Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Choroby « [gupiki]białe kropki i sklejone ogony
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: [gupiki]białe kropki i sklejone ogony  (Przeczytany 7785 razy)
escf1
Nowy
*
Wiadomości: 2


« : Kwiecień 28, 2014, 21:08:59 »

Witam
Na wstępie informacje o akwarium:
temperatura wody: 26st.C
wielkość zbiornika: 112l
ilość wszystkich ryb: ok.10 gupików, 3 razbory klinowe, ok 10 kirysków spiżowych
rodzaj filtracji: filtr wewnętrzny, gąbkowy
stosowane pokarmy: pokarm suchy 2 rodzaje

Rok temu w akwarium pojawiła się ospa rybia. Po dwukrotnie przeprowadzonej kuracji preparatem Ichtio Tropicala ospa zniknęła.
Od kilku miesięcy pojedynczym sztukom (właściwie tylko gupików) sklejają się płetwy ogonowe, po czym giną. Czasem (również tylko u pojedynczych sztuk gupików) pojawiają się białe, mętne kropki.
Po raz kolejny przeprowadziłem dwukrotną kurację Ichtio Tropicala, ale nie pomogło
Ostatnio wyjechałem na 3 dni i nie zamknąłem w pokoju z akwarium okna, co prawdopodobnie spowodowało ochłodzenie akwarium(grzałka oczywiście była włączona). Na jednej z ryb pojawiło się bardzo dużo kropek(zdjęcie niżej)

Proszę o pomoc. Nie mam już pomysłu jak to wyleczyć. Wyczytałem, że sklejone płetwy ogonowe wskazują na oodinoze, ale białe kropki wskazywałyby na ospę rybią. Ale dlaczego choroba atakuje wyłącznie gupiki?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 28, 2014, 21:15:36 wysłane przez escf1 » Zapisane
Raffy
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2337


« Odpowiedz #1 : Kwiecień 29, 2014, 05:34:44 »

Podnies temp do 30c na tydzien i dodaj niejodowanej soli z 5 lyzek stolowych Smiley
Zapisane

Zawód : akwarysta...
Wszystkie ryby są wyjątkowe! Uszanujmy ich wymagania, podziękują nam dobrym zdrowiem i młodymi...
NIE UDZIELAM RAD PRZEZ PW!
http://www.3cityakwarium.fora.pl/Trójmiejska Akwarystyka
Obecnie: 500L Rafa, 112L roślinne, 160L mcharium
I we mnie drzemie Tanganika i Malawi
lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #2 : Kwiecień 29, 2014, 20:39:58 »

na zdjęciu to raczej oodinioza, a nie ospa.
kupisz na to całą masę preparatów gotowych. to dość powszechna choroba. produkty sery są godne polecenia. jak wspominał raffy podnieś temperaturę na czas leczenia - to wspomaga stosowanie leków.
Zapisane

escf1
Nowy
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #3 : Maj 04, 2014, 12:53:00 »

Podnies temp do 30c na tydzien i dodaj niejodowanej soli z 5 lyzek stolowych Smiley
Mogę tę sól wsypać do akwarium? Wszędzie piszą, że mam odłowić ryby do osobnego zbiornika i tam je leczyć. Szczerze mówiąc, odławianie ryb byłoby dużym problemem. Odłowienie takiej ilości kirysów i nie zniszczenie całego wystroju akwarium graniczy z cudem.
Zapisane
Raffy
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2337


« Odpowiedz #4 : Maj 09, 2014, 10:32:36 »

Wsyp
Zapisane

Zawód : akwarysta...
Wszystkie ryby są wyjątkowe! Uszanujmy ich wymagania, podziękują nam dobrym zdrowiem i młodymi...
NIE UDZIELAM RAD PRZEZ PW!
http://www.3cityakwarium.fora.pl/Trójmiejska Akwarystyka
Obecnie: 500L Rafa, 112L roślinne, 160L mcharium
I we mnie drzemie Tanganika i Malawi
Logro
Nowy
*
Wiadomości: 6


« Odpowiedz #5 : Maj 22, 2014, 20:04:49 »

Ichtioftirioza w 100% leczenie solą jest profilaktyczne  nie daje  100% efektów na tą chorobę stosuje sie lek SERA Costaforte  podnieś  temperature  do 28 stopni ( 30 stopni to mogą ci paść rośliny i delikatne  ryby które nie zniosą tak wysokiej temperatury ) a nastempnie dawkowanie po 3 dniach  zrobić podmiane 20%  na świeżą uzdatnioną wode jeżeli nie pomoże  za pare dni zrobić nową kurację  Pozdrawia  pracownik sklepu akwarystycznego Smiley
Zapisane
Logro
Nowy
*
Wiadomości: 6


« Odpowiedz #6 : Maj 22, 2014, 20:08:33 »

Na marginesie jeżeli ryby z rodziny Piękniczkowatych są   dokupywane  to  jest norma przy tzn ( żyworódkach ) mają  skłonność do takich oto chorób Smiley
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: