Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: Kilka pytan o akwa  (Przeczytany 8617 razy)
Wristtech
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 9


« : Grudzień 08, 2014, 22:27:54 »

Witam,
 jako że jest to mój pierwszy post na tym forum to poproszę bez linczu.
Akwarium świeże 2tyg dojrzewania w 3 tyg wpuszczony welon jako starter (nie wiem czy dobry pomysł ale nie miałem co z welonkiem zrobić). Po 4,5 -5 tyg stopniowo zarybione.
Akwa 72l,piasek bazaltowy czarny,roślinki cabomba caroliniana, sagittaria subulata, mech w kulce, jakaś skałka (ponoć nie zatwardza wody). 2 filtry aqua szut 300l/h oraz hanza 300l/h z gąbką i węglem (węgiel wyciągnięty i zastąpiony watą).
Obsada to:
5xdanio
3xmolinezja
11xneon
2xotos
2xminor
1xraczek orange
chwilowo przebywa w akwa zbrojnik i welon ale za 2-3 dni już ich nie będzie.
karmione raz dziennie w odpowiedniej ilości.

I teraz pytanie
woda mi się zmąciła od jakiegoś tygodnia. Pływa coś w rodzaju kurzu. 1 filtr miałem tylko z watą, watę zastąpiłem gąbką ze średnimi porami ale nie pomogło więc kupiłem gąbkę jeszcze drobniejszą po 6h rezultat marny wiec postanowiłem zapytać na forum Smiley .
Jeden filtr (hanza) działa 24/h(deszczownie mam ustawioną tak że porusza taflę wody), aqua-szut włączam tylko na dzień bo dodatkowo napowietrza, osobnego napowietrzacza nie mam. Nad ranem mam wodę całkiem całkiem ale jakieś farfocle  pływają i szału nie robi a jak włączę drugi to zaczyna się wirówka.Czytałem pierwotniakach itp. ale po obserwacji wydaje mi się ze to nie to.
Czy filtry powinny wyłapać cały syf nawet jak podbija z dna???
Jak ustawić filtry jeden obok drugiego czy naprzeciwko siebie??
Czy mogę dosadzić roślinki do akwa czy to zbyt ryzykowne w tak świeżym akwarium??
dzięki i pozdrawiam
Zapisane

i don't  drive fast
i just fly low
szakallo
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 580


Bo rybka lubi pływać.


« Odpowiedz #1 : Grudzień 09, 2014, 07:46:44 »

Dziwny nawyk mają niektórzy, że wyłączają filtr na wieczór. Jeśli to z powodu hałasu to moge zrozumieć ale chyba każdy wie że najmniej tlenu w akwarium jest akurat w nocy ponieważ rośliny zamiast go produkować pobierają go z wody. W dzień znów jest go za dużo więc włączanie filtra żeby napowietrzał mija się z celem.
Filtr powinien być włączony cały czas a jeśli brakuje ci powierzchni filtracyjnej pomyśl o przerobieniu go tak żeby podłączyć do niego jak największą gąbkę do wkładów o małych oczkach.

Wodę możesz spróbować oczyścić tak: na początek wyłącz światło na 2-3 dni i przykryj akwarium czymś czarnym tak żeby tylko światło się nie dostawało, pamiętaj o powietrzu. Nie karm ryb w tym czasie i nie grzeb przy filtrach.
Zapisane

Wristtech
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 9


« Odpowiedz #2 : Grudzień 09, 2014, 12:05:38 »

Siemka
jak pisalem wczesniej mam dwa filtry, wydaje mi sie ze jak jeden na noc wylacze to nikomu krzywda sie nie stanie (czytamy ze zrozumieniem Smiley )
sprobuje twojej rady no i czekam na dalsze podpowiedzi
pozdrawiam

edit
dodam ze nie uzywalem i nie uzywam srodkow chemicznych (wszystko co naturalne)
Zapisane

i don't  drive fast
i just fly low
pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #3 : Grudzień 09, 2014, 13:57:13 »

Cytuj
wydaje mi sie ze jak jeden na noc wylacze to nikomu krzywda sie nie stanie (czytamy ze zrozumieniem Smiley )
Niestety błędne rozumowanie.
W filtrze rozwijają się bakterie tlenowe, które szkodliwe NO2 zamieniają na NO3 które jest nawozem dla roślin.
Jeśli wyłączysz filtr, brak przepływu wody powoduje, że te pożyteczne bakterie giną i w momencie włączenia filtra do wody dostają się toksyczne związki z obumarłych "żyjątek"
Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #4 : Grudzień 09, 2014, 21:28:11 »

Siemka
jak pisalem wczesniej mam dwa filtry, wydaje mi sie ze jak jeden na noc wylacze to nikomu krzywda sie nie stanie (czytamy ze zrozumieniem Smiley )
sprobuje twojej rady no i czekam na dalsze podpowiedzi
pozdrawiam
No, ale właśnie krzywda się stała, prawda?
Przede wszystkim masz nieodpowiednią obsadę do tego litrażu.
Nie dość, że obsada nieodpowiednia to jeszcze zmniejszasz filtrację.
Z resztą, przy tej obsadzie to i dwa filtry nie pomogą.
Tak czy inaczej, błąd w rozumowaniu.
Zapisane

Wristtech
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 9


« Odpowiedz #5 : Grudzień 09, 2014, 23:38:32 »

to moze jasniej
dlaczego obsada jest zla???
uzywac 2 filtry czy jeden??
ps
moj znajomy robi tak samo i nic mu sie tam nie dzieje takze troche nie rozumiem.
Zapisane

i don't  drive fast
i just fly low
szakallo
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 580


Bo rybka lubi pływać.


« Odpowiedz #6 : Grudzień 10, 2014, 14:56:31 »

Obstawiam że to szczątki z filtra wypadają po nocy jak zachodzą procesy rozkładu organicznych czesci w filtrze.
Rano włączasz go i wylatują te które się rozleciały w nocy.
Zapisane

Wristtech
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 9


« Odpowiedz #7 : Grudzień 10, 2014, 20:59:12 »

nie uzywam teraz tego 2 filtra chodzi tylko jeden paprochy nadal plywaja
Zapisane

i don't  drive fast
i just fly low
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #8 : Grudzień 10, 2014, 21:16:18 »

nie uzywam teraz tego 2 filtra chodzi tylko jeden paprochy nadal plywaja
Ile pokarmu podajesz i jak często karmisz?
Jak często podmieniasz wodę?
Zbrojnik i welon do oddania.
Za małe akwarium na molinezje.
W ogóle strasznie masz tam namieszane.
Zostaw sobie jedną ławicę np. neonów, dokup sobie jakieś krewety i będzie gitara.
Ten rak jak się zachowuje? Nie kopie w podłożu? Z tą akurat odmianą bywa różnie.
Zapisane

Wristtech
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 9


« Odpowiedz #9 : Grudzień 11, 2014, 09:04:01 »

Witam
karmie raz dziennie tak aby wszystko zostalo zjedzone.
Wode podmieniam raz na tydzien w ilosci ok 15-20% zbiornika (lacznie z odmulaniem i czyszczeniem filtra w wodzie spuszczonej z akwarium).
Welon ma juz nowy dom.
Rak mozna powiedziec potulny jak baranek, nie kopie i nie podcina roslin.
Najwieksze spustoszenie sial welon bo kopal strasznie i podzeral roslinki.
Nadal mam problem z ta woda. Caly czas jakies paprochy plywaja i filtr tego nie zbiera.Dzis zauwazylem ze "paprochy" osadzaja sie na przedniej sciance akwarium po bokach i z tylu nie zauwazylem (moze poprostu nie widac). zakwitlo cos???
Czy warto zrobic podmianke wiekszej ilosci wody?? czy raczej nie pomoze??
Za kazda odpowiedz bardzo dziekuje
Pozdrawiam.
Zapisane

i don't  drive fast
i just fly low
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #10 : Grudzień 11, 2014, 22:20:35 »

Witam
karmie raz dziennie tak aby wszystko zostalo zjedzone.
Wode podmieniam raz na tydzien w ilosci ok 15-20% zbiornika (lacznie z odmulaniem i czyszczeniem filtra w wodzie spuszczonej z akwarium).
Welon ma juz nowy dom.
Rak mozna powiedziec potulny jak baranek, nie kopie i nie podcina roslin.
Najwieksze spustoszenie sial welon bo kopal strasznie i podzeral roslinki.
Nadal mam problem z ta woda. Caly czas jakies paprochy plywaja i filtr tego nie zbiera.Dzis zauwazylem ze "paprochy" osadzaja sie na przedniej sciance akwarium po bokach i z tylu nie zauwazylem (moze poprostu nie widac). zakwitlo cos???
Czy warto zrobic podmianke wiekszej ilosci wody?? czy raczej nie pomoze??
Za kazda odpowiedz bardzo dziekuje
Pozdrawiam.
Zatem, jeśli widziałeś, że welon robi Ci największy syf i już go nie masz to podmień ze 30% wody, włącz dwa filtry (przynajmniej dopóki woda się porządnie nie wyklaruje), zrób porządek z obsadą i będzie gitara.
Zapisane

Wristtech
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 9


« Odpowiedz #11 : Grudzień 12, 2014, 10:25:32 »

Siemka
Welona juz nie ma, podmienilem ok 30%wody i jest duzo lepiej. Tylko niestety jest inny proble molinezje padaja jak muchy. Pierwsza padla na drugi dzien po kupnie. Po ok tygodniu druga i dzis rano (tez jakos ok tygodnia) trzecia. Zostala mi tylko jedna - w czym moze byc problm??reszta ekipy bez zmian, nie zauwazylem zadnych zmian w zachowaniu rybek etc.

Po malej rotacji moja obsada to:
2xotos
1xglonek (malutki-jak poskladam drugie akwa to go przemieszcze)
2xminor
11xneon inessa
1xrak orange
1xmolinezja
5xdanio
Zostawic obsade jak jest czy cos dokupic ewentualnie oddac??
Prosze o info jaki mam zastosowac dobry filterek w cenie do ok 100-130zl.
Jakie kupic testy do wody.
Czy moge teraz dolozyc jakies roslinki i korzen czy narazie sie wstrzymac??
pozdro
Zapisane

i don't  drive fast
i just fly low
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #12 : Grudzień 12, 2014, 16:27:28 »

...
Zapisane

mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #13 : Grudzień 12, 2014, 16:28:28 »

Siemka
Welona juz nie ma, podmienilem ok 30%wody i jest duzo lepiej. Tylko niestety jest inny proble molinezje padaja jak muchy. Pierwsza padla na drugi dzien po kupnie. Po ok tygodniu druga i dzis rano (tez jakos ok tygodnia) trzecia. Zostala mi tylko jedna - w czym moze byc problm??reszta ekipy bez zmian, nie zauwazylem zadnych zmian w zachowaniu rybek etc.

Po malej rotacji moja obsada to:
2xotos
1xglonek (malutki-jak poskladam drugie akwa to go przemieszcze)
2xminor
11xneon inessa
1xrak orange
1xmolinezja
5xdanio
Zostawic obsade jak jest czy cos dokupic ewentualnie oddac??
Prosze o info jaki mam zastosowac dobry filterek w cenie do ok 100-130zl.
Jakie kupic testy do wody.
Czy moge teraz dolozyc jakies roslinki i korzen czy narazie sie wstrzymac??
pozdro
Poszukaj aquaela mini kani. Co prawda, trochę przekracza Twój budżet (20-30zł) ale idą święta, jak dobrze poszukasz, może dorwiesz w promocji. Zewnętrzny filtr będzie w sumie najlepszym rozwiązaniem...
Ewentualnie kaskada, ale tu często trzeba przerabiać (ciąć) pokrywę. Nie każdy jest na to gotowy... Wink

Możesz dołożyć korzeń i rośliny.

Pozbyłbym się minora i molinezji.

Co do zdychających molinezji to przyczyn może być od diabła. Choćby odmienne parametry wody od tych panujących w sklepie. Stres związany z nowym miejscem. Stres związany z innymi, silniejszymi rybami (welon). Za małe akwarium. Albo po prostu choroba.
Chyba każdemu trafiło się, że obsada padła po kilku dniach od zakupu.
Miałeś syf w wodzie. Molinezje mogły być po prostu na to wrażliwe...
Zapisane

Wristtech
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 9


« Odpowiedz #14 : Grudzień 12, 2014, 19:10:38 »

No wlasnie problem z ta pokrywa ale zastanawialem nad kaskada.
Mozesz mi polecic jakis kaskadowy filterek?? dzis przegladalem te filtry i jest ich tyle ze nie wiem co wybrac.
Kubelek narazie odpada poniewaz mam akwarium zawieszone na sciane i nie ma tam miejsca zeby cokolwiek postawic (no chyba ze na podlodze ale nie bedzie to estetycznie wygladalo ). Ostatnia opcja jest filtr wewnetrzny ale tez nie wiem co wybrac.

ps.
jesli kaskada to ze skimmerem czy nie??
Zapisane

i don't  drive fast
i just fly low
Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: