Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Biotopy « Azja « Ile bocji do 200l// kwarantanna
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Ile bocji do 200l// kwarantanna  (Przeczytany 4007 razy)
olej
Nowy
*
Wiadomości: 20


« : Wrzesień 21, 2005, 14:48:09 »

Witam
Jest to mój pierwszy post na tym forum, więc nie bijcie, jeśli jakąś gafę strzelę  Smiley

Moje pytanie brzmi, ile bocji wspaniałych najlepiej wpuścić do 200l. Nie mam innych dennych ryb, oprucz 2 zbrojników niebieskich. Nie planuje też zakupu dodatkowych ryb dennych. Akwarium ma być to typowy zbiornik biotopowy, przeznaczony dla bocji i labiryntów. W grę wchodzi także zakup innych bocji (zamiast wspaniałych), jednak u mnie "na wsi" ciężko dostać inne bocje. Jeśli polecalibyście inne bocje to tez proszę o podanie optymalnej liczby osobników, jednak głównie interesują mnie bocje wspaniałe.

Drugie pytanie to, czy można by przeprowadzić "kwarantanne" w zbiorniku docelowym. Mówię tutaj o podwyższeniu temperatury i intensywnym natlenianiu przez kilka pierwszych dni w celu wykluczenia lub wyleczenia ospy rybiej u bocji. Pytam dlatego, ponieważ mam do dyspozycji akwarium tylko 20l i nie wiem, czy ten zbiornik nie jest za mały na akwarium kwarantannowe. Poza tym w tych 20l nie miałbym wody o takich samych parametrach jak w akwa docelowym (ewentualnie mógłbym coś pokombinować), nie pytajcie dlaczego  Smiley

Edit: jeszcze jedno. Parametry wody mam takie: TWO:12 TWW:7 PH:7,5
Testy na NO3 niedługo kupię. Czy w te parametry będą odpowiadały moim nowym mieszkańcom (jaka jest górna granica NO3, przybliżona oczywiście).

Każda odpowiedź mile widziana, z góry dziękuję za odpowiedzi.
Zapisane

ADP Akwarystyka Dla Początkujących
wykonanie: 10% Smiley
olej
Nowy
*
Wiadomości: 20


« Odpowiedz #1 : Wrzesień 22, 2005, 11:37:49 »

Kupiłem testy na NO3 zooleka i wychodzi mi, że mam 0.
Tylko nie wiem, czy ja dobrze pomiar zrobiłem, bo ten 2 odczynnik (czarny proszek) nie rozpuścił się cały.

Widze, że coś nikt sie nie wypowiada w tym dziale.  :? Może jednak ktoś mi odpowie.

Pozdrawiam
Zapisane

ADP Akwarystyka Dla Początkujących
wykonanie: 10% Smiley
lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #2 : Wrzesień 22, 2005, 17:25:57 »

Najlepszy tes na NO3 produkuje firma JBL - jest mega dokładny. Górna granica to ok 20, powyżej 20 to już źle się dzieje.

Jeśli w tej 200 nie ma innych ryb to możesz w nim zrobić kwarantanne bocjom -ewentualny minus tego rozwiązania , to to że leczenie będzie droższe (bo więcej wody). myślę że 5 wspaniałych tam możesz wsadzić.
Zapisane

olej
Nowy
*
Wiadomości: 20


« Odpowiedz #3 : Wrzesień 22, 2005, 17:38:54 »

No tak, tylko, że ja miałem do wyboru kupić zooleka albo nic nie kupić  Smiley

Ale skoro wyszło 0 to raczej się nie pomeliłem, bo ten kolor to raczej łatwo dopasować. Co do tego pomiaru to czytałem, że tego drugiego odczynnika jeśli da się za dużo to nic nie szkodzi, ale jak da się za mało to wynik będzie zaniżony, czyli chyba ja dobrze zrobiłem.

I czy te parametry będą odpowiadały bocjom (PH i Twardość podane wyżej)Huh

Jeśli chodzi o kuracje to raczej droższa nie będzie, bo ja mam zamiar tylko mocno napowietrzać i potwyrzszyć temperature i ewentualnie dodać soli.

Dzięki za odpowiedź.
Zapisane

ADP Akwarystyka Dla Początkujących
wykonanie: 10% Smiley
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #4 : Wrzesień 22, 2005, 19:48:34 »

Test Zooleka nie jest zły, pokazuje wiarygodne pomiary ale do 20ppm, powyżej tej wartości totalne bzdury. Apropo proszku to w żadnym z trzech testów (Tetra, Sera, Zoolek) nie rozpuszczał się do końca.

Co do bocji to polecam jeszcze dwie odmiany: Botia striata (bocja pregowana) i Botia sp. aff. lohachata (bocja siatkowana), bez problemów współżyją ze wspaniałymi.

Parametry wody nie są złe, można by było trochę obniżyć TWO i pH, jednak NO3 = 0, hmmm trochę dziwne, albo masz dużo roślin albo świeży zbiornik.
Zapisane


385 l - dyskowce
olej
Nowy
*
Wiadomości: 20


« Odpowiedz #5 : Wrzesień 22, 2005, 20:03:57 »

Test wykonałem jeszcze raz. Tym razem nasypałem tego proszku tyle ile kazali (wcześniej miałem więcej) i wyszło to samo żółciutki kolor, czyli 0.

Zbiornik jest stary, podmian praktycznie nie ma. Chodzi o to, że moja obsada teraz jest dość skromna, czyli 2 zbrojniki dorosłe i 2 małe, bojownik i 4 młode kosiarki  Cheesy Mam mnustwo pistii (które ponoć dużo NO3 porzerają), kryptokoryn, sporo nurzańców i jeszcze troche innych roślin, czyli baniak jest krótko mówiąc zachwaszczony.

Co do bocji to planuję tylko jeden gatunek - nie chcę upychać ich na ścisk. Jeżeli dalej z azotanami będzie wszystko ok, to powoli będę uzupełniał obsadę. W planach mam 5 prętników i 4 gurami (chyba mozaikowe).

To tyle, dzięki za odpowiedzi. Pozostaje mi wymienić trochę żwirku (w części akwa jest gruby), zeby bocje sobie pyszczków nie poobijały i kupić ryby.  Cheesy
Zapisane

ADP Akwarystyka Dla Początkujących
wykonanie: 10% Smiley
Domka
Nowy
*
Wiadomości: 22


« Odpowiedz #6 : Październik 12, 2005, 19:14:23 »

Weź pod uwagę, że bocje długo żyją. I rosną! Moje mają ponad 5 lat i ok. 9 cm długości (b. wspaniała), a bocje siatkowane przez rok urosły z 3 cm do 7 cm. Nie kupuj więc za dużo, bo będziesz musiał - tak jak ja - eksmitować glonojady i 10 cm stare kosiary.
Zapisane
olej
Nowy
*
Wiadomości: 20


« Odpowiedz #7 : Październik 12, 2005, 21:43:09 »

Dzięki za odpowiedź. Na dniach już kupuję ryby (małe, około 4cm).
Wiem, że rosną  Cheesy Wydaje mi się, że jak wpuszczę 4 to będzie najlepiej, bo nie będzie ich mało i raczej ciasno też nie będzie.
Zapisane

ADP Akwarystyka Dla Początkujących
wykonanie: 10% Smiley
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: