Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: 1welon i wysypka tarłowa?  (Przeczytany 8641 razy)
juzia1988
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5



« : Czerwiec 24, 2014, 19:58:35 »

witam wszystkich  Smiley

posiadam 120l akwarium z ok 9cm welonem, u którego dzisiaj zauważyłam drobne kropeczki na skrzelach. Na reszcie ciała kropek nie widać. Ryba jest żywotna bez czerwonych plam, zniszczonych płetw itp. welona posiadam od 2,5miesiaca.

W związku z tym mam pytanie: czy jest możliwe że pojedynczy welon posiada "wysypkę tarłową"?  Huh
Boję się że jest to ospa  Sad


 1. Wodę podmieniam codziennie po ok 5-10% (głównie ze względu na zanieczyszczenia na dnie Wink )
 2. W związku z letnimi pogodami temperatura w zbiorniku podniosła się z 19 do 22st C
 3. Całodobowo podłączony jest filtr AquaEl FAN 2 plus (taki został mi polecony w zoologicznym - narazie sie sprawdza, jak Henryk urośnie to otrzyma większy filtr Smiley albo dodatkowy zewnętrzny Wink


z góry dziekuję za pomoc Smiley
Zapisane

120l - 3welony + 9krewetek amano + 4 otoski
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #1 : Czerwiec 25, 2014, 19:17:19 »

Za często zmieniasz wodę i to może źle wpływać na rybkę. Co do filtracji to lepszym rozwiązaniem było by zastosowanie zewnętrznego filtra w którym rura zasysająca była by blisko dna zasysała by nieczystości. Ten filtr który masz jest zbyt słaby to tego akwarium zwłaszcza przy welonach które mają szybką przemianę materii. Co do kropek trzeba poobserwować ewentualnie ich nasilenie można zastosować jakiś środek na ospę profilaktyczno np. zoolka
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
juzia1988
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5



« Odpowiedz #2 : Czerwiec 26, 2014, 09:05:10 »

mineły juz 3 dni a liczba kropek sie nie zmienia. chciałam zrobic zdjecie ale welon chyba nie lubi zdjec bo wszystkie wychodziły rozmazane :/ jakis pobudzony jest :/ bede obserowowac dalej Smiley

Mam jeszcze pytanie dotyczace podmian - jak czesto je robic przy tej rybce. domyslam sie ze wszystko zalezy od karmienia ale zauwazyłam ze i tak wydalanie jest porówywalne niezaleznie od ilosci pokarmu - jak mu dam mniej to podje sobie rosliny a ma ich sporo choc wyrywa i zjada tylko HYDROCOTYLE TRIPARTITA "JAPAN", GLOSSOSTIGMA ELATINOIDES oraz ELEOCHARIS PARVULA 
czy podmiany wystarcza raz na tydzień / dwa? czy jesczze rzadziej?

i jeszcze jedno pytanie: czy płukać filtr przy każdej pomianie 20-30% (oczywiscie w wodzie zlanej)? czy dopiero jak filtr nie bedzie miał siły wypychac wody? (taka propozycję wyczytałam gdzies na jakimś forum chociaz bałabym sie ze filtr sie zepsuje jak np zapcha sie na amen a ja bede 10h w pracy :/ a szkoda mi go bo jakby nie patrzec wydałam na niego ok 100zł)

dzieki wielkie za pomoc. Jestem świeżą akwarystką a w wiekszosci wątków dotyczacych welonów spotykam sie z odpowiedziami - welon to nie ryba akwariowa i powinna isc do stawu /  ze to swinka / albo odpowiedzi dotyczace litrarzu (dla niektórych niezależnie jakiego zbiornika bys nie miał i tak jest za malo dla welona Wink ) a ja jestem zadania ze jeden badz dwa welony w duzym akwarium z roslinami naprawde pieknie sie prezentuje o ile jest zadbane Smiley Grin a wszystko jest do osiagniecia nawet majac świnki Cheesy

pozdrawiam Smiley
Zapisane

120l - 3welony + 9krewetek amano + 4 otoski
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #3 : Czerwiec 27, 2014, 22:25:17 »

mineły juz 3 dni a liczba kropek sie nie zmienia. chciałam zrobic zdjecie ale welon chyba nie lubi zdjec bo wszystkie wychodziły rozmazane :/ jakis pobudzony jest :/ bede obserowowac dalej Smiley
/quote]

To chyba jednak nie jest ospa rybia bo liczba kropek zwiększyła by się.

Mam jeszcze pytanie dotyczace podmian - jak czesto je robic przy tej rybce. domyslam sie ze wszystko zalezy od karmienia ale zauwazyłam ze i tak wydalanie jest porówywalne niezaleznie od ilosci pokarmu - jak mu dam mniej to podje sobie rosliny a ma ich sporo choc wyrywa i zjada tylko HYDROCOTYLE TRIPARTITA "JAPAN", GLOSSOSTIGMA ELATINOIDES oraz ELEOCHARIS PARVULA  
czy podmiany wystarcza raz na tydzień / dwa? czy jesczze rzadziej?


Podmiany wykonuje się raz na tydzień ok 20-30% bo jak się wymienia częściej to nie masz stabilizacji biologicznej w akwarium. Przy małej ilości ryb można i co 2 tygodnie.


i jeszcze jedno pytanie: czy płukać filtr przy każdej pomianie 20-30% (oczywiscie w wodzie zlanej)? czy dopiero jak filtr nie bedzie miał siły wypychac wody? (taka propozycję wyczytałam gdzies na jakimś forum chociaz bałabym sie ze filtr sie zepsuje jak np zapcha sie na amen a ja bede 10h w pracy :/ a szkoda mi go bo jakby nie patrzec wydałam na niego ok 100zł)


Nie trzeba przy każdej podmianie płukać filtr. Podobnie jak pisałem wyżej przy częstym płukaniu filtra pożyteczne bakterie stabilizujące zbiornik nie będą miały jak żyć jak się je ciągle będzie wypłukiwać. Wystarczy raz na miesiąc lub tak jak napisałaś filtr straci przepływ o połowę.


dzieki wielkie za pomoc. Jestem świeżą akwarystką a w wiekszosci wątków dotyczacych welonów spotykam sie z odpowiedziami - welon to nie ryba akwariowa i powinna isc do stawu /  ze to swinka / albo odpowiedzi dotyczace litrarzu (dla niektórych niezależnie jakiego zbiornika bys nie miał i tak jest za malo dla welona Wink ) a ja jestem zadania ze jeden badz dwa welony w duzym akwarium z roslinami naprawde pieknie sie prezentuje o ile jest zadbane Smiley Grin a wszystko jest do osiagniecia nawet majac świnki Cheesy


Miałem u siebie też welonkę jakieś 7 lat u mnie była. Niestety zaszkodziła jej najprawdopodobnie wysoka temperatura jaką miałem latem w akwarium. Welonki to bardzo przyjazne i dosyć mądre ryby biorąc pod uwagę, że to ryby. Może dlatego że mają duże głowy bo w dużej głowie duży mózg się najczęściej znajduje.

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 27, 2014, 22:26:59 wysłane przez baniakmaniak » Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
juzia1988
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5



« Odpowiedz #4 : Czerwiec 28, 2014, 10:44:53 »

Dzieki wielkie za pomoc. wode podmienie za 1,5tygodnia  Cool bo mam tylko 1 rybke i 4 amano chyba ze cos sie zacznie dziać z parametrami nieciekawego  Wink

Mojemu Henrykowi chyba jednak chce sie trzeć Cheesy eh tylko panienki mu brakuje.... biedak... a w zoologicznym nawet nie ma welonów zebym mogła mu partnerke dokupic  Undecided wiec musi sobie poradzic sam  Grin  Tongue

co do mózgu: czytałam ze welony pamietaja nawet sztuczki których nauczyły sie 2-3lata wcześniej Grin zdolne bestie Smiley

pozdrawiam! Smiley  papa
Zapisane

120l - 3welony + 9krewetek amano + 4 otoski
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: