Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Sprzęt, technika akwarystyczna « Rozkład widma świetlówek stosowanych w akwarium
Strony: 1 [2] 3
  Drukuj  
Autor Wątek: Rozkład widma świetlówek stosowanych w akwarium  (Przeczytany 85558 razy)
krzys123k2
Zainteresowany
**
Wiadomości: 64


« Odpowiedz #15 : Styczeń 14, 2009, 15:43:36 »

http://strony.aster.pl/faolan/light03.htm   moze pomoc przy wyborze swiatła???
Zapisane

214profil,AquaelUNIMAX 500,UV,CO2,1W/L,Aqua,Power i SunGlo(3x30w)+T5 2x54W
90 neon innesa
20 razbora klinowa
badyllek1993
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 115


« Odpowiedz #16 : Czerwiec 06, 2009, 08:50:45 »

Witam.
A czy ma może ktoś widmo zwykłej żarówki energooszczędnej? Czy taka żarówka nadaje się do akwarium?
Zapisane
sebano79
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 103



« Odpowiedz #17 : Luty 11, 2010, 18:25:05 »

NARVA

zwróćcie uwagę na "after glow blue" - pierwszy wykres przedstawia świetlówkę w  czasie "normalnej" pracy, drugi to widmo emitowanego światła po wyłączeniu świetlówki ! (po wyłączeniu świeci ona około kilkunastu minut na niebiesko).
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2010, 20:57:11 wysłane przez sebano79 » Zapisane


450l
rodia
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1062


memento mori


WWW
« Odpowiedz #18 : Marzec 21, 2010, 11:32:01 »

Podoba mi sie foto swietlowek w akcji. Wyglada to praktyczniej niz wykresy.

Jeśli ktoś z was ma doczynienia z fotografiką to wie, że w aparacie istnieje cos takiego jak balans bieli (czyli temepratura barwowa).
Żeby djęcia były obiektywne to trzeba by ręcznie wprowadzić określoną temperaturę barwową - TAKĄ SAMĄ wartość dla wszystkich fotografowanych świetlówek. Dla przykładu wpiszemy w apracie 6500K. Wtedy świetlówka o takiej barwie wyda się najbardziej naturalna i najładniej oddająca kolory, a pozostałe będą wyglądały jak z mocną dominatą jakiegoś koloru.
Wiecie jak żółte jest światło 3500k, ale jeśli aparat ustawimy na taką barwę to światło to wyda się idealnie białe   a kolory bedą dobrze odwzorowane.
Dlatego niestety nie idzie fotografią ukazać w sposób wiarygodny barwy światła i odwzorowania kolorów (piszę tu zwłaszcza o zdjęciach kolorowych kratek zamieszczonych prawie na początku tego wątku).

Na fotkach kolorowych kratek sami sprawdzcie: balans bieli był nieprawidłowo ustawiony, widać to po polach które powinny być białe. Na żadnej fotce białe nie są - wszedzie mają jakąś dominatę. Dla przykładu światło 6500 jest najczęściej stosowany światłem sztucznym w fotografii i dla takiego światła aparaty ustawiają nawet w automacie radzą sobie z kolorami świetnie. W dowolnym programie graficznym użyjcie próbnika do sprawdzenia jaki kolor mają białe kwadraciki na tych fotkach. Gwarantuje, że nie są ani białe ani szare - a takie powinny być.

Dla mnie najbardziej wiarygodnym czynnikiem przy zakupie świetlówek bez obejrzenia ich w akcji na żywo jest tylko analiza spektrum światła.
Zapisane
sebano79
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 103



« Odpowiedz #19 : Marzec 31, 2010, 20:00:23 »

Liznąłem kiedyś trochę fotografii i w pełni zgodzę się z przedmówcą. Poniżej te same świetlówki ( góra: Osram fluora, dół: Philips Aquarelle) sfotografowane kompaktem finePix S 5600 przy różnym ustawieniu balansu bieli. Od góry kolejno: światło słoneczne, światło żarówkowe, światło świetlówkowe :

Wracając do tematu, z uwagi na wzrost zainteresowania oświetleniem na bazie LED warto by umieścić również ich wykresy. Poniżej diody używane przeze mnie a konkretnie białe power led 1w Helixeon firmy helio:

Po lewj biała zimna, po prawej biała ciepła. Wątpliwości można rozwiać porównując w/w z krzywą przebiegu fotosyntezy:

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2010, 23:25:48 wysłane przez sebano79 » Zapisane


450l
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #20 : Sierpień 15, 2010, 23:40:59 »

Ostatnio nabylem ciekawe kolorystycznie swietlowki Juwel High- Lite Day i Colour przytocze wiec tu wykresy tych i innych swietlowek tej firmy:
Juwel High-Lite Day 9000K


Juwel High- Lite Colour 6800K




Juwel High- Lite Nature 4200K



Juwel High- Lite Marine 15000K




Juwel High- Lite Blue 20000K





« Ostatnia zmiana: Sierpień 16, 2010, 00:06:52 wysłane przez baniakmaniak » Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
lwica79
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 917



« Odpowiedz #21 : Wrzesień 09, 2010, 20:48:03 »

Ponieważ nie znam się niestety na tym jakie świetlówki najlepsze są do akwarium...i mimo przeczytania tematu nadal niewiele mi się rozjaśniło wiec chciała bym Was prosić o pomoc w doborze świetlówki do mojego akwa..
Dla mnie zależy głównie na tym by świetlówka jak najbardziej dawała złudzenie światła białego- nie źółtego. Może być złudzenie delikatnie niebieskiego. Akwarium mam słodkowodne, głównie rośliny zielone, ale ze dwie wybarwiające się lekko na czerwono też są. Sama wybrałam wstępnie świetlówki Aqua Medic...tylko którą z tych  czterech byście polecili? :

-plant grow
-reef blue actinic
-reef white 10000
-reef white 15000

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 09, 2010, 20:50:37 wysłane przez lwica79 » Zapisane

baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #22 : Wrzesień 10, 2010, 07:38:52 »

Skoro ma być w miare biała to reff white 10000K reszta jest już bardziej kolorowa actinic to raczej do morskiego.
Z tego co pisałem o juwelach ta 9000K jest idealnie biała przy niej 6500K wydaje się żółta sprawdzałem osobiście i u siebie miałem 9000K i 10000K aquastar.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 10, 2010, 07:43:19 wysłane przez baniakmaniak » Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
lwica79
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 917



« Odpowiedz #23 : Wrzesień 10, 2010, 10:37:44 »

dzięki.  Akurat Juwel odpada bo nie mają 80W -przynajmniej w sklepie w jakim zakupię. A to ma być świetlówka około 150cm i 80W typ T5. No cóż, szkoda.
Zapisane

baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #24 : Wrzesień 10, 2010, 12:08:05 »

Aż tak długiej T5 to nie produkują maksymalnie 120 cm odpowiednik 36W w T8
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
Marcin14
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1725



« Odpowiedz #25 : Październik 03, 2010, 20:36:24 »

Prosze was o porade swietlowek do akwa.
Akwa mam roslinne, 250L swietlowki T8 30W 2 sztuki dlatego zalezy mi na jakiejs mocnej (zeby jasno swiecila) i nie podaruje swietlowki "flora" wiec wybralem sobie z narvy takie dwie swietlowki:

narva oceanic light
narva oceanic flora

Czy to bedzie dobre polaczenie? Narazie nie doloze trzeciej bo musze nazbierac pieniadze. Swietlowki dobieralem porownujac wszystkie wykresy na tej stronce. (swietlowek i wykresu o fotosyntezie). Moim zdaniem to powinno byc dobre polaczenie.
Zapisane

250L słodkie
540L + 112L morskie
sebano79
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 103



« Odpowiedz #26 : Październik 03, 2010, 22:38:42 »

Trudno odpowiedzieć na takie pytanie. Nikt nie jest w stanie przetestować wszystkich kombinacji i ich działania na różne gatunki - bo i tu wymagania są różne. Mniej wymagające roślinki z pewnością będą rosły (np. zwartki). Nie jest powiedziane, że akwarium roślinne musi być mocno oświetlone. Wystarczy , że dobierzesz odpowiednie gatunki. Świetlówki już masz, i raczej ich nie wywalisz więc to ty nam kiedyś powiesz, czy to był dobry wybór. Osobiście mam dobre zdanie o Narvie choć mało ich zużyłem.
Aha, piszesz, że chcesz aby jasno świeciła - pamiętaj, że ludzkie oko najlepiej widzi barwę zieloną a ta z kolei jest w minimalnym stopniu wykorzystywana przez rośliny. Ja sobie teraz doświetlam baniak diodami mocy. Wyższe koszty początkowe ale o połowę mniejsze koszty energii. I dłuższa żywotność o ile prawidłowo je użyjesz. Ale to nie ten temat...
« Ostatnia zmiana: Październik 03, 2010, 22:44:48 wysłane przez sebano79 » Zapisane


450l
Marcin14
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1725



« Odpowiedz #27 : Październik 04, 2010, 16:56:38 »

A to lepsza do roslin byla by narva oceanic light czy color? Ja teraz w akwa mam 2x daylight (tak bylo w pokrywie jak kupowalem) i limnophile aromatice mam az fioletowa, heniek swietnie rosnie, wywloczniki rdzawe, alternatera reineka, zabienica rubinowa itd. O jasno chodzilo mi by byla mocna zeby wszystko bylo w pelni wykorzystane przez rosliny. Dzieki za ten zielony kolor bo nie wiedzialem.
Zapisane

250L słodkie
540L + 112L morskie
sebano79
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 103



« Odpowiedz #28 : Październik 04, 2010, 18:43:40 »

Oceanic color miałem i dobrze mi służyła. Szeroki zakres światła z zakresu czerwieni niebieskości bardzo dobrze odbijał się we wzroście roślin. Oceanic light nie miałem, więc się nie wypowiem ale wykres ma ciekawy. Z pewnością ma też lepsze odwzorowanie barw, ale - coś za coś.
Zapisane


450l
Marcin14
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1725



« Odpowiedz #29 : Październik 04, 2010, 19:44:43 »

Hmm.. to mi teraz wbiles klin do glowy (ale dzieki za to przynajmniej wiem jaka swietlowka do czego). A moze light+color? Jak tak patrze na te wykresy to flora ma prawie tak samo jak color z tym ze color ma "mocniejsze" te (nie wiem jak sie to fachowo nazywa)-te wykresy sa wyzsze. Co bys powiedzial na light i color.
Zapisane

250L słodkie
540L + 112L morskie
Strony: 1 [2] 3
  Drukuj  
 
Skocz do: