Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: 1 [2] 3
  Drukuj  
Autor Wątek: Acayra 112l + 60l  (Przeczytany 16247 razy)
michji
Cicha woda, brzegi rwie....
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 393



« Odpowiedz #15 : Kwiecień 13, 2010, 17:41:11 »

To wczorajsze zdjęcie które dodałaś wygląda jakby ktoś wyrwał na silę wszystkie rośliny i rzucił nimi o tafle wody i pozostawił bezwiednie pływające. To błąd.

 Kabomba i jej długie międzywęźla nie są oznaką zdrowie, to oznaka tego że jest tam za ciemno,  po za tym  reszta też nie jest w najlepszej kondycji.

 Moim zdaniem pierw sprawy techniczne i sprzęt, potem rośliny i ryby.

 Reasumując, posadź rośliny w podłożu, przytnij te które sięgają tafli, nie pozwalaj im wypływać ze żwirku, lepiej aby zapuściły korzenie, wtedy lepiej rosną.

 Podmień też wodę, bo sorry, ale przypomina mi urynę, delikatnie mówiąc.

 Acha, ten żwirek dawałby lepsze wrażenie gdyby po bokach było go więcej niż na środku, a nie tak jak u Ciebie.

 

 
Zapisane
Acayra
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 69



« Odpowiedz #16 : Kwiecień 13, 2010, 18:02:24 »

To wczorajsze zdjęcie które dodałaś wygląda jakby ktoś wyrwał na silę wszystkie rośliny i rzucił nimi o tafle wody i pozostawił bezwiednie pływające. To błąd.

Wiem, że nie wyglądało to zbyt estetycznie, ale musiałam wyjechać, a po moim powrocie akwarium było tak zapuszczone. Dodałam to zdjęcie tylko po to, żeby pokazać, że nawet z nikłych pojedynczych sadzonek akwa zarosło na 3/4 objętości.

Kabomba i jej długie międzywęźla nie są oznaką zdrowie, to oznaka tego że jest tam za ciemno,  po za tym  reszta też nie jest w najlepszej kondycji.

Jakie świetlówki mogłabym dodać lub na jakie wymienić dotychczasowe, żeby dostarczyć roślinom więcej światła?

Reasumując, posadź rośliny w podłożu, przytnij te które sięgają tafli, nie pozwalaj im wypływać ze żwirku, lepiej aby zapuściły korzenie, wtedy lepiej rosną.

Wszystkie rośliny od początku były i nadal są posadzone w podłożu. Oczywiście oprócz pistii.

Podmień też wodę, bo sorry, ale przypomina mi urynę, delikatnie mówiąc.  

Woda jest czysta, klarowna i bezbarwna. Niestety nie mam dobrego sprzętu do robienia zdjęć i mój aparat nie zawsze pokazuje rzeczywiste odcienie fotografowanych rzeczy. Odsyłam do pierwszego postu, gdzie barwy są bardziej zbliżone do tych w rzeczywistości. Aczkolwiek nadal nie idealnie takie, jakie są  naprawdę.
Zapisane

michji
Cicha woda, brzegi rwie....
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 393



« Odpowiedz #17 : Kwiecień 13, 2010, 18:23:52 »


Dodałam to zdjęcie tylko po to, żeby pokazać, że nawet z nikłych pojedynczych sadzonek akwa zarosło na 3/4 objętości.


3/4 hmmm Gdyby po mojemu posadzić te wszystkie rośliny 3/4 zbiornika byłoby puste... Za to rośliny tworzyły by zwarte zarośla, a nie pojedyncze pędy porozsadzane po całym akwarium.


Jakie świetlówki mogłabym dodać lub na jakie wymienić dotychczasowe, żeby dostarczyć roślinom więcej światła?


 Radziłbym wymienić to światło i tą pokrywę co masz w 60litrach, na belkę oświetleniową 2x24W t5. Sam taką mam, firmy hagena, dlatego polecam.

 Te 15W co masz teraz przemontowałbym do 112l i miał do czasu, aż uzbierasz na coś lepszego do tego akwarium Smiley
Zapisane
Acayra
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 69



« Odpowiedz #18 : Kwiecień 13, 2010, 19:05:10 »

Mówimy o: http://www.allegro.pl/item995804571_glo_belka_oswietleniowa_t5_2_x_24w_61cm_promocja.html ?

Przyznam, że koszt z lekka przegięty jak na samą belkę Wink . Jakie świetlówki do tego? Obie pod kątem roślin?
Czy taka dawka światła nie będzie z kolei zbyt duża i nie spowoduje nadmierny rozwój glonów? Nie stosuję bimbrowni.

A do 112, jakie oświetlenie byłoby idealne? Jak już szaleć, to szaleć.
Zapisane

Ail
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 63



« Odpowiedz #19 : Kwiecień 13, 2010, 19:46:37 »

belka 2x24T5 bez CO2 doprowadzi do ogromnej inwazji glonów. Wystarczy, że pod żwir nasypiesz ziemi ogrodowej i spokojnie możesz zostać przy tym oświetleniu, które masz teraz.
Co do światła w 112 to Sylvania ma świetlówki T5 o długości T8 więc wystarczy zmiana statecznika na elektroniczny T5 i oprawek T5 i masz już 2x24w T5 zmaiast 2x18w T8.




Jeśli już muszę się zdecydować na konkretny motyw przewodni, wolę zatem postawić na rośliny.


a jednak pisałaś, że chcesz roślinny.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 13, 2010, 19:49:06 wysłane przez Ail » Zapisane

112L - roślinne
25L - krewetkarium
grodek78
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 277



« Odpowiedz #20 : Kwiecień 13, 2010, 21:12:38 »

Posiadasz dwa baniaki i tak naprawdę obydwa są do siebie podobne. Przerzuć wszystkie gupiki i molinezje do tego większego, a w 60L zrób coś zupełnie innego, np. czarne wody SA z pielęgniczkami lub coś innego, co Tobie się podoba (biorąc oczywiście pod uwagę litraż). Na pewno będzie dużo ciekawiej Wink.
Zapisane

kikoo83
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 71


« Odpowiedz #21 : Kwiecień 13, 2010, 21:20:41 »

jak na poczatek moze byc oby dalej bylo lepiej zycze wytrwalosci
Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #22 : Kwiecień 14, 2010, 06:10:10 »

belka 2x24T5 bez CO2 doprowadzi do ogromnej inwazji glonów. Wystarczy, że pod żwir nasypiesz ziemi ogrodowej i spokojnie możesz zostać przy tym oświetleniu, które masz teraz.
Co do światła w 112 to Sylvania ma świetlówki T5 o długości T8 więc wystarczy zmiana statecznika na elektroniczny T5 i oprawek T5 i masz już 2x24w T5 zmaiast 2x18w T8.

Odpowiednikami świetlówek T8 18W są świetlówki T5 28W jak już
http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_p=c86ee89082ec&UID=d2f0d7cfd05e
Polecam właśnie  na przód aquastar 10000K a druga  na tył może być zwykła o świetle 6500K
U siebie w akwa 66l mam taki komplet tylko z 2x24W i glonów ani śladu.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
Ail
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 63



« Odpowiedz #23 : Kwiecień 14, 2010, 06:13:30 »


Odpowiednikami świetlówek T8 18W są świetlówki T5 28W jak już


to prawda, pomyliłam się.
24w to odpowiednik 15w
Zapisane

112L - roślinne
25L - krewetkarium
michji
Cicha woda, brzegi rwie....
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 393



« Odpowiedz #24 : Kwiecień 14, 2010, 16:13:14 »

belka 2x24T5 bez CO2 doprowadzi do ogromnej inwazji glonów.



 Z mojego doświadczenia wynika, że im więcej światła tym lepiej dla roślin.

  Światło jest tym co "mówi" roślinie, że ma rosnąć i szybciej pobierać składniki z wody, dzięki temu są silną konkurencją dla glonów.

  To rośliny mają zdominować akwarium, a nie glońska.

 Po za tym glony będą rosły w każdym oświetleniu, okrzemki, nitki, sinice, "gluty" do wyboru do koloru (oczywiście bez przesady z tym światłem).

 Już chyba jestem fanatykiem światła i uważam, że jest to podstawa do zazielenionego roślinami akwarium.

Potem nawozy (proszki, płyny, ziemia ogrodowa) i CO2 (wszystkim znana bimbrownia, koszt około 10zł, wydajność nawet do akwarium 150l, na kilka tygodni starcza, chyba każdego na to stać)
 
 Jak dołożysz sobie światło to już Twoja sprawa. Ja mam belkę, bo w pokrywie miałem za mało miejsca na światło które chciałem.

 Po za tym bardziej mnie się podoba akwarium otwarte, nie trzeba podnosić pokrywy i takie tam inne zalety Wink


 Powodzenia
Zapisane
Ail
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 63



« Odpowiedz #25 : Kwiecień 14, 2010, 16:17:36 »

Ty chyba nie wiesz co ty mówisz, jeżeli będziesz miał bardzo mocne światło, a rośliny nie będą miały dostępu do CO2 i jakichkolwiek nawozów to jedyne co ci się rozwinie to glony. Nie ma innej opcji.Wierz mi, że mnóstwo ludzi już to przetestowało.
Zapisane

112L - roślinne
25L - krewetkarium
michji
Cicha woda, brzegi rwie....
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 393



« Odpowiedz #26 : Kwiecień 14, 2010, 16:32:34 »


Potem nawozy (proszki, płyny, ziemia ogrodowa) i CO2 (wszystkim znana bimbrownia, koszt około 10zł, wydajność nawet do akwarium 150l, na kilka tygodni starcza, chyba każdego na to stać)




 A co ja tu napisałem??


EDIT: Po za tym z góry zakładałem, że dokłada nawozy i CO2 do akwarium, dlatego zacząłem pisać o świetle.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 14, 2010, 16:37:56 wysłane przez michji » Zapisane
Acayra
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 69



« Odpowiedz #27 : Kwiecień 14, 2010, 17:29:49 »




Jeśli już muszę się zdecydować na konkretny motyw przewodni, wolę zatem postawić na rośliny.


a jednak pisałaś, że chcesz roślinny.

A rzeczywiście, zapomniałam, że "głośno myślałam" na forum Smiley


Cytat: michji

Po za tym z góry zakładałem, że dokłada nawozy i CO2 do akwarium, dlatego zacząłem pisać o świetle.


W tej chwili tylko nawożę, a CO2 nie miałam w planach. Aczkolwiek daliście mi do myślenia i chyba jednak zrewiduję swoje plany i postawię na upgrade baniaków Smiley Muszę się najpierw porozglądać za sprzętem i przekalkulować wszelkie koszty.  


Posiadasz dwa baniaki i tak naprawdę obydwa są do siebie podobne. Przerzuć wszystkie gupiki i molinezje do tego większego, a w 60L zrób coś zupełnie innego, np. czarne wody SA z pielęgniczkami lub coś innego, co Tobie się podoba (biorąc oczywiście pod uwagę litraż). Na pewno będzie dużo ciekawiej Wink.

Interesująca koncepcja. W przyszłości na pewno będę chciała postawić na odmienny klimat, ale jeszcze przede mną dużo lektury i nauki; nie chcę startować od razu z górnego pułapu. Jak już będę się czuła na siłach, poszukam ciekawszych inspiracji.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 14, 2010, 17:33:46 wysłane przez Acayra » Zapisane

Ail
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 63



« Odpowiedz #28 : Kwiecień 15, 2010, 06:09:36 »



W tej chwili tylko nawożę, a CO2 nie miałam w planach. Aczkolwiek daliście mi do myślenia i chyba jednak zrewiduję swoje plany i postawię na upgrade baniaków Smiley Muszę się najpierw porozglądać za sprzętem i przekalkulować wszelkie koszty.  




Jeżeli nie chcesz budować bimbrowni (która moim zdaniem kompletnie się nie opłaca, bo gaz leci nierównomiernie i strasznie szybko się kończy), a nie masz kasy na butlę wysokociśnieniową (a trochę kasy na to idzie) to proponuję zakup EasyCarbo. To węgiel w płynie i muszę Ci powiedzieć, że cholernie skuteczny. Używam go w moim drugim akwarium i porównując do butli, która mam w dużym szczerze nie ma różnicy. Roślinki rosną świetnie i tu i tu, a glonów nie widziałam od początku założenia obu baniaków.
Szczerze polecam Smiley
Zapisane

112L - roślinne
25L - krewetkarium
bobek77
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 99


« Odpowiedz #29 : Kwiecień 15, 2010, 13:41:52 »

Hej

Co do akwarium, to zobaczymy jak się rozwinie. Na razie jak dla mnie, subiektywnie, pustawo.

Jak poszłaś w żyworódki to trochę filtrację masz nie najlepszą. Miałem kiedyś taki "wspaniały"filtr. Pamiętam jak robił pralkę z akwarium. Jak ustawisz deszczownię trochę pod powierzchnią wody to przy tych nieregulowanych filtrach będziesz miała taki ruch wody, że, w mojej ocenie, nie musisz napowietrzać. Na początek wymieniłbym gąbkę na taką z bardziej gęstą strukturą. Z zoologa lub po taniości zwykłą kosmetyczną za 1 zł. Wyrzuciłbym też węgiel z filtra i dał jakąś ceramikę.

Co do światła to możesz zacząć od wymiany żarówek. Te, które kupujesz w zestawie z nowym akwarium to najczęściej najtsńszy sył. Kupiłbym jedną typu Flora Glo i jedną typu Power Glo lub Live Glo. Może jakieś odbłyśniki lub po taniości folię aluminiową na pokrywę. Zobaczysz, że nagle w akwarium bedzie dwa razy więcej światła.

Co do CO2 to możesz też na poczatek spróbować z EasyCarbo jak pisali przedmówcy lub z CO2 w tabletkach Sery. Ja strosuję tabletki i rośnie ładnie, dodatkowo nawozi.

Życzę powodzenia, zobaczysz, przesadzisz wszystko i przestawisz jeszcze z 10 razy i będzie ładnie Smiley
Zapisane
Strony: 1 [2] 3
  Drukuj  
 
Skocz do: