Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Biotop jeziora Wiktorii  (Przeczytany 6923 razy)
cubon
Nowy
*
Wiadomości: 1


« : Grudzień 31, 2009, 11:46:37 »

Witam serdecznie wszystkich użytkowników ;]

Chciałbym stworzyć mini Biotop J. Wiktorii w moim 112 litrowym akwa, mam na myśli harem jednego gatunku 1+3

Pierw o moim akwa kilka słów

1. litraż 112 litrów , około 3 cm warstwy piasku kilka kamieni położonych na piasku w pionie i w poziomie
2. roślin nie będzie , jednakże wpakowałem tam jedną moczarke kanadyjską aby akwa szybciej dojrzało Grin
3.Filtry
a) kaskadowy HBL 400l/h
b) wewnętrzny HBL 300l/h
4.Grzałka 100w
5. parametry wody brak
6. Tło , jak narazie czarny brystol


kilka pytań

1. Jak najlepiej ustawić moje filterki ?
2. Jaki rodzaj gębaczy z J. Wiktorii mi polecacie do mojego akwa
3. Wasze uwagi i krytyka mile widziana ;]


pozdrawiam

« Ostatnia zmiana: Grudzień 31, 2009, 11:49:32 wysłane przez cubon » Zapisane
Grundman
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 524


« Odpowiedz #1 : Luty 04, 2010, 09:03:43 »

Witaj! Smiley

Nie podałeś wymiarów zbiornika (zwłaszcza długość), natomiast 112 l  to nie jest zbyt duże akwarium jak dla ryb z rodzaju Haplohromini ('haplochromisów' - czyli pyszczaków z Wiktorii). Aczkolwiek w liczbie 1+3 coś się tam zmieści ;-)

Mógłbyś np. spróbować wpuścić tam Astatotilapia burtoni (coprawda to nie jest jezioro Wiktorii, ale to ryba z rodzaju haplochromis, wygląda jak typowy przedstawiciel tego jeziora), albo np. troche mniejszy od niego Haplochromis Victorianile.

Rozwiązanie 1 + 3 wydaje się ok, ale w stosunkowo małym zbiorniku w gre wchodzi jeszcze inne rozwiązanie Wink  - wpuszczamy jedną pare przyszykowaną do rozrodu, po tarle zostawiamy samice z młodymi, następnie wychowujemy w tym zbiorniku młode - daje to możliwość obserwowania jakie zachodzą między nimi zachowania podczas dorastania itd. Oczywiście w takim wypadku musimy mieć gdzie oddać samca po tarle (a może i samice, no chyba ze po okresie wychowywania nie będzie atakowała młodych).

Jak ustawić filterki to nie wiem. To już Twoja decyzja. Co do roślin to nie wiem czy moczarka się utrzyma, ale gdyby tak to fajnie by było Smiley  Natomiast jak ktoś chce mieć zielono to można posadzić coś z Anubiasów - to dobre rozwiązanie, choć nie wiem czy będzie "wiktoriowo" (bo nie mam pojęcia jakie rośliny spotyka się wogóle w Wiktorii), natomiast napewno będzie typowo "afrykańsko" Smiley (np. Anubias barterii).


P.S. W tak przygotowanym, lecz większym zbiorniku, też obsadzonym np. Anubiasami, można pokusić się o hodowlę haplochromisów z barwniakami. Znowu - nie będzie to już typowa Wiktoria, ale Afryka jak się patrzy Smiley I to kolorowa Afryka.  Z moich doswiadczeń wynika że takie połączenia udają się, i są interesującym rozwiązaniem.
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: