Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « Wykorzystanie elektroniki z żarówki kompaktowej
Strony: 1 ... 19 20 [21] 22
  Drukuj  
Autor Wątek: Wykorzystanie elektroniki z żarówki kompaktowej  (Przeczytany 222249 razy)
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #300 : Wrzesień 04, 2011, 22:47:42 »

Ta elektronika z żarówki 18W powinna wystarczyć do świetlówki 15W. Co do świecenia to raczej na stateczniku elektronicznym nie będzię świecić jaśniej, poprostu światło w takiej temperaturze (różowa) świeci niby słabo dla oka ludzkiego ale dla roślin jak najbardziej jest w porządku (dla fotosyntezy takie jest najlepsze).
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 06, 2011, 08:51:42 wysłane przez baniakmaniak » Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
zajmon
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 26



« Odpowiedz #301 : Wrzesień 05, 2011, 21:00:54 »

no własnie tak coś podejrzewałem, ale potrzebowałem dla wewnętrznego spokoju potwierdzenia od eksperta! Dzieki Smiley
Zapisane
apak
Nowy
*
Wiadomości: 1


« Odpowiedz #302 : Październik 19, 2011, 10:28:12 »

elektronikę z taniej żarówki z np ze wspomnianego tesco można zastosować do lamp T5 czy rozważane są jedynie układy z t8? Konkretnie chodzi mi czy można podpiąć coś takiego:
http://www.libra-zoolamp.com.pl/component/virtuemart/details/21/122/swietlowki-liniowe/philips/aquarelle-t5-10000k/swietlowka-aquarelle-8w.html
Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #303 : Październik 19, 2011, 13:49:47 »

Spokojnie, możesz podłączyć pod nią tą 8Watówkę w T5
Było to już poruszane w pierwszych postach tego wątku przez samego Sebastiana druga strona post 15
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
ksiaze81
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 7



WWW
« Odpowiedz #304 : Listopad 13, 2011, 16:09:08 »

Witam.
Koledzy baniakmaniak i Sebastian.Pytanko mam.
Ostatnio przerabiałem pokrywę  i potrzebny był mi kabel więc wziołem od spalonego modułu oświetleniowego od Aquael - DecoLight 11W.Podłączone a tu nie świeci.  :-\Rozkręcam a przełącznik w tym kablu a tu jakaś elektronika Huh wchodzę na forum szukam bo wcześniej mi coś takiego śmigneło.I patrzę i coś podobnego.I teraz pytanie?Czy mogę to przerobić na jakąś T5 bo ma 13Watową. Tylko nie wiem jak podłączyć.Czy mieliście z czymś takim do czynienia.   
Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #305 : Listopad 13, 2011, 19:38:02 »

Skoro to  11watowa lampka to będzie za słaba do świetlówki 13 W (będzie świecić ale ciemniej). Do takiej świetlówki można zastosować elektronikę z kompaktu o mocy 18W.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
ksiaze81
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 7



WWW
« Odpowiedz #306 : Listopad 13, 2011, 20:39:52 »

Skoro to  11watowa lampka to będzie za słaba do świetlówki 13 W (będzie świecić ale ciemniej). Do takiej świetlówki można zastosować elektronikę z kompaktu o mocy 18W.
To dobrze.Będzie dopełnieniem tych po bokach co mam jako imitacja wschodu i zachodu słońca.Tylko nie wiem jak ja do tego podłączyć.
Zapisane
irus70
Nowy
*
Wiadomości: 8


« Odpowiedz #307 : Luty 05, 2012, 14:18:18 »

Witam
Mam pytanko odnośnie oszczędności ok 20-30%
Jeżeli pod świetlówkę 18W podłączymy elektronikę 21 W To jaka tu oszczedność?
Zapisane
fr0t
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 490


WWW
« Odpowiedz #308 : Luty 05, 2012, 15:33:16 »

A co Ty miałeś z fizyki? Chyba często wagarowałeś. Moc czyli Watty jest to pobór prądu przez dane urządzenie. To, że podłączysz jakieś urządzenie na którym napisane jest X Watt to nie znaczy, że tyle prądu pobierze. Dobrym przykładem są głośniki, na których napisane jest np.: Max 150W oznacza to, ile maksymalnie pobiorą prądu przy pełnej głośności... Więc jeżeli masz świetlówkę 18W a elektronikę 21W to na zdrowy rozum... to właśnie świetlówka pobiera prąd, a nie elektronika - elektronika tylko "zapala" świetlówkę. Więc przy świetlówce 18W i elektronice 21W zużycie prądu będzie wynosić 18W.
Jaśniej się chyba nie da.... A pic polega na tym, że elektronika z żarówki jest duzo mniejsza od tzw. balastu, tyleże mocne żarówki są drogie, więc te rozwiązanie jest dobre dla małych akwariów, albo do dużych z dużą ilością małych świetlówek.
Pozdrawiam Smiley
Zapisane

irus70
Nowy
*
Wiadomości: 8


« Odpowiedz #309 : Luty 05, 2012, 17:59:55 »

Wszystko jest ok ,ale jaka jest różnica w oszczędności jeżeli mam zwykłą lampę ze świetlówką 18W, a przerobię  ją na taką zasilaną  z elektroniką z żarówki energooszczędnej?
Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #310 : Luty 05, 2012, 19:48:12 »

Więc jeżeli masz świetlówkę 18W a elektronikę 21W to na zdrowy rozum... to właśnie świetlówka pobiera prąd, a nie elektronika - elektronika tylko "zapala" świetlówkę. Więc przy świetlówce 18W i elektronice 21W zużycie prądu będzie wynosić 18W.

To nie do końca jest tak że świetlówka 18W będzie zużywać 18W na elektronice z kompaktu 21W pobór prądu łącznie wyniesie około 20W sprawdzałem osobiście zawsze elektroniczne bebechy też trochę zużywaja (chyba że są chałowe to wtedy wyniesie 18W lub mniej, ale będzie zapewne i mniej światła) niemniej na stateczniku tradycyjnym (magnetycznym) wyjdzie nam jakieś 26-28W gdyż właśnie balast taki zużywa średnio około 8W-10W. Świetlówki odpalane na statecznikach elektronicznych też łącznie zużywają jakieś 2-4W więcej (nazywa się to moc obwodu podana jest łączna moc całego układu świetlówka + statecznik), wystarczy podłączyć sobie takie oświetlenie do miernika poboru energii elektrycznej i wszystko będzie jasne polecam frOt.

 Irus70 to właśnie jest też odpowiedź dla Ciebie jak już pewnie zauważyłeś
« Ostatnia zmiana: Luty 05, 2012, 20:05:00 wysłane przez baniakmaniak » Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
irus70
Nowy
*
Wiadomości: 8


« Odpowiedz #311 : Luty 05, 2012, 21:38:20 »

Wielkie dzięki baniakmaniak wszystko dokładnie wyjaśniłeś oto mi chodziło. Good !
P.s Do fr0t  z fizyki miałem tylko 3 nie wszyscy mogą być takimi fenomenami jak ty  Cheesy Cheesy Cheesy papa
Zapisane
fr0t
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 490


WWW
« Odpowiedz #312 : Luty 06, 2012, 13:17:31 »

Cytat z elektroda.pl :

Witam
Właśnie dzisiaj kupiłem watomierz elektroniczny który pokazuje cos fi,
żarówki które zmierzyłem mają cos fi od 0,5 do 0,6. Urządzenie wydaje się być
dosyć dokładne, na żarówce 18W pokazuje (oczywiście po nagrzaniu) 18,4W (cos fi 0,47).
Żarówka 23W - 18W(cos fi 0,56), Stara żarówka electrolux (ma chyba z 6 lat)
21W - 19,8W (cos fi 0,56), ta dodatkowo ma podany pobierany prąd 170mA,
watomierz pokazuje 146mA, a napięcie w sieci 240V.
Pozdrawiam.


Pozdrawiam
Zapisane

baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #313 : Luty 06, 2012, 14:15:30 »

Cytat z elektroda.pl :

Witam
 
21W - 19,8W (cos fi 0,56), ta dodatkowo ma podany pobierany prąd 170mA,
watomierz pokazuje 146mA, a napięcie w sieci 240V.


19.8W napisałem że 20W różnica niewielka wszystko zależy od zastosowanej elektroniki.
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2012, 14:25:36 wysłane przez baniakmaniak » Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
fr0t
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 490


WWW
« Odpowiedz #314 : Luty 06, 2012, 19:02:38 »

No tak, ale to była żarówka 21W czyli pobór był nawet mniejszy niż przewidziany prezez producenta, w żarówce 23W pobór wyniósł 18W a dla 18W wyniosło 18,4W - nic z tego nie rozumiem, ale przyznaję się do pomyłki.
Czytałem resztę postów z tej strony o tych żarówkach i tak naprawdę nic z tego wątku ni wynikło. Więc jak to na prawdę jest nie mam pojęcia, ale nikogo nie neguję.

Jednak wracając do tematu to moim zdaniem nie ma znaczenia oszczędność na Wattach - sednem tematu jest to, że można użyć elektroniki z żarówki zamiast balastu, który jest droższy i dużo większy. Kwestię oszczędności odłożył bym na dalszy plan, bo przecież akwarystyka to jednak drogie hobby i różnica 2 Wattów na pewno nie zrobi wielkiej różnicy w zawartości portfela.
Zapisane

Strony: 1 ... 19 20 [21] 22
  Drukuj  
 
Skocz do: