Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Akwarium 102L  (Przeczytany 4831 razy)
Adrrrrrrrrruan
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 5


« : Grudzień 19, 2006, 20:17:55 »

Witam Was wszystkich Smiley Jestem tutaj nowy i proszę o wyrozumiałość

Przygodę z akwarium dopiero zaczynam, ale już troszkę poczytałem więc 100% laikiem nie jestem.

Tak jak w temacie mam akwarium 102L profilowane (80x35x40) (gdzie bok-szerokość ma 27cm)

Sprzęt:
- Filtr: Aquael Fan-2 plus
- Grzałka: Tetratec HT 100
- Napowietrzacz: Tetratec APS 150
- Oświetlenie: 2x18W + odbłyśniki (Lampy: 1xOsram dla roślin + 1xSera tropic sun) Wiem, że trochę za mało oświetlenia ale mam fabryczną, plastikową pokrywę a elektrykiem nie jestem ani majsterkowiczem i sam sobie niestety nie zrobię  Wink
- Podłoże: Żwirek kolorowy różnej wielkości + specjalny dla roślin podkład Tetry do ukorzeniania

Dodatkowo: Korzeń

Chcę założyć akwarium z rybami z Azji południowo-wschodniej.


Chciałem spytać się was o dobór roślin i ryb. W sumie mam już rośliny wybrane (napiszcie czy dobrze myślę), ale nie wiem co do rybek.  Jaka ich ilość będzie odpowiednia i czy wybrane rybki będą ze sobą współgrać, jak również jak dużo roślin mogę mieć i czy właśnie takie mogą być. Przeliczając (jak podają różne źródła) w moim akwarium może zmieścić się ok 51 roślin (dł. x szer./50)

Rośliny:
1. Vallisneria Asiatica - nurzaniec azjatycki (Ś)
2. Hygrophila difformis - nadwódka trójkwiatowa (T)
3. Cryptocoryne Wendtii i Willisi - zwartka Wendta i Willisa (P i P)
4. Rotala rotundifolia - rotala okrągłolistna (Ś)
5. Limnophila sessiflora - limnofilia bezszypulkowa (Ś i T)
6. Microsorium pteropus - mikrozium oskrzydlone (na korzeniu)
7. Cryptocoryne affinis - zwartka fioletowa (P)
8. Aponogeton undulatus - onowodek pofałdowany (T)

No i teraz rybki (tu proszę dokładniej o poradę - bo nie wiem czy dobrze i ile ich) Smiley Wiem tylko że są stadnymi rybami i że temperatura 25stopni będzie odpowiadac i roślinkom i rybkom.

1. Kosiarki (3sztuki ?)
2. Razbory klinowe
3. Danio pręgowane albo danio tęczowe
4. Para bojowników wspałaniałych
5. Para brzanek różowych (chociaż tyle się o nich naczytałem że nie wiem czy dawać je (że niby zjadają mniejsze rybki od siebie), tak samo jak danio (że skubią płetwy i ogony np właśnie bojownikom).
Może zamiast pary bojowników albo brzanek mogłaby być para prętników trójbarwnych?


Co myślicie o tym zestawieniu do 102 litrowego akwarium?


Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam wszystkich forumowiczów  papa
Zapisane
lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #1 : Grudzień 22, 2006, 12:51:00 »

co do ryb to generalnie powinieneś sobie najpierw odpowiedziec na pytanie czy chcesz mieć akwarium z azjatyckimi karpiowatymi (+oczywiście jakieś dodatki do niech) czy raczej zbiornik z labiryntowcami (+ jaieś dodatki do niech). Wtedy spracyzujemy obsadę.
Od razu odrzuciłbym kosiarki, chyba że ewentualnie masz komu  je oddać - to bardzo duże i bardzo aktywne ryby. ja mam 3 sztuki w 240L i wydaje mni się że to jest absolutne minimum dla tych ryb (a może nawet nie). Bardzo dużo i bardzo szybko pływają,a mają po 15cm
Zapisane

Oswald
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1478


Moje Logo


WWW
« Odpowiedz #2 : Grudzień 23, 2006, 00:29:07 »

co do oswietlenia - to masz ok 0,35294118 Watt na 1 Litr. To jest blisko dolnej granicy.
0,25 do 0,75 (przy extremalnej roslinnosci >0,75 Watt)
ale ja mam tak samo a rosliny rosna jak pochlastane

Przeczytaj:
http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php/topic,8424.0.html
Zapisane

Moje akwa: 375, 112, 63
Lubię projektowanie podwodnych światów.
Adrrrrrrrrruan
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 5


« Odpowiedz #3 : Grudzień 23, 2006, 18:50:27 »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. No jeżeli mam wybrać (bo nie można łączyć labiryntowych z karpiowatymi) to wolę labiryntowe. Chyba że można zrobić tak jak miałem w planach na początku czyli troszkę tych i troszkę tych drugich. Proszę, jeśli komuś by się chciało napisać, ile i jakie najlepiej wybrać no i oczywiście ile roslinek z tych co wymieniłem. Bardzo dziękuję z góry za odpowiedzi i życzę wszystkim forumowiczom Wesołych Świąt Smiley

 Ps. Zastanawia mnie tez jak dokładnie liczy się ilość max trzymanych ryb w akwa, gdyż czytałem o 2 sposobach, a nawet mozna powiedziec o 3:
1. 1cm ryby/1L wody
2. w zalezności jaka duża ryba dorosła np. 14cm całej długości ryby/4L
3.a 3 że niby liczy się długość jak w 2 sposobie ale nie liczy się do długości całkowitej ogona.
Jak to jest z tym obliczaniem?
Zapisane
lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #4 : Grudzień 25, 2006, 14:19:35 »

W przypadku labiryntowców żaden z przeliczników się nie sprawdzi. Nie można trzymać ich w zbyt dużym zagęszczeniu bo to rybki temperamentne a trzymane w złych warunkach i w przerybieniu często stają się agresywne.
Do twojego akwarium proponowałbym:
prętniki - para (w zasadzie dowolny gatunek)
bojownik (samczyk + 3samiczki)
gurami mozajkowy - 3szt
rasbora klinowa albo espei (10szt.)
labeo frenatus x 1szt.
piskorek x 5szt.
do obsady możną dodać kilka krewetek amano (nawet 7szt.)

nie zapomnij o roślinach pływających lub płożących się po powierzchni - labiryntowce świetnie czują się w ich pobliżu, co odzwierciedla się w ich wybarwieniu.
Zapisane

Adrrrrrrrrruan
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 5


« Odpowiedz #5 : Grudzień 27, 2006, 09:49:03 »

Bardzo, ale to bardzo dziękuję za odpowiedź Smiley Pozdrawiam! Niedługo jadę po rybki  Grin
Zapisane
::Martyna::
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 203


« Odpowiedz #6 : Styczeń 07, 2007, 16:51:52 »

Sorry Adrrrrrrrrruan, że się wtrącę, ale ja bym chciała mieć Azję w 45 l. i czy mogę w tym akwa trzymać 2 gurami mozaikowe-parkę, 4 prętniki kałowate-harem? I moge dodać razbory klinowe? Jeśli tak to ile sztuk?
Zapisane

x))
MrPukwa
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 43



WWW
« Odpowiedz #7 : Styczeń 07, 2007, 17:12:40 »

Sorry Adrrrrrrrrruan, że się wtrącę, ale ja bym chciała mieć Azję w 45 l. i czy mogę w tym akwa trzymać 2 gurami mozaikowe-parkę, 4 prętniki kałowate-harem? I moge dodać razbory klinowe? Jeśli tak to ile sztuk?
ja trzymam 4prętniki (samiec + 3 samice) w 45 litrach, nie polecam ci gutrami, moim zdaniem 45 l to o wiele za mało jak dla tych ryb... dla gurami to proponowałbym 90 litrów
Zapisane

Moje ulubione ryby to ryby labiryntowe Cheesy
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: