Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Akwa 375 LED pomoc  (Przeczytany 4323 razy)
Worghinio
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 4


« : Październik 29, 2014, 20:42:18 »

Witam serdecznie.
Planuje przerobić standardowe oświetlenie na LEDy. Głównym czynnikiem w tej decyzji jest obniżenie kosztów utrzymania akwarium. Po okazyjnej cenie udało mi się dostać LEDy 7W o temperaturze 6,5tys K i strumieniu 600LM. Moje pytanie jest następujące: ile takich diod będzie potrzebne do oświetlenia akwarium 375L, słodkowodnego, ozdobnego? I jaki zasilacz będzie potrzebny żeby pociągnąć odpowiednia ilość ledów? Z góry dziękuje za odpowiedz  Cheesy
Zapisane
KrystekGdynia
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 243



WWW
« Odpowiedz #1 : Październik 30, 2014, 08:19:24 »

Rozumiem,  ze są to ledy cob 7W 12V !?
Na początek 10 led po 7W to jest 70W.
Potrzebujesz :
- zasilacza 100W,
- chłodzenie czyli radiatora do ledów np. listwa (profil) aluminiowy do tego pasta jak pod procesor komputerowy,
- przydały by się ledy o świetle ciepłym i zimnym (jeśli w akwarium będą rośliny)
- śrubki z nakrędkami
- silikon do uszczelnienia polutowanych miejsc
- przewody (kabelki)
Wydaje mi się, że 10 szt i tak będzie za mało dlatego wykonałbym dwa a nawet trzy takie zestawy aby móc dodatkowo sterować oświetleniem (włączać i wyłączać poszczególne sekcje)
Wyjdzie dość drogo.  Cheesy
Zapisane

mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #2 : Listopad 01, 2014, 09:53:02 »

Moje pytanie jest następujące: ile takich diod będzie potrzebne do oświetlenia akwarium 375L, słodkowodnego, ozdobnego?
Ja troszkę z innej beczki.
Jeśli ma to być akwarium typowo roślinne, to na ledach za wiele roślin nie pociągnie.
Temat był wałkowany na różnych forach wielokrotnie. Wniosek jest taki, że ledy jak najbardziej do baniek typu bw lub malawi. Roślinne raczej odpada.
Zapisane

baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #3 : Listopad 01, 2014, 19:42:48 »

Jeżeli to baniak 150x50x50 co daje 375l to jest za wysokie do oświetlenia led (dla baniaczków roślinnych) lub inaczej nie opłaca się takie przedsięwzięcie. Zbyt wysoki baniak. Oświetlenie LED-owe opłaca sie tylko i wyłacznie w baniaczkach o wysokości 30cm i niższych. Stosunek mocy do lumenów jest jak na razie i różnica w porównaniu  do np. świetlówek jest zbyt mała jakieś 1W/100lm (taki parametr ma światło świetlówkowe HE a nawet i lepsze przy większych mocach świetlówek). Dodatkowym minusem jest zbyt słaby kąt świecenia LEDów

Wniosek jest taki, że ledy jak najbardziej do baniek typu bw lub malawi. Roślinne raczej odpada.

Dokładnie do malawi i BW sie nadaje, a to ile światła i o jakiej mocy to już zależy od gustu właściciela.
« Ostatnia zmiana: Listopad 01, 2014, 19:45:32 wysłane przez baniakmaniak » Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #4 : Listopad 02, 2014, 09:18:56 »

Wrzucę swoje 5 groszy.
Da się ale... no właśnie... to nie takie proste.
Żeby zrobić typowego holendra na ledach trzeba tych ledów użyć proporcjonalnie więcej i tu już zanika energooszczędność no i koszty "markowych" ledów.
Dla zwykłego rośliniaka bez wymagających roślin spokojnie można zrobić na chińskich COB 5-10W lub PowerLed 1-3W plus kilka czerwonych i niebieskich żeby uzupełnić spektrum.
Sam prowadziłem przez pewien czas 300 litrowy zbiornik na łącznie 50W ledach i rosło - fakt szału nie było ale rosło.
Jak pisałem  - do typowego holendra trzeba się bardziej wykosztować.
Moim zdaniem trzeba najpierw sobie ustalić co chcemy osiągnąć:
- wygląd - gęsto zarośnięty baniak
- energooszczędność - mniejszy rachunek za prąd niż na HQI czy T5.

Ostanio przeglądam roslinyakwariowe.pl i tam coraz więcej "zieleniarzy" przenosi sie na LED tylko ci bardziej zaawansowani to raczej markowe CREE.

Jeśli to miałby być zbiornik roślinny ale taki przeciętny to spokojnie tych 10-12szt COB co autor napisał, że jest w posiadaniu wystarczy.
Zrobić 2 rzędy po 5-6szt a po środku kilka niebieskich i czerwonych.




Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
Worghinio
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 4


« Odpowiedz #5 : Listopad 02, 2014, 21:53:42 »

Może i za mało tego światła będzie ale nie można porównywać mocy świetlówki z mocą diody bo to dwa inne źródła oświetlenia. Zrobie, założe, zobaczymy co z tego wyjdzie. Tylko nie wiem czy nie lepiej byłoby dać power ledy 1W. Łatwiej będzie rozprowadzić oświetlenie i na pewno łatwiej będzie to schłodzić. I moje pytanie jest teraz następujące: jaki konkretny zasilacz dać do 30 power ledów 1W? I jak je połączyć, szeregowo czy równolegle? Wydaje mi się że 2-3 listwy po 30 diod powinno na początek wystarczyc.
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: