Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: oodinioza  (Przeczytany 3305 razy)
Qiubon
Nowy
*
Wiadomości: 10


« : Luty 17, 2004, 07:46:49 »

Czy zna ktoś tą chorobę, wystąpiła u mnie w akwarium i z 20 rybek zostały mi 3. wlałem już płyn.
Co najlepiej teraz zrobić???
  Cool
Zapisane

Pozdrowionka
Sławek
Nowy
*
Wiadomości: 47


« Odpowiedz #1 : Luty 19, 2004, 10:01:40 »

Oodinioza inaczej choroba welwetowa.Zawsze jest przywleczona do akwa wraz z żywym pokarmem.Jest wywoływana przez pasożyta.Ryba wygląda jak pokryta złotym nalotem,Szybko rusza skrzelami.Najintensywniej rozwija się wakwa o zbyt mocnym oświetleniu i wysokiej temp.wody.Cysty przetrwalnikowe tego pasożyta pochłaniają światło i dlatego błyszczą i gnieżdżą się w skórze i pod skórą ryby.Ryby należy leczyć trypaflawiną bądż długotrwała kąpielą w słonej wodzie (nie pamiętam jednak proporcji) w osobnym akwa.Cysty znajdują się też po za organizmem ryb.Więc puste akwa ,w ktorym były chore ryby zaciemniamy na wet do 10 dni i obniżamy temp.Pasożyty i cysty bez światła ,w nieogrzewanej wodzie i bez ryb(ich naturalnego żywiciela) zginą.
Zapisane
Przemek
Administrator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1764



WWW
« Odpowiedz #2 : Luty 19, 2004, 16:26:18 »

Qiubon: akurat ta choroba jest bardzo dokładnie opisana w dziale choroby-pasożyty, jest tam duży podwójny artykuł.
Zapisane

Pozdrawiam
Admin
-----------------------------
500l - akwarium towarzyskie
Qiubon
Nowy
*
Wiadomości: 10


« Odpowiedz #3 : Luty 19, 2004, 21:38:09 »

Ja leczę  rybki płynem MFC 2000
Zapisane

Pozdrowionka
lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #4 : Luty 20, 2004, 01:09:40 »

Cytat: Sławek
Ryby należy leczyć (...) długotrwała kąpielą w słonej wodzie (nie pamiętam jednak proporcji) w osobnym akwa.

Nie wydaje mi sie ponieważ ta choroba występuje także u ryb morskich. Ja w przypadku tej choroby stosowałem FMC (pomogło). Z powodu cyst przetrwalnikowych akwarium poddaję co najmniej miesięcznej kwarantannie (wraz z wszystkim co w nim żyje lub stanowi dekoracje czy wyposażenie) ze względu na możliwość nawrotu choroby. Podobnie postępuję w przypadku ichtioftiriozy (rybiej ospy).
Zapisane

Tomlsv
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1308



WWW
« Odpowiedz #5 : Luty 20, 2004, 09:20:23 »

Cytat: lukas
...Z powodu cyst przetrwalnikowych akwarium poddaję co najmniej miesięcznej kwarantannie (wraz z wszystkim co w nim żyje lub stanowi dekoracje czy wyposażenie)...

To znaczy jak kawarantannie? Ryb już tam mieszkających nie przeławiasz tak? Tylko stoi to tak jak stało przez miesiąc ? Nie wpuszczając nowych ryb? Czy ryby odławiasz i miesiac kawarantanny wtedy ?
Zapisane

http://akwarium.cdi.pl/avataranim.html  avatary (zdjęcia/obrazki pod nick) na forum !
Jak komuś nie działa to dodać www do adresu.
Sławek
Nowy
*
Wiadomości: 47


« Odpowiedz #6 : Luty 20, 2004, 10:30:38 »

Inne pasożyty wywołujące tę chorobę wystepują w wodzie morskiej a inne w slodkiej.My mówimy przecież o akwarystyce słodkowodnej.
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: