Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « Miernik DTS / EC lub pomiar przewodności za pomocą omomierza - POMÓŻCIE :)
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Miernik DTS / EC lub pomiar przewodności za pomocą omomierza - POMÓŻCIE :)  (Przeczytany 7104 razy)
gosieks83
ZAKREWETKOWANA
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 708



WWW
« : Listopad 09, 2013, 14:20:06 »

HELP!

Wiem, że da się mierzyć przewodność za pomocą miernika uniwersalnego, jako, że nie wiem na co patrzę, proszę o pomoc  Huh

Mam taki miernik:



Na którym ustawieniu powinnam mierzyć (Mąż mi podpowiada, że 2000k)?
W jaki sposób dokonywać samego pomiaru? Łopatologicznie proszę, np "wlej do szklanki wodę i mierz z elektrodami przy przeciwległych ściankach"  albo "elektrody powinny być w odległości 1-2 mm od siebie" (już wiem, że im dalej tym wyższy wynik) Embarrassed
Jak interpretować wyniki? Czy jak pokazuje np 340 to jest to samo co 340 DTS czy jak to się przelicza  Huh


Może sie tu znajdzie jakiś specjalista magik elektryk  Good !
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2013, 14:45:12 wysłane przez gosieks83 » Zapisane
pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #1 : Listopad 09, 2013, 20:18:33 »

Temat jest do rozpracowania ale trudny i raczej mało dokładny ale zawsze jakieś tam plus minus.
Tal łopatlogicznie.
Przewodaność wody mierzona w uS (mikro Simensach)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Konduktywno%C5%9B%C4%87

Musisz zrobić sobie coś w rodzaju sondy pomiarowej - jakieś dwa gwoździe (coś z nierdzewnego metalu) umieszczone w jakimś plastiku - żeby za każdym razem była taka sama odległość między elektrodami.

Najtrudniejsze - skalowanie
Musisz mieć kilka próbek o znanej przewodności albo oryginalny miernik i robić kilka pomiarów wzorcowych.

Jeśli masz czas to może spróbuję coś zrobić dla Ciebie bo chyba u mnie w robocie moją oryginalny miernik do sprawdzania przewodności wody to spróbowałbym zrobić taką przystawkę do tego miernika i wyskalować z oryginalnym miernikiem.
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2013, 20:22:04 wysłane przez pietach » Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
gosieks83
ZAKREWETKOWANA
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 708



WWW
« Odpowiedz #2 : Listopad 10, 2013, 10:17:24 »

Można kupić w aptece absolutnie czystą wodę do iniekcji i wg tego wyskalować.


Czy ja dobrze zrozumiałam, że potrzeba mi np zbiornika z wmontowanymi 2 gwoździami, zalewanego do konkretnej wysokości i pomiaru dokonuję za pomocą dotykania gwoździ? Po co tam plastik? tzn mogę np w plastikowym kubku za pomocą glue guna osadzić te gwoździe i będzie plastik  Roll Eyes
Zapisane
skorpion83
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 135


« Odpowiedz #3 : Listopad 10, 2013, 12:42:12 »

Wydaje mi się, że chodzi o to żeby gwoździe były zawsze w tej samej odległości i po to ten plaslik, w którym będą na stałe utknięte gwoździe, a odległość między nimi zawsze ta sama. Ja to tak rozumiem Wink
Jak źle to przepraszam za wprowadzanie zamieszania papa
Zapisane

gosieks83
ZAKREWETKOWANA
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 708



WWW
« Odpowiedz #4 : Listopad 10, 2013, 17:52:25 »

Wiecie co, jak macie pomysły to piszcie, będzie dla potomnych, ja se zamówię miernik jednak bo się okazuje, że to wcale nie jest prosta sprawa  Grin
Zapisane
Hultaj
Nowy
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #5 : Sierpień 07, 2014, 09:12:50 »

1. - nic nie trzeba przeskalowywać bo przewodność to nic innego jak odwrotność oporu (rezystancji) więc nie jest to problem
2. - tak mierzona rezystancja bedzie sie nie tyle zmieniała w funkcji odległości elektrod lecz bedzie zależało od ich powierzchni wiec wykonanie elektrody jest raczej niezbędne aby uzyskać powtarzalność wyników
3.- rady z gwoździem to raczej chybione rady - powinno być z materiału niekorodującego
gwóźdź do jeden z najgorszych pomysłów - dobrymi elektrodami okazał sie wykonany ze stali nierdzewnej drut ze stanika

ad.1
rozumiem ze pomiar rezystancji (czy też przewodności żeby mądrzej wyglądało ) ma służyć do oceny skuteczności działania filtra RO więc w przypadku omomierza bedziemy dażyć do jak największego wyniku - nawet do wartości niemierzalnych bo woda jak wiemy jest doskonałym izolatorem (nie przewodzi pradu elektrycznego)
Zapisane
pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #6 : Sierpień 08, 2014, 08:22:38 »

Cytuj
3.- rady z gwoździem to raczej chybione rady - powinno być z materiału niekorodującego
gwóźdź do jeden z najgorszych pomysłów - dobrymi elektrodami okazał sie wykonany ze stali nierdzewnej drut ze stanika

A co ja napisałem?
Cytuj
Musisz zrobić sobie coś w rodzaju sondy pomiarowej - jakieś dwa gwoździe (coś z nierdzewnego metalu) umieszczone w jakimś plastiku - żeby za każdym razem była taka sama odległość między elektrodami.
Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: