Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Dziwna Kosiarka  (Przeczytany 10319 razy)
GP
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 279


« : Wrzesień 23, 2003, 07:23:33 »

Wczoraj kupiłem trzy Kosiarki, a tak naprawdę to chyba dwie.
Na stronie www.akwarium.org.pl znalazłem opis podobnych gatunków i jak je odróżnić, i na pewno jedna z nich jest "czymś innym".
Jak myślicie, czy to "coś" będzie pożeraczką glonów, czy nie będzie atakować innych gatunków?, a może próbować ją zwrócić do sklepu?
Czy ktoś z Was miał takie problemy?
Opiszę jeszcze czym się różni od pozostałych.
1. Czarny pas kończy się przed ogonem, a nie zachodzi na ogon.
2. Wyraźny dodatkowy jasny pas nad czarnym.
3. Dwie pary wąsów, a nie jedna.
4. Wyraźnie inne zachowanie.
Zapisane

375 l. 6x36 W, CO2, 20xRasbora Klinowa, 4x Neon Inessa, 6x Barwieniec Czarny, 6xDanio pręgowane, 3xKirys Spiżowy, 2x Kosiarka, 2x Glonojad, 2x Molinezja
Góral
Tomek
Global Moderator
Bywalec
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 897


Przyjaciel Wiosny


WWW
« Odpowiedz #1 : Wrzesień 23, 2003, 07:40:00 »

najprawdopodobniej wciśnięto Ci Kosiarkę Fałszywą (garra taeniata), która z glonami ma niewiele wspólnego. http://www.akwafoto.pl/baza.php?view3=gatunek&gat=00360
Spróbować wymienić możesz, ale nie liczyłbym na wyrozumiałość sprzedawcy... przeważnie twierdzą że: " widziały gały, co brały"... tym bardziej że oni sami zwykle nie wiedzą, co sprzedają.
Zapisane

gg:1384140
GP
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 279


« Odpowiedz #2 : Wrzesień 23, 2003, 10:33:16 »

Ta kosiarka co pokazujesz wygląda identycznie z tym, że moja ma dwie pary wąsów, a fałszywa na opisanej przeze mnie stronie ma dwie pary, http://www.akwarium.org.pl/ksiazki/artykuly/pd_kosiarki.html ale to już historia.
Właśnie wróciłem ze sklepu. Pani była jednak wyrozumiała. Była zadowolona, bo dałem jej wydruki z internetu. W akwarium były już tylko te "fałszywe", więc nie mogłem wymienić, a tylko oddać. Nie mogłem też praktycznie udowodnić różnic, a jedynie na papierze. Wiedza sprzedających jest znikoma, bo oczywiście niczego takiego nie słyszeli. Po kilku miesiącach chodowli wiemy chyba więcej.
Następnie pojechałem do innej konkurencji i zobaczyłem w akwarium dokładnie dwa gatunki: "prawdziwy" i "fałszywy" oczywiście pod jedną nazwą - Kosiarka. Pan odpowiedział, że to są różne kosiarki, różnią je tylko cechy zewn. i wszystkie równie dobrze pożerają glony. Ja poprosiłem tylko te z jednym pasem wchodzącym na ogon i z jedną parą wąsików. Patrzył na mnie jak na wariata. Powinni sprzedawać wszystkie ryby pod jedną nazwą: Ryba akwariowa - byłby spokój.
Uważajcie co kupujecie!!!
Zapisane

375 l. 6x36 W, CO2, 20xRasbora Klinowa, 4x Neon Inessa, 6x Barwieniec Czarny, 6xDanio pręgowane, 3xKirys Spiżowy, 2x Kosiarka, 2x Glonojad, 2x Molinezja
lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #3 : Wrzesień 23, 2003, 22:02:28 »

Garra taeniata nie dość że nie specialnie zjada glony to jeszcze z wiekiem staje się dość agresywna. Potrafi zadawać trudno gojące się rany innym mieszkańcom akwarium.
            Z drugiej strony to świństwo że sprzedawcy oferują Garra taeniata i Crossocheilus siamensis pod wspólną nazwą - Kosiarka. Zwłaszcza że ryby te na pierwszy rzut oka faktycznie wyglądają bardzo podobnie.
Zapisane

Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: