień a co za tym idzie rośliny nie porosną.
Dodatkowo jak podasz CO2 twardość węglanowa skoczy jak szalona.
Do akwarium z pyszczakami lub morskiego nadawałoby się ale roślinniaki na wapieniach to nieporozumienie.
Przejdź się nad rzekę lub na jakąś żwirownię i odsiej piasku lub drobnego żwirku, lub kup w akwarystycznym.
« Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2016, 09:14:45 wysłane przez szakallo » Zapisane

pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #3 : Marzec 21, 2016, 09:57:54 »

Napisał:
Cytuj
Zaopatrzyłem się w:
Oświetlenie: taśmy LED SMD5630,  44,4 W, barwa zimna,
Podłoże: żwirek czarny 1-3 mm, + piasek biały kwarcowy 0,3mm + gulki glinowo torfowe,

Czyli to co na foto idzie w kosz.
Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
Kondzio666
Nowy
*
Wiadomości: 10


« Odpowiedz #4 : Marzec 21, 2016, 12:56:57 »

Dzięki za rady.

Tak na szybko, bo właśnie pracuje przy zbiorniku.
Wsypałem żwir, posadziłem roślinki, dołożyłem kulki glinowo torfowe.
Wszystkie sztuczne elementy wyrzucam.

Byłem nad rzeką, znalazłem ładny korzeń. Rozumiem że trzeba go będzie przygotować. Tylko jak?
Korzeń jest z drzewa liściastego, ciężki namoknięty, znalazłem na brzegu. Dorzucam fotki na dole. Będzie sie taki nadawał?

SZAKALLO - tak podłoże miałem wapienne, widoczne przebariwenia na żwirku, na niebiesko sie pokolorowały.






Tutaj widać pracę kornika, będzie z tym problem?








Mam też takie roślinki rosnące w rzece, woda bardzo czysta. tzn przezroczysta.
Te rośłinki rosną w wodzie gdzie wybija źródło. Czy te roślinki będą ok? mam na myśli z liściami okrągłymi, nie te trawopodobne.




Zapisane
Kondzio666
Nowy
*
Wiadomości: 10


« Odpowiedz #5 : Marzec 21, 2016, 13:23:37 »

Dorzucam jeszcze fotki z przekroju tego pienia. Może pomogą coś więcej o nim powiedzieć. Uciąłem go bo i tak sie nie zmieści i chcę go w pionie postawić.






Zapisane
pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #6 : Marzec 21, 2016, 23:15:12 »

Korzeń musisz wyczyścić do gołego drewna - bez kory.
Szczotka druciana dobrze się spisuje.
Roślinki fajne ale teraz mogą się nie zaaklimatyzować - za duża różnica temperatur.
możesz spróbować zerwać kilka, dać do wiadra z woda i postawić w jakimś nie ogrzewanym pomieszczeniu aby woda bardzo powoli się ogrzewała, potem trochę w cieplejsze miejsce i tak skokowo aż osiągnie temperaturę pokojową.
Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
Kondzio666
Nowy
*
Wiadomości: 10


« Odpowiedz #7 : Marzec 22, 2016, 17:45:46 »

Tak  też zrobiłem, korzeń już w zbiorniku. 

Oczywiście wcześniej spreparowałem według instrukcji, oczyszczenie z kory, z próchna, szczotka druciana w ruch i na koniec bardzo dokładnie mocną myjką ciśnieniową. Potem gotowanie w soli, potem gotowanie  w zwykłej wodzie. Na szczęście miałem wielki garnek - 40 litrów. 

No i tak, co do korzenia wygląda nieco przytłaczająco. Zajmuje sporo miejsca więc na pewno go rozpołowię jeszcze. Dodatkowo korzeń wypływa z wody więc przydusiłem go kamieniem. Jakoś się trzyma dna.

Roślinkę też posadziłem, jedną sztuke na próbę, jak zobacze że się coś z nią dzieje to wyrzucę.


Zapisane
pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #8 : Marzec 23, 2016, 09:05:26 »

Będzie wyglądał mniej przytłaczająco jak osadzisz go anubiasami i microzorium.
Przywiązać nitką, powtykać w szczeliny.
Ogólnie potrzebujesz więcej roślin.
Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
Kondzio666
Nowy
*
Wiadomości: 10


« Odpowiedz #9 : Marzec 23, 2016, 13:43:52 »

Tak też zrobię, dorzucę te roślinki za około 2 tygodnie.  A Przy najbliższej podmianie wody zimniejsze korzeń. Tutaj krótki filmik: https://www.youtube.com/watch?v=a8pu4j_snYc&feature=youtu.be
Zapisane
pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #10 : Marzec 23, 2016, 15:21:52 »

Wyłącz to napowietrzanie.
Filtr podnieś bliżej powierzchni.
Wylot filtra (fajkę) obróć o 180 stopni - tak aby poruszała tafla wody - to wystarczy jako napowietrzanie.
Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
Kondzio666
Nowy
*
Wiadomości: 10


« Odpowiedz #11 : Marzec 23, 2016, 20:27:02 »

Hm, nadmiar bąbelków też będzie zły? Lubiłem taki efekt podwodnego świata. Ale ok, robię jak mówisz, wierzę że wiesz co będzie lepsze Smiley
Zapisane
szakallo
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 580


Bo rybka lubi pływać.


« Odpowiedz #12 : Marzec 24, 2016, 12:02:55 »

Mieszaj bimber i dawaj co2 od razu, pietach dobrze mówi wyłącz bomblowanie bo ryby też za tym nie przepadają.
Korzeń też możesz przyciąć tak żeby nie odstawał od szyby z tyłu doda to trochę głębi, choć warto przyjrzeć się czy nie zepsuje to jego wyglądu.
Wejdź na OLX i poszukaj w okolicy jakiś niewymagających roślinek, anubiasy pasowałyby do tego korzonka no i jakaś kępka mchu. 
Zapisane

Kondzio666
Nowy
*
Wiadomości: 10


« Odpowiedz #13 : Marzec 24, 2016, 20:55:57 »

Ok. Zrobiłem bimbrownie zgodnie z instrukcją na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=-mSHgdWxZdQ

Tylko pytanie..  bo nie widzę działania bimbrowni, czy ten zakwas zacznie działać dopiero po jakimś czasie?

Aha i coś mi wcina roślinkę.. Czy to rybki podjadają? Dlaczego..?

Zapisane
pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #14 : Marzec 25, 2016, 07:23:42 »

Zrób według przepisy 1410 lub połowę tego:
- 1000 g (litr) wody
- 400 g cukru
- 10 g drożdży

Sprawdź szczelność układu, powinno szybko bomblować.
Rurkę od CO2 możesz podłączyć w miejsce tej rurki od napowietrzania do filtra.
Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: