Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « Szafka pod akwarium - porady...
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Szafka pod akwarium - porady...  (Przeczytany 8297 razy)
kisuke
Nowy
*
Wiadomości: 1


« : Sierpień 12, 2014, 16:44:55 »

Najpierw chciałbym ewentualnie przeprosić, jeśli temat znajduję się w złym dziale...

Zacznę od tego, że jestem posiadaczem akwarium 72l (60x30x40), które stoi na zwykłej szafce meblowej. Przez pół roku nie było problemu, ale niedawno zauważyłem (lub dopiero) blat szafki lekko opadł. Dlatego planuję zakupić specjalną szafkę pod akwarium. Gdyby chodziło o szafkę pod te akwarium, nie byłoby problemu. Ale...

W przyszłości planuję i tak zmianę akwarium na większe, prawdopodobnie będzie to 120x40x50 (240l) bądź 120x50x50 (3000l). Tak więc szafkę chciałbym zakupić od razu pod jedno z tych akwarium. I mam kilka pytań do niej.

Dajmy, że będzie to większy zbiornik (300l). Czy szafka zbudowana podobnie jak:

UWAGA!  Nie patrzeć na wymiary.

Układ będzie podobny tylko w lewa i prawa część będzie dzieliła się na pół (tak jak jest na środku). A środek na 4 części, wyjdą 4 gołe pułki, nie szuflady. Szafka będzie zbudowana z 18mm płyt laminowanych. Blat i spód podwójnie. Boki, przegrody pionowe i tył tylko z pojedynczej płyty. A teraz pytania:

- czy taka szafka wytrzyma?

- czy boki powinni również być podwójne?

- czy szafkę trzeba byłoby jakoś dodatkowo wzmocnić?

- gdzieś wyczytałem, że płyty powinno się dodatkowo skleić, czy to niezbędne i ile to daję?

Planowane wymiary szafki to 120x50x80(bądź 70). Ale niestety i tu mam pytania odnośnie ich. W sieci są różne opinie na temat wymiarów szafek pod akwarium. Jedni stwierdzą, że szafka pod akwarium musi mieć takie same wymiary, co akwarium. Inni natomiast, że musi być kilka mm dodatkowych. Lecz te dodatkowe mm nie spowodują, że akwarium nie będzie leżeć dokładnie na bocznych podporach? Więc jak to jest?

Budowę szafki mam zlecić pewnej firmie w mojej miejscowości, ale oni niestety zajmują się bardziej meblami kuchennymi i "pokojowymi". Dlatego wolałbym podać im dokładne dane i co i jak ma być zrobione. Inne firmy/stolarze odpadają, bo nie mają doświadczenia lub za drogo chcą (różnica nawet powyżej 200zł+). A samemu nie chcę robić, bo nigdy nic takiego nie robiłem, a przy takim akwarium wolę nie dawać eksperymentalnych mebli. xD

Wiem, że na allegro i w sieci są gotowe szafki, ale cena jest troszkę wyższa od tej co mi zaproponowała ta firma. A poza tym dowóź mam gratis i mebel od razu złożony. xD

A na koniec ostatnie pytanie. Powiedzmy, że szafka została zaprojektowana na 300l, ale zakupiłem 240l. Czy nie będzie jakiś komplikacji. W końcu 10cm szersza szafka niż akwarium.

Za porady z góry dziękuję.

Kisuke
Zapisane
sebtul
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 314



« Odpowiedz #1 : Sierpień 16, 2014, 18:03:25 »

Ja mam pod 450l wszędzie wstawione podwójne płyty 18mm. Skoro Twoje szkło może mieć 300l, to też wstawiałbym boki i plecy z podwójnej płyty.
Wymiar blatu dobierasz pod własną wygodę i to jak Ci się podoba. Ja mam blat zrobiony większy od szkła. Przód i boki około 2 cm, tył około 10 cm. Jednak ścianki i plecy usytuowane są dokładnie pod wymiar szkła. Dzięki temu szafka idealnie przylega do ściany, nie blokuje jej listwa przypodłogowa. Z tyłu mam tylko dwa wycięcia na węże i przewody.

EDIT:
Wysokość szafki dobierz pod swój wzrost. Zmierz odległość od pachy do podłogi. Aby wygodnie było Ci wykonywać różne czynności w akwarium wysokość szafki+wysokość szkła+wysokość pokrywy nie powinna być większa niż ta, którą zmierzyłeś.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 16, 2014, 18:07:59 wysłane przez sebtul » Zapisane

gg - 4479432
owlman
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1205


« Odpowiedz #2 : Sierpień 18, 2014, 21:40:37 »

Wejdz na strone firmy Juwel tam sa szafkiw tym stylu = proste . Zbudowane z plyt 16 mm
Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #3 : Sierpień 18, 2014, 21:52:39 »

Jakoś nie ufam tym szafkom Juwela. Najważniejsze by szafka miała plecy a im więcej płyt pionowych tym lepiej, wtedy nie trzeba dawać wcale podwójnych płyt. Wystarczą same 18mm
« Ostatnia zmiana: Sierpień 18, 2014, 21:54:44 wysłane przez baniakmaniak » Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
owlman
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1205


« Odpowiedz #4 : Sierpień 19, 2014, 11:13:06 »

Nie mialem zamiaru proponowac zakupu Juwela , tylko zwrocic uwage na sposob konstrukcji = cudow nie trzeba .
Szafki wymienione, mimo ze sa z plyt 16mm sluza pod zbiorniki 300 ,400 i wiecej litrow . O to mi chodzilo .
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: