Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Pytanie o oświetlenie - 112l  (Przeczytany 4900 razy)
zerodwadwa
Nowy
*
Wiadomości: 11


« : Lipiec 28, 2014, 19:02:10 »

Jako, że jestem tu nowym użytkownikiem, to na początek witam wszystkich.

Posiadam akwarium 112 litrów. Świetlówki jakie są tam zamontowane to:
- Philips Master TL-D 18W/865
- Philips Aqua Relle TL-D 18W
+ dołożona Sylvania Grolux FH024W/T5/GRO

Do każdej świetlówki założony jest odbłyśnik, do tego pokrywa oklejona jest taśmą odblaskową. Do niedawna oświetlenie składało się z tych dwóch Philipsów. Jednak rośliny rosły bardzo słabo albo w ogóle. Stąd Sylvania- dołożyliśmy bo ktoś powiedział, że to pomoże. I tu kolejny problem- trzy świetlówki pracujące razem paliły roślinki.

Co poradzicie?

Czy możliwe, że te trzy lampki działające razem są za mocne dla akwarium tego rozmiaru? A może to kwestia odbłyśników, może to one potęgują moc świecenia i stanowią problem?

Będę również wdzięczny za podpowiedzi co do innych świetlówek- jakie inne wybrać, jak połączyć itd.

Pozdrawiam Smiley
Zapisane
KrystekGdynia
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 243



WWW
« Odpowiedz #1 : Lipiec 29, 2014, 06:30:23 »

U Ciebie wcale nie jest za dużo oświetlenia, jest tak normalnie.

O co chodzi z "paliły rośliny"Huh

Zapisane

zerodwadwa
Nowy
*
Wiadomości: 11


« Odpowiedz #2 : Lipiec 29, 2014, 17:53:22 »

Chodzi o to, że brzegi roślin zrobiły się czarne, a rośliny same w sobie bardzo zmarnialy. Czyli efekt był odwrotny od założonego.
Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #3 : Lipiec 29, 2014, 20:10:40 »

Przy zwiększonym oświetleniu należy nawozić rośliny. Po prostu zaczęło im brakować potrzebnych składników odżywczych.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
zerodwadwa
Nowy
*
Wiadomości: 11


« Odpowiedz #4 : Lipiec 30, 2014, 16:14:01 »

Przy zwiększonym oświetleniu należy nawozić rośliny. Po prostu zaczęło im brakować potrzebnych składników odżywczych.

Co proponujesz do nawożenia roślin?
Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #5 : Lipiec 31, 2014, 22:17:58 »

To zależy jakie masz rośliny i co chcesz uzyskać. Najlepszym rozwiązanie wg mnie jest aktywne podłoże. Ja mam Manado JBL-a. Można też stosować sole. Metod jest wiele. Poczytaj sobie o nawożeniu CO2.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
zerodwadwa
Nowy
*
Wiadomości: 11


« Odpowiedz #6 : Sierpień 11, 2014, 15:56:05 »

Dzięki. Temat nawozów znalazłem na forum i powiedzmy, że jako tako to ogarniam. Smiley


Wróćmy do oświetlenia. Rozumiem, że przy dobrym nawożeniu oświetlenie jakie mam będzie ok? A może polecacie jakieś inne zestawienie świetlówek? Dodam tylko, że zależy mi aby ta Sylvania została. Wink
Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #7 : Sierpień 11, 2014, 18:22:15 »

w sumie to świetlówki masz dobre, mam tylko pytanie jak długo świeciły te T8? . Gdyż trzeba je dosyć często wymieniać ponieważ tracą swoje właściwości świetlne z czasem. Można by zamiast 865 dać jeszcze jedną Aquarelkę
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
zerodwadwa
Nowy
*
Wiadomości: 11


« Odpowiedz #8 : Sierpień 13, 2014, 14:39:08 »

Właśnie wydaje mi się, że świeciły za długo. Pojęcia nie miałem, że z czasem tracą właściwości i nie wymieniałem ich.

Czyli dwie Aquarelki + Sylvania będą ok?
Aquarelkki obie takie same?
Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #9 : Sierpień 14, 2014, 23:30:29 »


Aquarelkki obie takie same?

Raczej takie same innych nie znam Wink
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: