Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Sprzęt, technika akwarystyczna « Oświetlenie paskami LED, link do pasków, pytania :)
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: Oświetlenie paskami LED, link do pasków, pytania :)  (Przeczytany 17465 razy)
dam1
Nowy
*
Wiadomości: 3


« : Luty 05, 2016, 18:58:49 »

Witam Smiley

Mam pytanie odnośnie oświetlenia przy użyciu pasków LED. Moje akwarium: 60szerokość x 30szerokość boczna x 35wysokość (63L)
Zamiast świetlówek chciałbym użyć tych pasków: (http://allegro.pl/tasma-biala-zimna-60led-smd5630-1m-najmocniejsza-i5437522885.html). Z tego co jest tam napisane taśma (1metr) posiada moc 29W (29:63=0,46W/L) jednak, nie jestem przekonany czy paski LED oblicza się tak samo świetlówki.

1. Czy ktoś z Was używa/używał pasków LED? I mógłby napisać jak to się sprawdza? Jak rosną przy tym rośliny?
2. Na początek mam zamiar hodować (a z czasem dodać inne rośliny): (http://allegro.pl/eleocharis-parvula-poniklo-malenkie-trawnik-40szt-i5922078043.html). Roślina wymaga conajmniej 0,3W/L. Czy będzie rosło to w miare dobrze przy takim oświetleniu?
3. Czy jest w ogóle warto używać pasków zamiast świetlówek? Pytam, ponieważ zdania są podzielone.
4. Czy wystarczyłoby 0,46W/L na takie akwarium?

Z góry dziękuję za odpowiedzi Smiley
Zapisane
szakallo
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 580


Bo rybka lubi pływać.


« Odpowiedz #1 : Luty 07, 2016, 12:21:16 »

Witaj,
 mam małe akwarium z oświetleniem z pasków LED są to lipne paski i rośliny rosną ale raczej marnie, jeśli wierzyć w dane producenta wydaje mi się że powinien rosnąć eloocharis ale raczej byłbym za 45W na twój zbiornik i zastosował niższe napięcie tak żeby działało na około 35W. Nie wiem jak jest rozwiązany problem odprowadzania ciepła w końcu 30W/m paska to naprawdę sporo ciepła. Wydaje mi się że jeśli mają podziałać dłuższy czas trzeba by je przykleić na jakimś kawałku aluminium jako radiator.
Osobiście dałbym 3 paski po 0,5m 2x 6500K i 1 z ciepłego około 3500K
« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2016, 12:25:08 wysłane przez szakallo » Zapisane

dam1
Nowy
*
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #2 : Luty 07, 2016, 12:59:02 »

Dzięki za odpowiedź, a jakie paski Ty posiadasz? Też 5630?
Tez myślałem o tym, żeby dodać 1 ciepły Smiley
Zapisane
szakallo
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 580


Bo rybka lubi pływać.


« Odpowiedz #3 : Luty 08, 2016, 08:18:20 »

Nie pamiętam ale mają ok 14W i jest ich z 2m w kawałkach bo akwarium 25l
I raczej bidnie rosną rośliny gwiazda wodna rośnie do góry jak rotala, więc raczej brakuje im światła.
Te twoje paski na pewno lepsze ale czy wartości są prawdziwe to nie wiem.
Zapisane

dam1
Nowy
*
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #4 : Luty 08, 2016, 16:54:54 »

To zdecyduje się raczej na świetlówkę Smiley Dzięki
Zapisane
pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #5 : Luty 11, 2016, 14:04:19 »

Nie mam doświadczenia z paskami ledowymi ale podobno niektóre dość szybko padają od wilgoci.

Ale mam pewne doświadczenie z tzw. diodami mocy (Power LED)
Na Twoje akwarium wystarczy około 18-24W.
Przy ledach wygodniej jest zamiast W/litr przeliczać lm/litr (lumeny - ilość światła)
Dla mniej wymagających roślin - 20 lm/litr
Dla średnio wymagających - 30 lm/litr
Wymagające zielsko - pow 40 lm/litr

Dla Ciebie - 30 lm/litr x 63 litry = 1890 lm
Dioda 1W/350mA (chińczyk) ma około 100-110 lm więc wystarczy około 18W.

Link do takiej lampki wykonanej przeze mnie:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/diy-lampa-led-18w-slim-fotorelacja/
Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
szakallo
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 580


Bo rybka lubi pływać.


« Odpowiedz #6 : Luty 12, 2016, 11:34:13 »

Też nie jestem za paskami ze względu na to że diody są zalane jakimś kitem (silikonem) który po pewnym czasie staje się mętny, brudny od wilgoci. Pewnie zaczynają rosnąć w nim jakieś grzyby lub coś z tej serii jak przy silikonie w łazience.
Pietach lepiej radzi poświęć chwilę więcej i zmontuj coś na kształt tej jego.
Jeśli nie czujesz się na siłach pogadaj z nim może jakoś ci pomoże za jakąś "dziesięcine".
Ogólnie gdyby nie problem z płytkami pcb to Pietach najlepiej w tej chwili moim zdaniem robić panele na diodach SMD, "tylko" roboty za dużo jak na efekty w zwykłej akwarystyce.

Zapisane

astar
Nowy
*
Wiadomości: 4


« Odpowiedz #7 : Luty 26, 2016, 13:50:11 »

Diody na taśmach występują w wersjach z uszczelnieniem i bez. Uszczelnione taśmy (IP 65) nie są za fajne, pod wpływem temperatury masa którą zalane są diody twardnieje i lubi pękać - przynajmniej w tańszych taśmach. Tanie taśmy jakie można kupić już od kilkunastu zł za metr nie spełniają nawet w połowie obietnic sprzedawców w zakresie mocy i jasności. Dostaje się tyle ile się zapłaci. Dobra taśma ma diodach Samsung (jedna z najlepszych) kosztuje ponad 40 zł. Np: Taśma LED line 300 SMD 5630 SAMSUNG kosztuje ok 50 zł za metr, ma bardzo dobre i potwierdzone w testach parametry: 18 W, 1650 lm, RA>80. Ale opinię o taśmach robią te najtańsze, bo najczęściej kupowane i potem jest że taśma niedobra. Także sposób instalacji jest ważny bo diody SMD grzeją się w czasie pracy a to wpływa na ich trwałość. Muszą być w jakiś sposób chłodzone np. poprzez umieszczenie  w profilu aluminiowym który spełnia rolę radiatora. Taśmy grzeją się trochę mniej niż tzw. diody mocy (to też dioda SMD, tylko zasilana prądem powyżej 1W) łatwiej więc umieścić je w pokrywie, power ledy pod pokrywę się nie nadają, trzeba robić modne ostatni akwarium odkryte. A kwestia czy taśmy led nadają się do akwarium czy nie: firma ADA Aquasky przeznaczona do akwariów roślinnych jest na diodach SMD o mocy 0,4W czyli takich jak są montowane na taśmach. Takashi Amano chyba wie co robi.
Zapisane
Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #8 : Luty 27, 2016, 02:51:34 »

T.A. już nie żyje .. (  Panie Boże świeć nad jego duszą.. ) ale firme rozkręcił taką że pewnie wiedzą co robią. Powstało też dużo innych firm w tym naśladujących te z ADA z profesjonalnymi lampami do roślinniakow na taśmach smd.
Zapisane
astar
Nowy
*
Wiadomości: 4


« Odpowiedz #9 : Luty 28, 2016, 16:11:09 »

Niech mu ziemia lekką będzie. Lampka ADA Aquasky jest co ciekawe zbudowana na zimnych ok. 7000K diodach.
W internecie panuje opinia o widmie czerwonym i niebieskim: że są potrzebne roślinom do fotosyntezy. Wszyscy więc budują lampy z dodatkiem diod czerwonych i niebieskich. Tylko że woda pochłania promieniowanie czerwone, a rozpuszczona w wodzie materia organiczna pochłania światło niebieskie, więc rośliny wodne nie korzystają raczej z tych części widma. Rośliny lądowe owszem, potrzebują takich kolorów, wodne nie. Chyba że wyrosną ponad powierzchnię wody w akwarium otwartym, wtedy na pewno wykorzystają także i tą część widma światła.
Zapisane
pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #10 : Luty 29, 2016, 09:22:21 »

Cytuj
Tylko że woda pochłania promieniowanie czerwone
Tak, ale na głębokości kilku metrów a nie jak w akwarium 30-50 cm.

Cytuj
. Taśmy grzeją się trochę mniej niż tzw. diody mocy (to też dioda SMD, tylko zasilana prądem powyżej 1W) łatwiej więc umieścić je w pokrywie, power ledy pod pokrywę się nie nadają, trzeba robić modne ostatni akwarium odkryte.
Nadają, tylko nie "na golasa" - trzeba pobawić się z obudowaniem (szyba, uszczelka, silikon itp...)
Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
szakallo
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 580


Bo rybka lubi pływać.


« Odpowiedz #11 : Marzec 01, 2016, 08:42:32 »

W internecie panuje opinia o widmie czerwonym i niebieskim: że są potrzebne roślinom do fotosyntezy. Wszyscy więc budują lampy z dodatkiem diod czerwonych i niebieskich. Tylko że woda pochłania promieniowanie czerwone, a rozpuszczona w wodzie materia organiczna pochłania światło niebieskie, więc rośliny wodne nie korzystają raczej z tych części widma. Rośliny lądowe owszem, potrzebują takich kolorów, wodne nie.

Jeśli iść tym tokiem rozumowania to w wodzie powinna zostawać tylko barwa zielona skoro czerwona i niebieska jest pochłaniana przez wodę?
Dlaczego woda ma kolor niebieski? bo reszta barw jest pochłaniana ale tylko częściowo - im głębiej tym bardziej niebiesko. Dlatego rośliny żyjące na płytkiej wodzie mają wielkie liście, a te z głębin długie i wąskie bo brakuje im czerwonej barwy która pobudza do rozkładania się oraz oczywiście energii. Nie bez powodu występują w liściach dwa rodzaje chrolofilu. Wodne rośliny tak jak i lądowe mają podobne proporcje chrolofili. To barwa liści dzięki naszemu oku daje znać jakie długości fali są pochłaniane przez liść. Jeśli liść jest zielony to pochłania czerwone i niebieskie, jeśli czerwony to pochłania niebieski i zielony, niebieski liść (rzadko ale występują) pochłania zielony i czerwony. Tak to mniej więcej wygląda w dużym uproszczeniu.
 
Zapisane

astar
Nowy
*
Wiadomości: 4


« Odpowiedz #12 : Marzec 01, 2016, 12:00:19 »

Oczywiście jest to duże uproszczenie. Światło słoneczne ma pełny zakres widma i taki najlepiej działa na rośliny. Jakby potrzebowały więcej czerwonego lub niebieskiego to najlepiej rosłyby wieczorem i rano. Oczywiście tak nie jest. Ledy jakoś specjalnie nie wykazują braków w zakresie widma, w porównaniu do świetlówek mają je nawet bardziej wyrównane. Nie ma więc powodu uzupełniania braków. Myślę że rośliny wodne nie potrzebują większej ilości tych kolorów, to raczej mit. Diana Walstad opisuje pewne doświadczenie gdzie sprawdzono różne świetlówki m in. o pełnym widmie światła i o zwiększonym zakresie czerwonym i niebieskim dla roślin. Okazało się że rośliny wodne rosły przy każdym oświetleniu ale przy świetlówkach o pełnym widmie lepiej niż przy zwiększonej ilości czerwonego i niebieskiego światła. Nie mam pod ręką książki (jestem w pracy) więc nie podam strony, ale chyba w ostatnim rozdziale o urządzaniu akwarium. Pozdrawiam.
Zapisane
szakallo
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 580


Bo rybka lubi pływać.


« Odpowiedz #13 : Marzec 01, 2016, 14:33:42 »

I tu jest pytanie czy ktoś sprawdzał jaką ilość energii naświetlano przy badaniu rośliny, porównując efekty przy oświetleniu białym i kolorowym?
Bo przy ledach może okazać się że masz rację ale ze względu na to że diody są "kastrowane" czyli prosto mówiąc stosuje się filtry które blokują daną falę chcąc uzyskać inny kolor. Może okazać się że dioda 1W czerwona daje tyle samo lub mniej energii od zwykłej diody bez filtra o takiej samej mocy w częstotliwości fali czerwonej diody.   Shocked ciężko to się czyta ale może da radę zrozumieć o co mi chodzi.
« Ostatnia zmiana: Marzec 01, 2016, 14:35:45 wysłane przez szakallo » Zapisane

astar
Nowy
*
Wiadomości: 4


« Odpowiedz #14 : Marzec 02, 2016, 14:05:49 »

Tak jest tak w przypadku ledów kolorowych, w tych o widmie dziennym raczej nie trzeba blokować w jakimś zakresie bo światło dzienne zawiera pełny skład widma. Czyli na logikę biorąc diody o barwie dziennej mają pełny (pełniejszy niż kolorowe) skład widma więc przez analogię do świetlówek z doświadczenia lepiej nadają się do oświetlania roślin. Ale to można sprawdzić raczej tylko na własnych roślinach - kusi mnie żeby spróbować ...
Zapisane
Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: