Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « Pokrywa w akwarium profilowanym
Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
Autor Wątek: Pokrywa w akwarium profilowanym  (Przeczytany 62044 razy)
lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« : Październik 22, 2005, 11:47:27 »

Chcę zrobić pokrywę ze sklejki wodoszczelnej na małe 25l krewetkarium. Sęk w tym że to profil. Macie jakieś pomysły na wyprofilowanie przedniej ścianki pokrywy ?

Przy okazji. Jaką długość mają 8W świetlówki T8 ?
Zapisane

kafarski
Gość
« Odpowiedz #1 : Październik 22, 2005, 11:56:06 »

29 cm długosci. wytnij najpierw górę pokrywy potem najlepiej z cieńszej przód i przykręć na wkręty dosyć gęsto do górnej krawędzi .trochę to skomplikowane moźże lepiej jakieś aluminium?
Zapisane
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #2 : Październik 22, 2005, 16:42:06 »

Cytuj
Chcę zrobić pokrywę ze sklejki wodoszczelnej na małe 25l krewetkarium

No to jest nas dwóch, akwa już stoi zalane, oświetlenie w postaci 2 swietlówek 8W też, pokrywa w fazie projektów, myslę że do wtorku powinienem ją zrobić (przeliczyłem się z materiałami i nie wszystko kupiłem). Z profilem nie powinno być problemu, mam zamiar to zrobić w następujący sposób:
 Tak jak podał kafarski, najpierw wyciąć górną część do niej na długosci łuku przykleić (przykręcić) z 5 wzmocniez z krawedziaka np 15mm a do wzmocnień przykręcić na klej frontową część pokrywy, zamiast sklejki można wykorzystać np spienione pcv. Pozostaje tylko kwestaia otworów do karmienia.
Ja jeszcze się zastanawiam czy zrobić pokrywę uchylną, łamaną w 1/3 szerokości zbiornika, jeśli taka bedzie decyzja to będę musial zastosować profil alu (akurat mam taki kwadratowy 10mmx10mm)
Zapisane


385 l - dyskowce
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #3 : Październik 23, 2005, 01:55:45 »

Cytuj
Przy okazji. Jaką długość mają 8W świetlówki T8 ?

Przepraszam, przeoczyłem tą część pytania, jeśli akwa ma 40 cm to wejdzie bez problemu, świetlówki mają 29 cm dł + oprawki 1cm.
Jaki filtr zamierzasz wrzucić do tego akwa ? Chwilowo wrzuciłem Senior`a Bio z dużego akwarium, ledwie zmieścił się tylko z jedną komorą, wydajność też przykrecona o 50%
Zapisane


385 l - dyskowce
Silver
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 250


« Odpowiedz #4 : Październik 23, 2005, 10:01:18 »

heh to jest nas trzech :wink: tez załozyłem kilka dni temu "krewetkarium", stare 18l, jednak jest wstawione w półkę i świetlówka (również 8w) jest zamocowana do górnej ścianki ...

przełowiłem tam "ciężarna" samicę fire red - o dziwo nie zgubiła jaj (proces przenosin trwał ok.2h i woda w całosci pochodziła z akwarium, w którym dotychczas przebywała krewetka), dopiero w takim akwarium widać prawdziwa naturę krewetek, w ogólnym zawsze gdzies się chowają - schodza na drugi plan, w "krewetkarium" samica cały czas pływa,zwiedza - widać ją :wink:

zrezygnowałem z filtra, posadziłem rosliny - one będa odpowiedzialne za filtrację biologiczną a podmiany za czystośc ...
Zapisane
lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #5 : Październik 23, 2005, 10:55:46 »

Hmmm.... Tylko, że mi bardzo zależy na tym, żeby pokrywa była otwierana, a sposób jaki proponujecie na stałe utwierdza górny blat do ścian bocznych. Ja chcę tam dać oświetlenie 2x8W i zrobić takiego nano holendra (albo raczej zbiornik o charakterze roślinnym  :wink: ). Co do filtracji to od prawie roku w tym akwarium działa AquaSzut Junior z orginalną komora filtracyjną. Zastanawiam się nad modyfikacją tej komory, ponieważ bardzo dużo moich Fire Redów mieszka wewnątrz tego filtra  Cheesy Co ciekawe krewetki wessane przez filtr rosną szybciej niż te, które żyją w akwarium  Cheesy .
Zapisane

kafarski
Gość
« Odpowiedz #6 : Październik 23, 2005, 14:50:55 »

bo pewnie w filtrze maja więcej jedzenia niż w akwa. :lol:
to może wytnij taka klapkę z góry w sklejce ,przykręć taka listewkę od spodu żeby klapka nie wpadała do środka i było szczelne, ew. zawiasy ale raczej z nierdzewki.
Zapisane
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #7 : Październik 23, 2005, 14:55:34 »

Jeśli wykorzystasz jakiś profil alu np katownik, kwadrat to bez wiekszych trudności zrobisz otwieraną pokrywę. Z profilu formujesz kształt przdniej części akwa, przykęcasz go do boków obudowy a do profilu przykrecasz front obudowy (najlepiej wszystko na klej).
Dla usztywnienia konstrukcji w każdy kąt pionowy i poziomy (z wyjątkiem frontu) mozna wstawić krawędziaka np 15 mm (u mnie bedzie 20mm) do niego bedzie wszystko przykręcone.
Zapisane


385 l - dyskowce
lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #8 : Październik 23, 2005, 15:17:53 »

też myślałem o takim rozwiązaniu
Zapisane

Tramal
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1355


I see You...


WWW
« Odpowiedz #9 : Październik 24, 2005, 07:12:19 »

hmmm ciekawy problem . Moe można by spróbować sam profil zrobić  ze sklejki zwykłej a nie wodoszczelnej tj uformować odpowiedni łuk na mokro? Tak jak dawno temu robiono okrągłe naczynia z deseczek. Nie znm się na szcegółach technologii jak to zbudować . i nier wiem czy w ogóle sklejk się do tego nadaje mże lepsza będzie cienka deseczka (?). Uformowane i usztywnione drewno po wysuszeniu nie zmoenia swego kształtu wtedy wystarczy dobrze polakierować i kto wie Smiley

Z drugiej strony Aluminum może okazać się najlepszym materiałem jeśli chodzi o obróbkę....
Pozdroawiam
Zapisane

112,25
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #10 : Październik 25, 2005, 01:47:03 »

Podczas robienia pokrywy powstał jeszcze jeden pomysł, ale bedzie miał zastosowanie raczej w mniejszych zbiornikach, gdzie łuk szyby nie bedzie zbyt duży. Otóż zamiast profilować przód można dać prosty kawałek listewki (równolegle do tylnej) a profil robić na zasadzie dystansów (podkładki, kawałki drewna, itp.) a po uzyskaniu żądanego kształtu szczeline wypełnić klejem, np silikonem.
Ja jednak zrobiłem tak jak wcześniej wspomniałem, z wykorzystaniem profilu kwadratowego 10mmx10mm, zamiast sklejki dałem pcv spienione, wszystko usztywnione na krawędziakach 20mx20mm - narożniki i 15mmx10mm boki, narazie schnie. Na górę zamiast skleji dam panel 8mm. Tak to wygląda narazie:



Zapisane


385 l - dyskowce
kafarski
Gość
« Odpowiedz #11 : Październik 25, 2005, 18:44:09 »

sebastian ale drewno polakierowałeś?
Zapisane
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #12 : Październik 25, 2005, 19:15:59 »

Drewno bedzie polakierowane jak wszystko wyschnie, czyli jutro , dzis kończyłem górną część i przyklejałem front, wyszło idealnie mimo że profil alu był giety tylko w 5 punktach.
Zapisane


385 l - dyskowce
AqBazyl
Zainteresowany
**
Wiadomości: 88



« Odpowiedz #13 : Październik 26, 2005, 00:09:58 »

Cytat: Sebastian
Drewno bedzie polakierowane.


Fajna ta pokrywa tylko mam pytań kilka...
1)jakim lakierem polakierować drewno żeby nie szkodził rybom?
2)żeby podłączyć swietlówki to co trzeba mieć (starter czy to coś wymontowane z energooszczędnej itp)?

DZIENKS
Zapisane

Akwarium- oaza spokoju....


NIENAWIDZĘ SPAM`u
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #14 : Październik 26, 2005, 00:42:06 »

ad.1
Zawsze lakieruje bezbarwnym olejnym, w zalezności od wchłaniania 2-3 warstwy, jeśli zależy ci na połysku (gładkości) pierwszą wyschnietą warstwe po wyschnięciu trzeba przetrzeć drobnym papierem, następnych nie trzeba. Zanim założysz pokrywe sprawdź czy lakier dobrze wysechł, nie powinien uwalniać żadnych zapachów.

ad.2
Zależy jakie masz świetlówki, T8 czy T5, pierwsze pracują na statecznikach konwencjonalnych i elektronicznych, drugie tylko na elektronicznych. Do swietlówek 18W możesz wykorzystać elektronikę z kompaktu (21-24W), do mniejszych odpowiednio słabszą, do wiekszych raczej należy kupić statecznik (jest mozliwość przerobienia elektroniki z kompaktu do mocniejszych świetlówek, ale jest z tym już trochę zabawy). Jeśli wybierzesz statecznik konwencjonalny to będziesz jeszcze potrzebował zapłonnik tzw. starter i gniazdo do niego, jeśli gnizdo swietlówki nie będzie go miało. Tu statecznik dobierasz do rzeczywistej mocy świetlówki. Przy wyborze elektronicznego nie potrzebujesz nic z wyjatkiem oprawek i kabli.
Co i jak podłączyć poszukaj na forum, było nie raz.
Zapisane


385 l - dyskowce
Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
 
Skocz do: