Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2 3 4
  Drukuj  
Autor Wątek: ospa rybia a sól...  (Przeczytany 54870 razy)
blackmak
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 117



« : Luty 10, 2006, 22:07:48 »

czy moge posolic wode zwykla sola sporzywcza? jezeli tak to w jakiej proporcjii
Zapisane
szef1992
Gość
« Odpowiedz #1 : Luty 10, 2006, 22:38:44 »

Musi być niejodowana. Sól niejodowana to wlaśnie zwykla sól spożywcza tylko na opakowaniu musi pisać niejodowana, jedne są jodowane a inne nie.
Zapisane
blackmak
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 117



« Odpowiedz #2 : Luty 10, 2006, 22:44:37 »

podnosze temp wody, na razie mam 29, chce podniesc do 32, czy to bardzo niebezpieczne? w akwa mam mieczyki gurami rosboty zbrojniki sumy kirysy (te do 18 cm). wlalem to lekarstwo jakies, nie bylo w sklepie ichtiosany, kobita poradzila mi ten lek ze jest bardzo dobry, mial kolor ciemno niebieski, woda zabarwila mi sie poczarkowo na niebiesko teraz wygląda to juz dobrze, czy to wlasnie ta zielen ten preparat?
Zapisane
Komandos
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1528


Zambrów


« Odpowiedz #3 : Luty 10, 2006, 23:44:22 »

człowieku a kto to może wiedzieć co ty kupiłeś :?:  :!:  nie umiesz czytac??
zobacz na opakowaniu.
Zapisane

Wkrótce 100 litrowa tanganika z muszlowcami Smiley
blackmak
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 117



« Odpowiedz #4 : Luty 10, 2006, 23:50:52 »

a co ty tak pyskujesz dziecko, czytaj cala ksiązeczke ktora jest po angielsku i wyczaj o co chodzi , pytam bo moze ktos wie co to za niebieskie dziadostwo, ludzie którzy nają wiecej pojęcia niz ty o czymkolwiek moga mi odpowiedziec moze nie do konca na to pyatnie
oto zdjecie preparatu http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2pijgps7qak78ixq.html

PS. Mysle ze moze to byc wiejska, dobra do kanapek
Zapisane
lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #5 : Luty 11, 2006, 01:04:48 »

Nie mam pojęcia co to za lek - pierwszy raz go widzę, ale z napisu na opakowaniu wnioskuję ze to na ospę Wink

PS: Wszystkie leki bazujące na błękicie metylowym barwią wode na niebiesko - także informacje które podałeś w najmniejszym stopniu nie pomagają w identyfikacji specyfiku - nie dziw się reakcji komandosa

PS2: Nie ma znaczenia czy sól jest jodowana czy nie - jedna i druga jest bezpieczna dla ryb i krewetek.
Zapisane

mdramski
Super aktywny
*****
Wiadomości: 2961



« Odpowiedz #6 : Luty 11, 2006, 15:18:48 »

Tak, to jest lek na ospę. Skład ma zapewne bardzo podobny jak inne leki na naszym rynku. Na opakowaniu albo wewnątrz niego powinna być instrukcja jak to stosować.
Zapisane
blackmak
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 117



« Odpowiedz #7 : Luty 11, 2006, 15:23:47 »

zastosowalem wedle zaleceń, mialem 2 chore bocje, na dzien dzisiejszy mam jedną chorą bocje bo druga postanowiła zemrzeć zamiast sie leczyc, na tej jednej nie widze poprawy, poodnioslem tem wody wczoraj do 31 na pare godzin, lek nalezy zastosowac ponownie po 4 dniach w takiej samej dawce, inne ryby wyglądają dobrze, jeden mieczyk ma malą bialą kropke na ogonie reszta ryb ok. czytalem ze po jednym dniu juz widac poprawe, ja jej nie widze, obawiam sie o reszte ryb. nie solilem jeszcze wody, czy myslicie ze to bedzie dobry pomysl?
Zapisane
mdramski
Super aktywny
*****
Wiadomości: 2961



« Odpowiedz #8 : Luty 11, 2006, 15:29:04 »

Od wczoraj możesz jeszcze nie zauważyć poprawy. Jak już sobie poradzisz z chorobą, uwzględnij, że bocje są stadne. Jednej szkoda w Twoim akwa.
Zapisane
blackmak
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 117



« Odpowiedz #9 : Luty 11, 2006, 15:46:33 »

wiem ze stadna, ale nie dokupie juz zadnej bo znów ospe przyniose do baniaka. chce sie jej pozbyc jak przezyje
Zapisane
kafarski
Gość
« Odpowiedz #10 : Luty 11, 2006, 16:24:34 »

Cytat: lukas


PS2: Nie ma znaczenia czy sól jest jodowana czy nie - jedna i druga jest bezpieczna dla ryb i krewetek.

soli jodowanej nie można dawać do akwarium ze względu na to że stężenie jodu w tej soli jest dużo większe niż np. w morskiej czy kamiennej, bo jest przeznaczona dla ludzi.stosowana głównie jest w górach i tam gdzie jodu jest mało w glebie i wodzie.
jod należy do chlorków i trzeba go unikać w akwarium.
Zapisane
blackmak
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 117



« Odpowiedz #11 : Luty 11, 2006, 16:48:23 »

kazdy radzi inaczej :evil:
Zapisane
mdramski
Super aktywny
*****
Wiadomości: 2961



« Odpowiedz #12 : Luty 11, 2006, 17:15:34 »

blackmak - kafarski ma rację, sól ma być niejodowana.
Zapisane
lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #13 : Luty 11, 2006, 17:31:31 »

stężenie jodu w soli tzw jodowanej jest niegroźne dla ryb. Jest nawet nie groźne dla krewetek, które są dużo wrażliwsze na chlorki od ryb. Do leczenia stosuję sól jodowaną tak samo jak niejodowaną - nie obserwuję żadnych różnic w jej działaniu. Także dla mnie opowieści o śmiercionośnym działaniu soli jodowanej są mocno przesadzone (jeśli nie całkiem zmyślone) i powielane przez osoby, kótre nigdy jej nie stosowały.

Jedyną solą jakiej należy się wystrzegac przy zbiornikach z bezkręgowcami (zwłaszcza z krewetkami) jest tzw. sól akwarystyczna (nie mylić z morską). Część producentów (nie wszyscy) wzbogaca ją w błekit metylowy, który ma właściwości odkarzające, jednak jednocześnie jest trucizną dla krewetek.
Zapisane

mdramski
Super aktywny
*****
Wiadomości: 2961



« Odpowiedz #14 : Luty 11, 2006, 17:57:24 »

lukas - wsypanie soli jodowanej nie jest śmiercionośne. Jod jest pierwiastkiem, który wpływa na gospodarkę hormonalną u ludzi, a zatem u ryb z pewnością też. Oczywiście, że dodająć łyżeczkę soli jodowanej nie zabijemy naszych podpopiecznych, ale wprowadzamy te nieszczęsne związki jodu. Poza tym nie od dziś wiadomo, że nasza zwykła sól kuchenna (czyli jodowana) nie ma dobrego wpływu na nasz organizm. Dlatego dietetycy zalecają sól nierafinowaną. To samo tyczy się niemal całego królestwa zwierząt. Jeśli już coś dodajemy do akwa, to przynajmniej niech to będzie jak najmniejsza ingerencja.
Zapisane
Strony: [1] 2 3 4
  Drukuj  
 
Skocz do: