Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Sprzęt, technika akwarystyczna « Prawidlowe oswietlenie - Przewodnik na podstawie informacji firmy Hagen
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 23
  Drukuj  
Autor Wątek: Prawidlowe oswietlenie - Przewodnik na podstawie informacji firmy Hagen  (Przeczytany 232734 razy)
deexer
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 288


« Odpowiedz #30 : Listopad 13, 2007, 16:26:34 »

Jakiej długości masz takie mocne świetlówki? Do mojej 126 która ma 80 cm długości wchodzą maxymalnie 18w T8 i 24w T5 max. 120W ma na pewno ponad metr, jak to Ci się zmieściło...  Huh... może nie chodzi Ci o świetlówki?
Zapisane
Yooleck
Nowy
*
Wiadomości: 12


« Odpowiedz #31 : Listopad 13, 2007, 16:33:07 »

Akwarium ma 80cm długości i 35 "głębokości". Świetlówki są krótsze o ok 10 cm z każdej strony. Usytuoawane są równolegle obok siebie. Po dłuższym naświetlaniu temperatura wody podniosła się o ok 1 stopień (termometr zawieszony w połowie bocznej szyby) ale np. skalary zeszły bliżej dna...  Huh
Zapisane
Yooleck
Nowy
*
Wiadomości: 12


« Odpowiedz #32 : Listopad 13, 2007, 16:42:08 »

KOLEGO! To chyba mój błąd! Na mocowaniu świetlówki pisze 600V-120W natomiast na samym szkle świetlówki pisze DAYLIGHT 18W, po prostu chyba źle spojrzałem a z elektryki to jestem ciemny!
CZY ZATEM MOGĄ BYĆ DWIE ŚWIETLÓWKI (białe swiatło) po 18W każda na 112L akwarium? (Zreszta tak było to zmontowane z całym kompelcie)?  Cheesy
Zapisane
deexer
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 288


« Odpowiedz #33 : Listopad 14, 2007, 11:19:44 »

Temat oświetlenia był przerabiany na foum x-krotnie. Wychodząc jednak na przeciw Twojemu pytaniu odpowiem: ilość oświetlenia zależy od przeznaczenia akwarium - ilości, rodzajów roślin, które zamierzasz tam trzymać. Masz póki co standardowe oświetlenie 2 x 18W, pewnie nie skłamię jeżeli napiszę że większość użytkowników tego forum dodaje do takiej pokrywy dodatkowe świetlówki (poszukaj), ale nie jest to zabieg obowiązkowy. BTW - trochę małe masz akwarium jak na skalary...
Zapisane
adriano210
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 540



WWW
« Odpowiedz #34 : Grudzień 24, 2007, 23:56:50 »

uzywalem wielu rodzaji swietlowek, i hagen wcale nie daje jakiegos bumu rozwoju roslin,
aby miec zdrowe rosliny wystarczy spokojnie miec swiatlo mieszane czyli jezeli pokrywa ma 2 swietlowki wystarczy dac jedna cool light i jedną warm light,
hagen jest drogi i przereklamowany philips aquarelle daje rade, w normalnym akwarium  0,5 wata swiatla pomoze tylko glonom
rosliny moga wykorzystac tyle swiatla jezeli jest prowadzone prawidlowe nawozenie NPK, i podawane jest co2, wiec nie sugerujcie sie ze cena znaczy jakosc i wyniki,
ja uzywalem wielu swietlowek hagena i przeszedlem na zwykle lumilux bo nie widzialem roznicy - no moze roznica w cenie
w zasadzie wszystkie swietlowki z potrójnym liminoforem sa dobre do akwarium, rosliny potrafią wykozystac kazde swiatlo mniej lub bardziej zabojczy dla roslin jest tylko kompletny brak światła,
w moim akwarium oswietlam jedna swietlowką 36 watt osram lumilux miałem wczesniej 96w / 180 l ale mialem dosc co 3 dniowych przycienek nawozenia itd.
wiec nie myslcie ze 05w/l to reguła bo wielu poczatkujących po prostu nie ustabilizuje warunków w takim akwarium
Zapisane

seba75
Gość
« Odpowiedz #35 : Styczeń 01, 2008, 21:39:08 »

co myslicie o polaczeniu 3 x sun glo i 2 razy flora glo razem 5 x 40 W na akwa 150 x 50 x 50 nie chodzi mi o to ze sa drogie - trudno raczej o klimat ktory razem moga stworzyc

jesli ktos z was stosuje takie polaczenie to podajcie temat lub foto  Tongue
Zapisane
bumboo
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 43



« Odpowiedz #36 : Styczeń 01, 2008, 21:44:06 »

Mi osobiście najbardziej w akwa roślinnym odpowiadaja lampy HQ Cheesy papa
Zapisane
seba75
Gość
« Odpowiedz #37 : Styczeń 01, 2008, 21:56:08 »

sa super ale ja jednak zalozylem z bedzie obudowa tylko teraz to polaczenie Huh sun i flora
Zapisane
Reno
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 454


Powrót do młodości...


« Odpowiedz #38 : Styczeń 20, 2008, 20:49:15 »

Mam pytanie o kombinację 2-świetlówkową (2X30w) HAGEN'a - AQUA-GLO+FLORA-GLO. Która świetlówka powinna by zamontowana od frontu a która z tyłu pokrywy? Macie w tej kwesti jakieś doświadczenia?

Zapisane

Moje akwarium: 200L Dorzecze Amazonki
Moje GG: 911966
Oswald
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1478


Moje Logo


WWW
« Odpowiedz #39 : Styczeń 24, 2008, 14:05:45 »

Mam pytanie o kombinację 2-świetlówkową (2X30w) HAGEN'a - AQUA-GLO+FLORA-GLO. Która świetlówka powinna by zamontowana od frontu a która z tyłu pokrywy? Macie w tej kwesti jakieś doświadczenia?

Roślinki pewenie posadzisz w większości z tyłu akwa, wtedy rybki będą pływały raczej z przodu. Więc nad roślinkami Flora a nad rybkami Aqua (ładnie wybarwia czerwień i niebieski).
 papa
Zapisane

Moje akwa: 375, 112, 63
Lubię projektowanie podwodnych światów.
parad0x
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 156



« Odpowiedz #40 : Styczeń 24, 2008, 19:22:12 »

czyli jak kupie akwarium z pokrywa 2x18 w to wystraczy ze wymienie statecznik elektryczny na 2x30 w i siwtlowki na 30 watowe i bedzie wszytko dobrze ? bo widzialem jak ludzie mieli 2x18 i podokladane jakies inne troszke kombinowane! Czy nie ma swietlowek o mocy 30 w i dlugosci tej 18 ?
Zapisane
Oswald
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1478


Moje Logo


WWW
« Odpowiedz #41 : Styczeń 24, 2008, 22:31:21 »

Czy nie ma swietlowek o mocy 30 w i dlugosci tej 18 ?

Takich zwykłych raczej nie. W świetlówkach moc jest ściśle powiązana z długością.
 papa
Zapisane

Moje akwa: 375, 112, 63
Lubię projektowanie podwodnych światów.
parad0x
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 156



« Odpowiedz #42 : Styczeń 25, 2008, 17:14:10 »

ehhhh to bede musial zrobic to inaczej... juz troszke o tym myslem ze z przodu dal bym dwie 18 a z tylu dwie 20 w ? tam gdzie bada rosliny razem to 76w na 112 l powino byc dobrze Smiley  Chce zrobic buszowisko dlatego tak mi zalezy na dobrym oswietleniu!
Rowniez co2 musi byc Smiley Czytalem ze przerabija butle z gasnic na takie do co2 wychodzi bardzo tanio ale to juz nie w tym watku... dziaki za info  papa
Zapisane
Oswald
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1478


Moje Logo


WWW
« Odpowiedz #43 : Styczeń 26, 2008, 21:17:29 »

są też tzw świetlówki kompaktowe niezintegrowane. Zobacz w wątku o moim akwa fotę z pokrywą, ja mam je po bokach. Mają długość ok 40 cm i 36 watt ale nie dostaniesz ich raczej w neutralnych kolorach akwariowych, czyli światło dość żółtawe. Ale jak byś dołożył 1 z tyłu to by nie było strasznie.
Zapisane

Moje akwa: 375, 112, 63
Lubię projektowanie podwodnych światów.
P.L
Zainteresowany
**
Wiadomości: 65


« Odpowiedz #44 : Luty 13, 2008, 18:19:01 »

Słuchajcie mam problem kupiłem pokrywe z wejściem na jedną świetlówke  dało by się  dodać jakoś jeszcze jedno wejście długość klapy 70 cm szer. 35 cm
 
pozdr  papa
Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 23
  Drukuj  
 
Skocz do: