Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Bucephalandra sp.  (Przeczytany 10399 razy)
sebtul
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 314



« : Listopad 22, 2014, 13:16:26 »

Czy jest ktoś kto posiada bucefki? Od ponad półtora roku (od jednego z użytkowników tego forum) systematycznie, lecz bez pośpiechu uzupełniam swój zbiór. Trzymam je w kostce 27l pod belką 14W, 8500K, świecę 11h na dobę. Bucefki rosły bardzo wolno (około 1 liść na miesiąc lub nawet dwa). W wakacje trafił mi się w okazyjnej cenie cały zestaw CO2, dlatego na koniec sierpnia podłączyłem go do szkiełka. Zacząłem również podawać potas w ilości 1 czasem 2 ml na tydzień. Po ponad miesiącu zacząłem dostrzegać różnicę. Rośliny zaczęły puszczać nowe liście. Nawet po 2 lub 3 liście jednocześnie. Nowe liście są zdecydowanie lepiej wybarwione. Poza tym rośliny zaczęły puszczać bardziej dorodne korzenie.
Problemem jest to, że w szkiełku pojawiły się zielenice, które zaatakowały rośliny. W starych liściach zaczęły pojawiać się dziury i liście zaczęły się rozpuszczać. Rozpuściły się też praktycznie wszystkie stare korzenie. Ze względu na zielenice zmniejszyłem świecenie na 7 godzin.

Co jeszcze zrobić aby zielenice odpuściły?
Czy przy tak znacznej zmianie warunków rośliny dostosowują się do zmian, czy z czymś przedobrzyłem i rośliny rozpuszczą się całkowicie?
Zapisane

gg - 4479432
Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #1 : Listopad 27, 2014, 02:45:01 »

a w jaki sposób je hodujesz ? jak epifity czy z korzeniami w podłożu? u mnie bardzo dobrze reagują jak je dokarmiam poprzez korzenie ( używam głównie osmocote)
wzrost nie powala ale to głównie od odmiany zależy, sinstang nie dawno zakupiony rosnie bujnie wypuszczając po 2 liscie na raz Smiley

ps jakby co to mam na wymiane ładną sadzonkę bucki velvet 3 color i mikro miniaturkę catherinae green/purple

« Ostatnia zmiana: Listopad 27, 2014, 02:48:25 wysłane przez Pethro » Zapisane
sebtul
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 314



« Odpowiedz #2 : Listopad 27, 2014, 10:21:10 »

Jak epifity. Obecnie przywiązane są do lawy wulkanicznej. Zdecydowanie lepiej trzymać je na lawie niż na korzeniu. Obecnie o wymianie nie mam co myśleć, gdyż moje w większości potraciły stare liście. Dziś wyjeżdżam i będę dopiero we wtorek. Po powrocie wstawię zdjęcia. Mam chyba 9 różnych ale tych co podałeś to raczej nie.
Zapisane

gg - 4479432
Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #3 : Listopad 27, 2014, 22:30:33 »

A dlaczego nie polecasz trzymania na korzeniu ? próbowałeś ?  Tongue
Zapisane
szakallo
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 580


Bo rybka lubi pływać.


« Odpowiedz #4 : Listopad 28, 2014, 11:25:54 »

Może ze względu na to że lawa jest porowata a korzenie z drzew gładkie są większe szanse że korzenie gdzieś się przyłapią.
Powiem z własnego doświadczenia z anubiasem - na lawie miał więcej drobnych korzeni niż na korzeniu z drewna.
Edit.
Jeszcze jeden szczegół - ława jest tak dziurawa jak ceramika we wkładach więc woda przez nią przepływa czego nie można powiedzieć o korzeniach z drzew.
« Ostatnia zmiana: Listopad 28, 2014, 11:29:15 wysłane przez szakallo » Zapisane

Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #5 : Listopad 28, 2014, 16:30:18 »

A chyba o to wam chodzi XD no ja napisałem wyraźnie " z korzeniami w podłożu" anubias jak tak rośnie też lepiej rośnie ;p. Jedyne czego się nie zakopuje przy tego typu roślinach to kłącze-płożącą się łodygę.
Zapisane
Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #6 : Listopad 28, 2014, 19:13:20 »



tak wygląda jedna z moich bucek micro catherinae, stan wzorowy  Grin korzenie w podłożu

Siedzi na niej amanica ale myślę że coś tam widać  Wink


Poniżej bucephalandra 3color velvet
« Ostatnia zmiana: Listopad 29, 2014, 23:11:15 wysłane przez Pethro » Zapisane
sebtul
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 314



« Odpowiedz #7 : Grudzień 01, 2014, 22:14:48 »

Twoje są piękne. Moje wyglądają na wegetujące. Jestem już w domu. Jutro lub pojutrze wstawię zdjęcia.
Zapisane

gg - 4479432
Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #8 : Grudzień 04, 2014, 17:12:30 »

to spróbuj z żyznym podłożem typu amamazonia czy aquasubstrat, tylko to warunek konieczny ma byc przewiewne nie jakiś piasek czy muł tylko najlepiej gruby substrat glebowy jak jeden z powyzszych

ta bucka np cała rosnie jak ponikło i dopiero w podłozu odzyła :




a tu coś innego melawi


bukit kelam sintang , przyciety ale rosna juz 2 nowe czubki

Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: