Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: 1 ... 10 11 [12] 13 14
  Drukuj  
Autor Wątek: Dawkowanie CO2  (Przeczytany 215446 razy)
andrej
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 407


« Odpowiedz #165 : Wrzesień 04, 2010, 20:56:33 »

już wszystko wyregulowałem .
Czytałem ze zrozumieniem, ale nie wiedziałem, że na początku aż taka petarda będzie .
Zapisane
Silent-shout
Nowy
*
Wiadomości: 16


« Odpowiedz #166 : Maj 07, 2011, 17:27:01 »

Witam.
 Chciałabym kupić coś takiego : http://allegro.pl/maxi-na-sztywno-kompletny-zestaw-co2-butla-1-5kg-i1589145042.html , jednak mam problem. Czy rzeczywiście jest to bezpieczne ? Rodzice bardzo obawiają się zatrucia i chciałabym w jakiś sposób uspokoić ich. Ew. jakie możliwe środki bezpieczeństwa mogę podjąć aby być maksymalnie zabezpieczonym ?
« Ostatnia zmiana: Maj 07, 2011, 18:09:24 wysłane przez Silent-shout » Zapisane
vento
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1488


« Odpowiedz #167 : Maj 07, 2011, 17:47:19 »

nie ma możliwości zatrucia się tak niewielką ilością gazu, nawet przy całkowitym rozszczelnieniu butlu w mieszkaniu. Powiedz rodzicom, że jeśli nie postanowią zamknąć się w 100% szczelnej szafce razem z odkręconą butlą, to nic im nie grozi Smiley
Zapisane

Silent-shout
Nowy
*
Wiadomości: 16


« Odpowiedz #168 : Maj 15, 2011, 20:52:14 »

To teraz kolejne pytanie nowicjusza.
Temat jest dla mnie w dalszym ciągu czarną magią, więc wolę się dopytać Cheesy
 Dawkując CO2 po prostu schodzę do pH jakie chce osiągnąć i tak utrzymywać ?
 A jeśli tak, to czy test "stały" mierzący pH i CO2 w wodzie wystarczy, czy muszę wcześniej jeszcze zmierzyć pH, przed podaniem CO2 ?
Zapisane
vento
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1488


« Odpowiedz #169 : Maj 15, 2011, 21:06:36 »

samo dawkowanie co2 nie koniecznie musi zbić Ci ph do porządanego poziomu. Ja podaję co2 na maksymalnym akceptowanym przez ryby i krewetki poziomie, a ph nadal mam za wysokie-taka cudowna woda w kranie... Jeśli zależy Ci na zbiciu ph, to polecam wodę RO do podmian
Smiley
Zapisane

Silent-shout
Nowy
*
Wiadomości: 16


« Odpowiedz #170 : Maj 16, 2011, 05:06:53 »

Nie koniecznie bardzo chcę zbić pH, aczkolwiek po cichu na to liczę Cheesy Na RO póki co nie stać mnie więc liczę, że CO2 trochę się wysili... Cheesy
Czyli ten test stały na pH i CO2 może pokazywać błędne wyniki, przynajmniej pH ?
A i jeszcze jedno. Zakładając, że pH mi spadnie (Dalej będę mieć nadzieję  Smiley) powiedzmy o 0,5-1,5 stopnia przy podawaniu CO2, a na noc je odłączę. Czy pH przez noc może mi wzrosnąć spowrotem?  I czy taki spadek pH nie zaszkodzi rybkom ?
« Ostatnia zmiana: Maj 16, 2011, 05:15:35 wysłane przez Silent-shout » Zapisane
Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #171 : Maj 16, 2011, 14:57:31 »

Jak odłaczysz CO2 na noc to pH może wzrosnąć, jeśli będzie to nie duża różnica w skokach pH to nie wyrządzi to rybom szkody. Zmiany w stężeniu rozpuszczonego CO2 mogą powodować pojawienie się krasnorostów.

Test stały na pH będzie pokazywał jakie masz pH a test staly na CO2 bedzie pokazywał ile masz CO2 rozpuszczonego w wodzie. jedno i drugie pokazuje prawidłowe wyniki

 Dopiero jak odczytasz sobie wartość CO2  z tabelki zależności CO2 od pH wynik może być błędny. O to ci chodziło?  Tongue


ps. Dlaczego chcesz zmniejszyć pH ?

« Ostatnia zmiana: Maj 16, 2011, 14:59:37 wysłane przez Pethro » Zapisane
Silent-shout
Nowy
*
Wiadomości: 16


« Odpowiedz #172 : Maj 16, 2011, 15:39:32 »

Prawie...
Chodzi mi o to, że test pH i Co2 w jednym. Z tego co widziałam, to w zależności od jednego, pokazuje wartość drugiego.
Czyli może być błędny. Zbić pH by się przydało tak do około 6,8-7. Pół stopnia- stopień, to chyba nie jest dużo, nie ? ;p Ale jak już pisałam, jeśli nie zbije, to też nic strasznego się nie stanie Wink
Tutaj bardziej chodzi o moje lenistwo, bo mam ramirezki i pragnę by składana przez nie ikra miała warunki do rozwoju. (Jeśli oczywiście w końcu jej upilnują.)
Pamiętam, że ktoś, gdzieś mi mówił, że do wylęgu młodych pH powinno być przynajmniej 7. Najwyżej wykombinuję kolejne akwarium... Cheesy
No nic, dzięki wszystkim za odpowiedzi. Cheesy
Zapisane
Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #173 : Maj 20, 2011, 02:19:56 »

może on pokazywać błędny wynik bo na wartość pH ma nie tylko wpływ rozpuszczony CO2 ale też inne kwasy, a do ikry to nie tylko kwaśna woda ale i miekka by musiała być więc najlepij byłoby zaopatrzyć się w filtr RO
Zapisane
oskarlelystad
Zainteresowany
**
Wiadomości: 85


« Odpowiedz #174 : Październik 30, 2011, 23:23:57 »

Witam,

Na poczatku tego postu przeczytalem, ze nawozenie co2 i natlenianie w jedynm czasie nie ma sensu - czy to prawda? Mam zamieniac co2 z natlenianiem tzn w dzien co2, a w nocy tlen?
Zapisane
vento
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1488


« Odpowiedz #175 : Październik 31, 2011, 00:02:22 »

Witam,

Na poczatku tego postu przeczytalem, ze nawozenie co2 i natlenianie w jedynm czasie nie ma sensu - czy to prawda? Mam zamieniac co2 z natlenianiem tzn w dzien co2, a w nocy tlen?

To akurat nie przeszkadza. Stosowanie jednocześnie natleniania i nawożenia co2 nie ma sensu, bo cząsteczki tlenu i węgla wypierają się nawzajem. W dzień rośliny pobierają z wody co2, a w nocy konkurują z rybami pobierając z wody tlen. Więc napowietrzanie w nocy nie zaszkodzi roślinom, a na pewno pomoże rybom.
Zapisane

Mirmil
325l wielogatunkowe
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 599


www.mirekkon.pl


WWW
« Odpowiedz #176 : Październik 31, 2011, 06:30:28 »

Witam,

Na poczatku tego postu przeczytalem, ze nawozenie co2 i natlenianie w jedynm czasie nie ma sensu - czy to prawda? Mam zamieniac co2 z natlenianiem tzn w dzien co2, a w nocy tlen?

To akurat nie przeszkadza. Stosowanie jednocześnie natleniania i nawożenia co2 nie ma sensu, bo cząsteczki tlenu i węgla wypierają się nawzajem. W dzień rośliny pobierają z wody co2, a w nocy konkurują z rybami pobierając z wody tlen. Więc napowietrzanie w nocy nie zaszkodzi roślinom, a na pewno pomoże rybom.

może ktoś coś napisze o skokach PH przy takiej kombinacji jak wyżej opisana (noc O2 / dzień CO2) - i jakie są tego skutki?
Zapisane

Thedevil
Marzy mi się dzień...
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 601



« Odpowiedz #177 : Październik 31, 2011, 10:09:38 »

Oczywiście, że nie ma sensu jednoczesne natlenianie i podawanie CO2... Z fizyki i chemii to wynika Wink Pokrótce... zawartość poszczególnych gazów w cieczy zależy od. T - temperatury, P - ciśnienia atmosferycznego, Pp-  ciśnień parcjalnych poszczególnych gazów oraz mechaniki cieczy (ruchy typowo fizyczne jak falowanie).
Najważniejsze w naszym zagadnieniu odnośnie dotleniania i podawania CO2 w tym wszystkim jest Pp. Każdy składnik wykazuje swoje ciśnienie parcjalne w układzie jakim jest woda w akwa oraz otoczenie. Równowaga musi być zachowana.Przy danej temperaturze i ciśnieniu atmosferycznym ilość gazów w całym układzie jest określona i nie może być ich więcej. Dla uproszczenia w układnie mamy O2 CO2 oraz NH3. Są to trzy gazy, których skład bezie odpowiednio 50/25/25 %. Nigdy nie ma tak, że jest 100% czyli zwiększając ilość jednego gazu automatycznie wypieramy inny gaz. Np wzrost O2 do 60% spowoduje, że spadnie zawartość CO2(20%) i NH3(20%) (stąd także wynika w jakim celu przy zatruciach związkami azotowymi zaleca się natlenianie).
Zawartość Co2 w Atm wynosi 0,04% czyli 0,04 jednostki parcjalnej ciśnienia atmosferycznego. Jest to mała ilość, która sprawia, że CO2 z wody będzie uciekać jeszcze szybciej niż O2 w celu zachowania równowago pomiędzy układami.

Podsumowując:
Nie ma co dotleniać bo szkoda waszego Co2 Cheesy jeśli oczywiście nie zrobicie wody gazowanej w akwarium wszystko będzie w porządku Wink Fizyka i natura sama zajmie się ,jakże skomplikowanymi, sprawami Wink


PS

Mirmil
jak to wszyscy przetrawią to napiszę o skokach pH i dlaczego mogą być niebezpieczne Wink
« Ostatnia zmiana: Październik 31, 2011, 10:11:43 wysłane przez Thedevil » Zapisane

... w którym samochód pozostawi nie większy ślad jak łódź płynąca po oceanie...

Moja Nowa Kosta IWAGUMI http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/moje-nowe-pierwsze-akwa-30l/
oskarlelystad
Zainteresowany
**
Wiadomości: 85


« Odpowiedz #178 : Październik 31, 2011, 18:24:58 »

Ja rozumiem tylko teraz jak zrobic to najlepiej:

1) W dzien tylko co2 w nocy tylko tlen
2) W dzien co2+tlen noc tlen

?
Zapisane
Thedevil
Marzy mi się dzień...
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 601



« Odpowiedz #179 : Październik 31, 2011, 19:46:59 »

Czyli w dzień CO2 w odpowiedniej ilości, a w nocy nic...
Zapisane

... w którym samochód pozostawi nie większy ślad jak łódź płynąca po oceanie...

Moja Nowa Kosta IWAGUMI http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/moje-nowe-pierwsze-akwa-30l/
Strony: 1 ... 10 11 [12] 13 14
  Drukuj  
 
Skocz do: