Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Moj pomysl na UV  (Przeczytany 5634 razy)
lucas71
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 28


« : Luty 27, 2007, 21:49:46 »

Witajcie.
Kumpel podrzucil mi taki pomysl, ktorym chcialbym sie z Wami podzielic i jednoczesnie zapytac Was czy takie cos ma sens...
Otoz wymyslilismy zeby kupic 2,3,5,7 nie wiem ile, diod LED UV 3mm lub 5mm srednicy. W rurce prowadzacej od filtra do zbiornika wywiercic tyle otwotow ile bedzie diod i o takiej srednicy zeby cisnac "na sile" diody (na przyklad dwie diody naprzeciw siebie "w jednym poziomie" i kolejne dwie naprzeciw siebie "w drugim poziomie" ale przesuniete w stosunku do poprzednich o 90st tak, zeby w sumie byly 4 diody po obwodzie rurki jakby w 2 rzedach). Diody soczewkami siedzialyby w przeplywajacej wodzie (i tu pytanie czy ten plastik nie bedzie wplywal na paramerty wody Huh)  a pozostala czesc bylaby w sciance rurki filtra no i na zewnatrz tejze rurki. Nastepnie wszystko zalac od zewnetrznej strony rurki silikonem akwarystycznym i zbudowac prosciutki zasilacz do tych diod.

Bardzo Was prosze o komentarze, o informacje, moze to nie jest juz nasz (kumpla) pomysl - moze ktos juz o tym pisal...
Wszelkie recenzje, za i przeciw bede naprawde mile widzial...
Zapisane

Uczymy się języków obcych a po polsku piszemy i mówimy niepoprawnie - starajmy się to zmienić...
=============================================================
Pozdrawiam.
Jacek
GG: 3673121
Oswald
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1478


Moje Logo


WWW
« Odpowiedz #1 : Luty 28, 2007, 00:03:50 »

byly tu juz kilka razy omawiane filtry aquaela z tymi diodami i widac bylo, ze doswiadczeni akwarysci uwazaja to za "bajer"; moc takiej diody jest ponoc nieporownywalna do mocy normalnego zarnika UV
Zapisane

Moje akwa: 375, 112, 63
Lubię projektowanie podwodnych światów.
kafarski
Gość
« Odpowiedz #2 : Luty 28, 2007, 01:45:46 »

tak jak napisał oswald- mała moc ,po drugie diody emitują uv-a i uv-b w ogóle nie groźne dla życia bakterii.
Zapisane
lucas71
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 28


« Odpowiedz #3 : Luty 28, 2007, 10:23:29 »

No tak... Czyli moj wyimaginowany geniusz legl w gruzach Wink
Ale bardzo Wam dziekuje za sprowadzenie mnie na ziemie bo z gory slabo widac by bylo moje akwarium Smiley
Zapisane

Uczymy się języków obcych a po polsku piszemy i mówimy niepoprawnie - starajmy się to zmienić...
=============================================================
Pozdrawiam.
Jacek
GG: 3673121
DFX
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 19


« Odpowiedz #4 : Październik 25, 2007, 23:56:06 »

A co gdyby tak wykorzystac żarówkę uv zamiast świetlówki. Chodzi o koszt. Żarówka mocy 75w jest w cenie 14pln. Czyli o wiele tańsza niż świetlówka. Czy żarówka takiej mocy nie będzie skuteczniej oczyszczała wody ?? Roll Eyes  Huh . Wiem troche po czasie ale dopiero od niedawna jestem zalogowany  Grin .
Zapisane

malzonka
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1326



« Odpowiedz #5 : Październik 26, 2007, 08:00:20 »

Nie ma żarówek UV ... o ile mi wiadomo
Zapisane
DFX
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 19


« Odpowiedz #6 : Październik 26, 2007, 11:00:05 »

Niestety wywaliłem opakowanie Sad
 ale mam fote Smiley



Takie coś kupiłem i dodam że pisało żarówka UV-75W
Mniej więcej tak świeci



Zapisane

malzonka
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1326



« Odpowiedz #7 : Październik 26, 2007, 11:20:30 »

czyli jednak są Wink no ale jak działanie ?
Zapisane
Seboos
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3624



WWW
« Odpowiedz #8 : Październik 26, 2007, 12:17:03 »

Zadne. To nie jest żarówka UV-C tylko jak już to UV-A lub UV-B, chociaz po świeceniu to wygląda mi to na zwykłą żarówkę pomalowaną na odpowiedni kolor ... i tyle

Ludzie ... zapamiętajcie !!! Do odkażanie służą promienie UV-C (było już ileśtam razy na forum), które są szkodliwe dla wszelkich organizmów a dla człowieka głównie dla wzroku ... więc żadnych takich lamp normalnie kupić nie można, jak już to jako wymienne do obudów.
A wszystkie te "fiolki" to dobre na dyskotekę ...
Zapisane

Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #9 : Październik 26, 2007, 13:09:05 »

... które są szkodliwe dla wszelkich organizmów a dla człowieka głównie dla wzroku ... więc żadnych takich lamp normalnie kupić nie można, jak już to jako wymienne do obudów...

Dodam jeszcze że źródła światła emitujące promieniowanie UV-C należy bezwzględnie używać w zamkniętych obudowach (w akwarystyce), nie można np zawiesić nad akwarium świetlówki UV-C.
Promieniowanie UV-B jest najmniej szkodliwe, z UV-A również trzeba uważać.
Zapisane


385 l - dyskowce
Torro
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 351


« Odpowiedz #10 : Październik 26, 2007, 13:32:09 »

tak przy okazji potwierdzenie tego co napisali Seboos i Sebastian :
http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_p=d4cedf6843d9&UID=223cc4abad19

pozdr.Torro
Zapisane
TURYSTA
Gość
« Odpowiedz #11 : Październik 29, 2007, 09:23:46 »

ta zarowka to zadne uv wedle mnie to tak zwana zarowka night light Smiley
A codo UV to tak raz i na zawsze
Wszelkie promieniowania UV są szkodliwe dla zzdrowia wszelkaich organizmów
Dlatego tak wlaczy sie z dziura ozonowa aby nie przepuszczała za duzo uv do naszej atmosfery
Dlatego latem i zima powinno sie chodzic w ciemniejszych okularach  z filterem UV
Zapisane
wirek
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 325


« Odpowiedz #12 : Październik 29, 2007, 14:16:44 »

Do niedawna miałem podobne zdanie o ledach jak Wy. Ale kiedyś, szukając do pracy jakiegoś małego urządzenia do sieciowania lakierów UV znalazłem coś takiego: http://www.jentonuv.co.uk/html/led.html Nie kupiliśmy tego, tylko system z normalną lampą wyładowczą, ale trochę mną wstrząsnęło do czego już ludzkość doszła. Ledy zapewne nieco inne, niż te o których myślał Lucas. Choćby dla tego, że wymagają chłodzenia
Zapisane

Tańczący z rybkami
King
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 357



« Odpowiedz #13 : Listopad 01, 2007, 19:32:41 »

Choćby dla tego, że wymagają chłodzenia

Nic nowego, jak każdy półprzewodnik, to te same diody, tylko zastosowane w akwarystyce może chłodzić woda.
Zapisane

Oswald
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1478


Moje Logo


WWW
« Odpowiedz #14 : Styczeń 24, 2008, 23:09:18 »

No nie wszystko, co fioletowo świeci, nadaje się do dezynfekcji wody w akwa.  Grin
paare faktów o prawdziwych lampach bakteriobójczych:

Zasady działania
stosowanie świetlówek bakteriobójczych jest jedną z najbardziej efektywnych metod dezynfekcji. Emitowane przez nie promieniowanie ultrafioletowe o długości fali 250-265 nm posiada najbardziej efektywne działanie bakteriobójcze - skutecznie niszczy wszelkiego typu bakterie, wirusy, pleśnie i grzyby, nie powoduje żadnego skażenia chemicznego i eliminuje konieczność stosowania środków chemicznych.

Charakterystyka:
niskoprężne rtęciowe lampy wyładowcze - ze szklaną, tubularną bańką. Emitują promieniowanie ultrafioletowe, z maksimum w 253,7nm (UV-C) o własnościach bakteriobójczych. Świetlówka nie przepuszcza fali o długości 185nm powodującej powstawanie ozonu.

Oznakowanie:
świetlowki posiadają znak ostrzegawczy wskazujący na emisję promieniowania w zakresie UV-C. Promieniowanie to jest szkodliwe dla oczu i skóry.

« Ostatnia zmiana: Styczeń 24, 2008, 23:14:53 wysłane przez Oswald » Zapisane

Moje akwa: 375, 112, 63
Lubię projektowanie podwodnych światów.
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: