Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Kosz « Kosz « Ewolucja i wytwarzanie pieniędzy w XXI wieku.
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Ewolucja i wytwarzanie pieniędzy w XXI wieku.  (Przeczytany 31785 razy)
sylvi91
Nowy
*
Wiadomości: 4


« : Lipiec 14, 2014, 15:12:03 »

Witam.

Jestem użytkownikiem forum od dłuższego czasu i czytam sporadycznie porady na nim zamieszczone.

Możliwe, że moje spostrzeżenia są może troche inne od pozostałych użytkowników forum, ale się postanowiłem nimi podzielić.

Akwarystyka jest coraz bardziej postrzegana jako biznes, staje się nieetyczna. Po latach przerwy wróciłem do akwarystyki i doświadczenia z okresu dzieciństwa pomogły mi ustrzec się przed pułapką komercji. Postęp jest wprawdzie nieunikniony - jak to w każdej dziedzinie, ale niewybaczalne jest to, aby decydowała tylko żadza zysku.

Proszę obejrzeć film użytkownika Mossart Akwaria, pt. "Akwarystyczne Taśmy (Nie)Prawdy"
www.youtube.com/watch?v=2R14dQYLVDU


Dlatego, że tak dzieje się prawie w każdej dziedzinie naszego życia iż pieniądze determinują nasze działania, założyłem wątek poświęcony właśnie nim.

Pieniądze ewoluują razem z nami.
Sama idea pieniądza - to oszustwo. Podobno papierowe pieniądze pierwszy raz do użytku wprowadził chiński władca, aby wykupić od poddanych jak największą ilość ziemi na własność, tudzież dóbr, które dla niego wytworzyli. (Dobrym władcą był, bo nie rabował swoich poddanych). Zobacz hasło (Banknote) w Wikipedii. Ten wynalazek przetrwał po dziś dzień i ma się dobrze. Choć powoli ich pierwotna forma traci na znaczeniu. To tyle tytułem wstępu.
Zanim pieniądz zaczął mieścić się nam w kieszeni - bywało różnie.
Kwitł handel wymienny, sól stała się walutą.
Kawałki płyt metalowych na wagę, później z wybitymi znakami przyszłego bankiera?.
Pomysłowość ludzka nie zna chyba granic, szczególnie w tej materii. (Materia za pieniądze... He,he).
A obecnie?
Moim zdaniem w obecnym systemie w Europie powinno się zrobić również 1 Euro w papierku. Chociażby z prostej przyczyny - można by z niego zrobić skręta w razie potrzeby, albo nawet coś zapisać na nim. (np. numer telefonu do właśnie poznanej dziewczyny). (Smartfon jest, ale bateria siadła).... Żart... nie wolno niszczyć państwowych pieniędzy. (Wprawdzie wszyscy zapominają, że one są nie nasze, ale co zrobić) W Europie się szanuje ciężko zarobione pieniądze. Można, co najwyżej pograć monetami na parapecie? dzieci.

W USA 1 dolar to bilon jak i banknot. Amerykański bilon ma bardzo kolekcjonerskie wydanie. (Wartość artystyczna dodana). A banknot? Często się go używa, szybko się niszczy ale i łatwo go wyprodukować. Sensowna praca - naprawdę.
Tak, pieniądze się robi? pokrywając farbą papier. Nanosząc przy tym odpowiedni nominał.
Czyli koszt wyprodukowania każdej z wartości jest niemal identyczny. Zależy od kosztów zużytych materiałów. (Farby, hologramów, papieru, innych zabezpieczeń jak np. znaków wodnych, zatopionych drobinek innych metali itp.). Na tym etapie zachodzi kolejne oszustwo. Wyższy nominał powinien kosztować więcej ?energii? (większego nakładu pracy) do jego wytworzenia. Nieee? i właśnie o to chodzi, to jest ten ?trick?. Wystarczy dopisać jeden magiczny znak - mianowicie "ZERO" w projekcie i trochę go zmodyfikować wstawiając innego władcę Polski i to wszystko.

Przemysł Papierniczo-Poligraficzny ma jednak swoje korzenie w XV wieku dzięki spopularyzowaniu przemysłowych technik poligraficznych przez znanego Niemca złotnika, kowala i drukarza  J. Gutenberga.

Technologia ta pomimo swojego wieku jest wciąż używana, do zasilania naszych portfeli. Metalurgia i wyrób monet to wynalazek jeszcze starszy, pierwsze monety były bite już w VII wieku B.C. Mówi się że wynależli je Fenicjanie. Zobacz hasło Moneta

Jeżeli wątek zyska zainteresowanie, mogę napisać o tym - jak z produkcją pieniądza radzą sobie inne cywilizacje poza strefą Euro i Dolara.
Szczególnie zainteresowali mnie Anglicy ze swoim funtem. Bank-note oznacza z angielskiego kwitek bankowy. W XXI wieku Anglicy zrobili ten kwitek cyfrowy. Jak? O tym w następnej części.
Zapisane
sylvi91
Nowy
*
Wiadomości: 4


« Odpowiedz #1 : Lipiec 17, 2014, 16:18:18 »

Pozwolę sobie kontynuować temat, aby wskazać jak mało wiemy o pieniądzu, czyli "tym czymś" co na codzień używamy.

 W pierwszym linku jest film o upadającej Łodzi i o tym jakie ludzie wykształceni mają mylne pojęcie o współczesnym pieniądzu ale wiedzą za to dobrze czym był pieniądz w historii.

Jak wyglądają prawdziwe pieniądze (Grzegorz Braun, dr Jan Przybył)

A tu drugi, dłuższy pokazuje jak kształtował się system bankowy na przestrzeni dziejów. Pieniądze jako kredyt.

Pieniądze jako dług - Money as Debt PL

Film jest z polskimi napisami.

***
Kilka faktów o ekonomii, których od polityków nigdy się nie dowiesz.
Zamieszczam link do filmu na YouTube, a w nim min. o tym że:

-Banki(ekonomiści) nie budują bogactwa danego kraju.
-Traktowanie nieruchomości jako inwestycji jest złe dla ekonomii.(Wysokie ceny mieszkań).
-Społeczeństwo dzielimy na dwie główne grupy z punktu widzenia ekonomii (PREDATORS i PRODUCERS) (Łupieżców, grabieżców) i (producentów, wytwórców)

Warto obejrzeć film załadowany przez użytkownika Truthloader.

Tutaj

 ***

Na te wszystkie bolączki współczesnego świata angielscy eksperci wystartowali z kampanią Positive Money.

Filmy jest po angielsku, ale jest to naprawde cenne źródło wiedzy i warto sie  wsłuchać i obejrzeć proste animacje. Zrozumiesz dlaczego ten wyspiarski naród niechce wejść do strefy euro. Jednak te "Oxfordy" to nie byle uniwersytety.

 
Jak pieniądze są tworzone(generowane) przez bank, opowiada film użytkownika Positive Money. Jest to cała seria filmów o tym, jak działa system bankowy w obecnych czasach w UK(Czyli poza strefą Euro) i skąd biorą się pieniądze w systemie. 97 procent ogółu pieniędzy w UK, to pieniądze elektroniczne (impulsy(elektrony w przewodach),bity i bajty w pamieci, cyferki na ekranie).(pliki na dyskach). Dla porównania. Wartość majątku narodowego UK wyrażonego w tych cyfrowych pieniądzach, zajmuje mniej miejsca w pamięci niż przeciętny plik .mp3. Tą przestrzeń dysków można łatwo i szybko wypełniać (niskim kosztem nakładu i czasu pracy).
Bank angielski sam tworzy pieniądze elektroniczne na żądanie.(Żądanie - czyli zapytanie o kredyt). Techiką Keystroke, przyciśnięciem klawisza można wprowadzić na konto dowolną sumę.

Obecny progress w ekonomii i gospodarce doskonale opisuje prosta funkcja [y = sin x] i prawie nikt nie potrafi tego zmienić. To jest naturalne, takie jest życie - to jest napisane w Biblii. Ale my możemy to zmienić... możemy zmienić wykres tej funkcji na liniowy [y=x].
How to do it? I can say only... word "sin" is bad "thing" ... in this function.

Zacznijmy od odcinka trzeciego...
How is money really made by banks? - Banking 101 (Part 3 of 6)

A tu jest pierwszy film calej kampanii, która ma na celu zmianę zasad ekonomii, które to dzisiaj prowadzą min. do rozwarstwienia społeczeństwa na bardzo bogatych i bardzo biednych.
POSITIVE MONEY CAMPAIN

 
Prosiłbym o jakiś choć zdawkowy komentarz, czy wątek sie podoba i mógłbym go kontynuować.

 
P.S. Nie polityka w naszym kraju jest problemem, a zasady ekonomii i naprawdę znikoma wiedza o pieniądzu.

 
Pozdrawiam.
Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #2 : Lipiec 29, 2014, 20:16:04 »

Ja proponuje przenieść ten wątek do kosza bo po za 1 filmikiem nie wiele ma to wspólnego z akwarystyką.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 29, 2014, 20:21:10 wysłane przez baniakmaniak » Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: