Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Sprzęt, technika akwarystyczna « Oświetlenie akwarium 4x18 W, statecznik Tridonic PC2x36 T8 TEC
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Oświetlenie akwarium 4x18 W, statecznik Tridonic PC2x36 T8 TEC  (Przeczytany 2802 razy)
Darco_51
Nowy
*
Wiadomości: 1


« : Marzec 04, 2015, 22:17:06 »

Cześć, witam wszystkich na forum.
Posiadam już od wielu lat akwarium o pojemności 112 l., filtracja:JBL CRISTALPROFI e900 + Aqua-Szut Filtr wewnętrzny Turbo 8W, oświetlenie 4x18 W. Jakiś czas temu spalił mi się statecznik magnetyczny skutkiem czego 2 świetlówki w moim układzie przestały działać. Postanowiłem więc zmienić układ i kupić statecznik elektroniczny na 4 świetlówki, wybór padł na Tridonic PC2x36 T8 TEC (4x18w).  Po zainstalowaniu wszystkiego zgodnie ze wskazaniami producenta, przy pomocy kostek (układ w załączeniu - w czerwonej ramce) wszystko super działało. Kilka razy włączyłem i wyłączyłem cały układ i po stwierdzeniu, że wszystko jest ok, zabrałem się do lutowania. Po zakończeniu pracy układ raz się włączał, raz nie, tak jakby nie mógł wystartować. Postanowiłem więc znów wrócić do kostek, ale to niczego nie zmieniło. W związku z tą sytuacją mam pytanie, co może być nie tak? Schemat mojego układu przedstawiam w załączeniu - rysunek utworzony w prog. paint. Nie znam się na tym jakoś szczególnie, pierwszy układ na dwóch statecznikach magnetycznych robiłem sam, wspomagając się instrukcją z jakiegoś forum i działał przez wiele lat bez zarzutu. W zw. z powyższym mam kilka pytań do znających temat:
1. czy w przypadku, gdy jedna świetlówka spali się w takim układzie, całość nie będzie działać? (mam podejrzenie, że jedna ze świetlówek jest na wykończeniu, ale nie miałem jak tego sprawdzić);
2. producent wskazuje określoną maksymalną długość kabli - odpowiednio 1m i 2m, czy w przypadku gdy te wartości byłyby przekroczone, układ nie wystartuje?
3. czy może to być wina statecznika? Gdyby był zepsuty, to czy w ogóle włączałby układ i wszystko by migało, czy w ogóle nie dawałby oznak życia?
4. czy schemat podłączenia przedstawiony w załączniku jest ok?
5. czy fakt, że większość kabli w układzie ma żyły wielodrutowe, a część ma żyły jednodrutowe ma jakieś znaczenie dla działania układu?
Z góry dziękuję za odpowiedzi, mam nadzieję, że ktoś będzie wiedział co jest nie tak, ponieważ moje rybki (a właściwie roślinki) już od dłuższego czasu muszą egzystować tylko przy 2 świetlówkach.
Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #1 : Marzec 04, 2015, 23:12:58 »

Odpowiem podpunktami:
1.Tak jeśli jedna świetlówka się spali układ się nie włączy
2.Też jeśli zbytnio się przekroczy układ sie nie włączy
3. Przy spalonym stateczniku nie ma reakcji na włączenie nic nie będzie migało bo tam jest układ elektroniczny
4. Tego  nie wiem musiał byś wrzucić zdjęcie układu narysowanego na stateczniku
5. Lepiej stosować takie same kable najlepiej dosyć cienkie nie ma co przesadzać

Spróbuj sprawdzić czy wszystkie oprawki mają dobre styki. Spróbuj pozamieniać świetlówki miejscami
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: