Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: Welonki !  (Przeczytany 7662 razy)
Punisher
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 8


« : Maj 20, 2008, 10:53:45 »

Witam! Wiem, że taki temat juz istnieje, ale jest nowicjuszem w temacie ryb akwariowych. Mam akwarium 25L (na poczatek lupiłem takie bo myślałem, że wystarczy, ale mam zamiary kupna 250 L). Narazie zakupiłem dwie Wolonki i glonojada, nie posiadam roślin, na dnie mam kolorowe małe kamyczki i zamek. Mam filtr i oświetlenie.
Moje pierwsze pytanie dotyczy jak rozróżnic Welonke Jego i Ją. Bo zakupiłem w sklepie zoologicznym i gośc nie wiedział jak rozróżnic. Drugie moje pytanie jaki klimat lubią welony, co najlepiej im dawac, żeby rosly. Trzecie pytanie dotyczy oczywiście rozmnazania, czy w akwarium 25L jest szansa na rozmnozenie tych ryb., jak tak to co najlepiej zrobic, aby tak sie stało. Huh Proszę specjalistów o bardzo dokladne odpowiedzenie mi na maje pytanai. Z góry dziekuję...
Zapisane

Akwa 25L
2x Welonki
____________________
W Planach akwarium 250L
Grajewiak
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3219


Dariusz


WWW
« Odpowiedz #1 : Maj 20, 2008, 11:39:24 »

Zapomnij o rozmnożeniu oraz hodowaniu 2och welonow w 25l! Shocked Glonojad? Pewnie zbrojnik niebieski tak? Też zapomnij o nim w 25l! Masz w planach 250 tak? To niech ten plan szybciej sie spełnia Wink
Welony potrzebują chodnej wody ok 20-22C, minimum 100l akwa i wydajnego filtra ponieważ bardzo brudza!
Zapomniaem dodac: wyjmij zamek bo tylko niepotrzebnie zabiera miejsce w zbiorniczku choc i tak go tam maol no i pozbadz sie tych kolorowych kamyczkow!
Pozdrawiam Wink
« Ostatnia zmiana: Maj 20, 2008, 11:41:30 wysłane przez Grajewiak » Zapisane

GG 12591627
"Niedoświadczony daje wiarę każdemu słowu, lecz roztropny rozważa swe kroki" Prz 14:15

160l na ziemi!
Punisher
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 8


« Odpowiedz #2 : Maj 20, 2008, 11:47:43 »

Zapomnij o rozmnożeniu oraz hodowaniu 2och welonow w 25l! Shocked Glonojad? Pewnie zbrojnik niebieski tak? Też zapomnij o nim w 25l! Masz w planach 250 tak? To niech ten plan szybciej sie spełnia Wink
Welony potrzebują chodnej wody ok 20-22C, minimum 100l akwa i wydajnego filtra ponieważ bardzo brudza!


Rozumiem, mam glonojada nie wiem dokladnie jakiego, ale takie z ciemnego bardzo, w takim razie go komus dam. Czy rosliny jakies sa wskazane? Czy dodatki zamek, kokos ? Jak rozroznic plec Welonki ? narazie musza sobie Welonki poradzic w tym akwarium 25L, mam welony okolo 5cm i 7 cm. Nie wiem jaka plec kupilem bo kupowalem osobno je Sad
Zapisane

Akwa 25L
2x Welonki
____________________
W Planach akwarium 250L
Grajewiak
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3219


Dariusz


WWW
« Odpowiedz #3 : Maj 20, 2008, 12:02:01 »

Zamek na pewno nie. natomiast dodatki takie jak kokos czy korzen to chyba nie dla welonow no ale poczekajmy aż sie wypowie ktos kto hoduje te welony bo sam jest ciekaw Wink. Co do roslin to jak najbardziej przydadza Ci się żywe roslinki Wink.
Ten glonojad wygląda tak? http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Bristlenose_Catfish_700.jpg
Zapisane

GG 12591627
"Niedoświadczony daje wiarę każdemu słowu, lecz roztropny rozważa swe kroki" Prz 14:15

160l na ziemi!
Punisher
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 8


« Odpowiedz #4 : Maj 20, 2008, 12:25:00 »

Zamek na pewno nie. natomiast dodatki takie jak kokos czy korzen to chyba nie dla welonow no ale poczekajmy aż sie wypowie ktos kto hoduje te welony bo sam jest ciekaw Wink. Co do roslin to jak najbardziej przydadza Ci się żywe roslinki Wink.
Ten glonojad wygląda tak? http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Bristlenose_Catfish_700.jpg


Znaczy tak samo wyglada, ale ma inny kolor jednolity ciemny. Najistotniejsze pytanie jak rozpoznac plec welonki? Huh
Zapisane

Akwa 25L
2x Welonki
____________________
W Planach akwarium 250L
Grajewiak
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3219


Dariusz


WWW
« Odpowiedz #5 : Maj 20, 2008, 12:31:59 »

Podczas tarła samce dostają białej wysypki na skrzelach i po tym można rozrónić ich płeć. Innego sposobu chyba nie ma jak dopiero podczs tarła Wink>
Zapisane

GG 12591627
"Niedoświadczony daje wiarę każdemu słowu, lecz roztropny rozważa swe kroki" Prz 14:15

160l na ziemi!
Punisher
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 8


« Odpowiedz #6 : Maj 20, 2008, 12:37:38 »

Podczas tarła samce dostają białej wysypki na skrzelach i po tym można rozrónić ich płeć. Innego sposobu chyba nie ma jak dopiero podczs tarła Wink>

No to lipa Undecided mam 2 Welony i nie wiem jaka plec, ale razem za soba plywaja jakby byly zaloty..
Zapisane

Akwa 25L
2x Welonki
____________________
W Planach akwarium 250L
Grajewiak
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3219


Dariusz


WWW
« Odpowiedz #7 : Maj 20, 2008, 12:44:06 »

No to lipa Undecided mam 2 Welony i nie wiem jaka plec, ale razem za soba plywaja jakby byly zaloty..

Piszesz ze mają ok 5 i 7cm to są jeszcze małe wiec to jeszcze nie pora na zaloty.
Zapisane

GG 12591627
"Niedoświadczony daje wiarę każdemu słowu, lecz roztropny rozważa swe kroki" Prz 14:15

160l na ziemi!
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #8 : Maj 20, 2008, 14:07:09 »

Witam! Wiem, że taki temat juz istnieje, ale jest nowicjuszem w temacie ryb akwariowych.

Nie zwalnia Cię to jednak z przestrzegania regulaminu forum. Proszę zapoznać się z pozostałymi tematami odnośnie rozmnażania welonów.
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
Smerfcio
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 144


« Odpowiedz #9 : Maj 20, 2008, 16:57:39 »

 No to tak , hmmm istnieje różnica między pływaniem 2 osobników bo walczą o miejsce w akwa a różnica między tarłem. Jak to rozpoznać ? Otóż jeśli masz samca i samicę to samiec przede wszystkim nie uszkadza jej czyli nie skubie tak żeby odpadły jej łuski, nie odrywa jej kawałków płetw , pływa za nią i przez 90% tego "zdarzenia" wygląda to tak jakby ją szturchał noskiem w okolice jej tylnych płetw, tak się o nią pociera pyszczkiem i główką w tamtych okolicach. Jeśli masz 25l akwa to nawet gdyby doszło do rozrodu  / moja samica ma 7 cm a więc nigdy nie wiadomo a już nie raz się tarły/ to przy takiej pojemności zbiornika zanim ty zauważysz ikrę na dnie to ona już ją zdążą całą zjeść   Sad.
  Hmm co jeszcze ... pytałeś o rośliny jeśli nie chcesz żeby rośliny znikneły w przeciągu tygognia w brzuszkach welonów to muisz kupować egzemplarze o twardych i grubawych liściach najlepiej żabienice/ wszystko inne zjedzą.
Zamek odradzam bo widziałam jak może skończyć się u welonów obojętnie jaka gonitwa / czy tarłowa czy "zwykłe" przepychanki/ otóż jak jeden welon sie rozpędzi podczas tej "zabawy" to zamek w najlepszym wypadku przewróci , ja nie miałam zamku ale samica miała rozerwaną ogonową płetwę bo samiec ją po całonocnym tarle, zauważył rano /gdy zaświeciłam światło/ za filtrem i się tam bidulka zaklinowała... naszczęście płetwa się szybko zrosła ale teraz nie o tym Smiley.
  To nie jest 100% pewne bo różnie bywa ale czasami samica ma brzuszek taki okrągły (ale nie bańkę - bo to albo może być choroba albo przekarmienie poważne), natomiast samiec ma brzuch taki raczej płaski / nie wklęsły tylko płaski/ natomiast pod koniec brzucha u samicy spokojnie brzuszek przechodzi ku płetwie / nie widać nagłego zwężenia brzucha, a u samca jest taki delikatny spadzik.
                 Mam nadzieję, że to 25 l to tylko na jakiś czas a nie , że napisałeś o 250 tylko żeby się nie czepiać pojemności baniaka.



 Pozdrawiam, mam nadzieję ,że pomogłam Smiley
Zapisane
Punisher
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 8


« Odpowiedz #10 : Maj 20, 2008, 17:12:21 »

No to tak , hmmm istnieje różnica między pływaniem 2 osobników bo walczą o miejsce w akwa a różnica między tarłem. Jak to rozpoznać ? Otóż jeśli masz samca i samicę to samiec przede wszystkim nie uszkadza jej czyli nie skubie tak żeby odpadły jej łuski, nie odrywa jej kawałków płetw , pływa za nią i przez 90% tego "zdarzenia" wygląda to tak jakby ją szturchał noskiem w okolice jej tylnych płetw, tak się o nią pociera pyszczkiem i główką w tamtych okolicach. Jeśli masz 25l akwa to nawet gdyby doszło do rozrodu  / moja samica ma 7 cm a więc nigdy nie wiadomo a już nie raz się tarły/ to przy takiej pojemności zbiornika zanim ty zauważysz ikrę na dnie to ona już ją zdążą całą zjeść   Sad.
  Hmm co jeszcze ... pytałeś o rośliny jeśli nie chcesz żeby rośliny znikneły w przeciągu tygognia w brzuszkach welonów to muisz kupować egzemplarze o twardych i grubawych liściach najlepiej żabienice/ wszystko inne zjedzą.
Zamek odradzam bo widziałam jak może skończyć się u welonów obojętnie jaka gonitwa / czy tarłowa czy "zwykłe" przepychanki/ otóż jak jeden welon sie rozpędzi podczas tej "zabawy" to zamek w najlepszym wypadku przewróci , ja nie miałam zamku ale samica miała rozerwaną ogonową płetwę bo samiec ją po całonocnym tarle, zauważył rano /gdy zaświeciłam światło/ za filtrem i się tam bidulka zaklinowała... naszczęście płetwa się szybko zrosła ale teraz nie o tym Smiley.
  To nie jest 100% pewne bo różnie bywa ale czasami samica ma brzuszek taki okrągły (ale nie bańkę - bo to albo może być choroba albo przekarmienie poważne), natomiast samiec ma brzuch taki raczej płaski / nie wklęsły tylko płaski/ natomiast pod koniec brzucha u samicy spokojnie brzuszek przechodzi ku płetwie / nie widać nagłego zwężenia brzucha, a u samca jest taki delikatny spadzik.
                 Mam nadzieję, że to 25 l to tylko na jakiś czas a nie , że napisałeś o 250 tylko żeby się nie czepiać pojemności baniaka.



 Pozdrawiam, mam nadzieję ,że pomogłam Smiley

Dziękuje myśle, że bardzo mi pomogłaś chodz ciagle mi malo wiedzu na ich temat tak sa fascynujacymi rybami  Grin
Zapisane

Akwa 25L
2x Welonki
____________________
W Planach akwarium 250L
Punisher
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 8


« Odpowiedz #11 : Maj 20, 2008, 17:31:38 »

Czy Welonki moga przebywac razem w akwarium z glonojadem?
Zapisane

Akwa 25L
2x Welonki
____________________
W Planach akwarium 250L
VEGEtacja
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 233



WWW
« Odpowiedz #12 : Maj 20, 2008, 17:36:28 »

zależy, z jakim : )
Zapisane
Grajewiak
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3219


Dariusz


WWW
« Odpowiedz #13 : Maj 20, 2008, 19:29:11 »

Czy Welonki moga przebywac razem w akwarium z glonojadem?
No i jesli w tych 25l i jesli jest to zbrojnik to nie! Wink
Zapisane

GG 12591627
"Niedoświadczony daje wiarę każdemu słowu, lecz roztropny rozważa swe kroki" Prz 14:15

160l na ziemi!
tygrysia83
Nowy
*
Wiadomości: 32


« Odpowiedz #14 : Czerwiec 27, 2008, 21:46:59 »

mowicie ze welonki o rozmiarze 5 cm.sa za male na tarlo-niom nie wiem moje maja wlasnie tyle i mam jaz narybek-co jest?
Zapisane
Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: