Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Woda « 5ml wcale nie rowna sie 5ml
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: 5ml wcale nie rowna sie 5ml  (Przeczytany 2627 razy)
Godfather
Zainteresowany
**
Wiadomości: 60


« : Marzec 26, 2006, 17:59:55 »

Witam

Jak to jest że w probowkach dolanczanch do testow roznych firm 5ml nie rowna sie 5ml, w probowce tetry 5ml to tak naprawde 4ml, a w probowce sery 5ml to nieco ponad 3ml, w obu przypadkach punktem odniesienia byla strzykawka 5ml zakupiona w aptece, nie rozumiem tej nieprawidlowosci bowiem w instrukacjach wyraznie jest napisane aby przeprowadzac test na 5ml-owej probce wody czyzby producenci testow mieli problem z dokladnym wyznaczeniem wartosci na probowce  :?:  , i jak tu czlowiek ma przeprowadzic obiektywne testy gdy liczy sie kazdy mililitr. Jest to bynajmniej dziwne, chyba najlepszym wyjsciem sa testy zooleka gdzie jest dolanczana strzykawka

- - - test testowi nie rowny - - -  :?
Zapisane
mdramski
Super aktywny
*****
Wiadomości: 2961



« Odpowiedz #1 : Marzec 26, 2006, 18:05:35 »

Wiesz, to żadna nowość. Nie od dziś wiadomo, że nie wszystkie testy są dobre. Przykładem mogą być np. testy, gdzie wartość badanego parametru odczytujemy z jakiejś barwnej skali. Jeśli jest ona słabo zrobiona, to prawidłowy odczyt graniczy z cudem.
Zapisane
kafarski
Gość
« Odpowiedz #2 : Marzec 26, 2006, 18:07:56 »

nie zauważyłem aż takich rozbieżności w skali ale używam sam strzykawki i szklanych pojemników do testów na PO4 i Fe. strzykawka odmierza dokładnie te 5 czy 10 cm3 a kolor i tak odczytujesz na skali.
Zapisane
Godfather
Zainteresowany
**
Wiadomości: 60


« Odpowiedz #3 : Marzec 26, 2006, 18:14:40 »

Uzywam testow roznych firm i zaciekawil mnie fakt tych rozbieznosci, ale macie racje jeszcze jest druga strona medalu czyli odczytywanie wynikow z barwnej skali ktora rowniez pozostawia wiele do zyczenia.
Zapisane
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #4 : Marzec 26, 2006, 18:33:03 »

Ważne aby skala była w mirę czytelna, a co do "5ml" ja zawsze używam strzykawki do odmiarzania wody.
Zapisane


385 l - dyskowce
PorannaRosa
Nowy
*
Wiadomości: 39



WWW
« Odpowiedz #5 : Marzec 28, 2006, 17:02:42 »

Aż poszłam sprawdzić i 5ml ze strzykawki równa się 5 ml w próbówce Tetry z zestawu Laborett.
Zapisane

Pozdrawiam PR
JID (not for Mail): greendestiny at draugr dot de
lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #6 : Marzec 28, 2006, 22:12:21 »

ja zawsze używam strzykawki. To dość pewny punkt odniesienia.
Zapisane

Godfather
Zainteresowany
**
Wiadomości: 60


« Odpowiedz #7 : Marzec 28, 2006, 23:33:49 »

Hmmmm posiadam test tetry na ph a w nim jest dolaczona taka graniastoslupowa plastikowa probowka i 5ml ze strzykawki to w probowce tetry ~~5,80ml, :roll:

nie wiem jakie probowki sa w zestawie Laborett
Zapisane
lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #8 : Marzec 29, 2006, 11:55:39 »

Cytat: Godfather
Hmmmm posiadam test tetry na ph a w nim jest dolaczona taka graniastoslupowa plastikowa probowka i 5ml ze strzykawki to w probowce tetry ~~5,80ml, :roll:

W przypadku tego testu w instrukcji jest napisane:
"Napełnij kuwete pomiarową testowaną woda do kreski 5ml"
Czyli żeby pomniar był dobry lejemy do kreski a nie 5ml Wink

PS: To cytat z testu Tetry na GH/KH , ale myślę żę test na pH ma identyczne naczynie pomiarowe.
Zapisane

Godfather
Zainteresowany
**
Wiadomości: 60


« Odpowiedz #9 : Marzec 30, 2006, 10:07:42 »

Cytat: lukas


"Napełnij kuwete pomiarową testowaną woda do kreski 5ml"
Czyli żeby pomniar był dobry lejemy do kreski a nie 5ml Wink




OK zgadzam sie w instrukcji jest tak napisane , ale przeciez  kreska 5ml powinna sugerowac wlasnie 5ml  :wink: ani mniej ani wiecej
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: