Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Jaki nawóz wybrać?  (Przeczytany 5962 razy)
Ora de Caris
Nowy
*
Wiadomości: 25


« : Lipiec 17, 2013, 12:51:48 »

Witam.
Dowiedziałem się już wielu rzeczy na temat obsady i roślinności w zbiorniku, jednak dalej nie wiem nic na temat stosowania nawozów.
Roślinki jakie znajdą się w baniaku:

Anubias barteri nana
Kryptokoryna wendta
Nadwódka szerokolistna
+ jakiś Nurzaniec.

Moglibyście polecić coś dobrego w formie płynu?
Na początku pomyślałem na kulkami gliniano-torfowymi, jednak anubiasy przywiązuje się do kamieni/korzeni, więc nie mogłyby czerpać z tego nawozu zawartego w podłożu (dobrze kombinuję?)

Pozdrawiam.
Zapisane
sebtul
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 314



« Odpowiedz #1 : Lipiec 17, 2013, 22:43:12 »

Proponuję pod rośliny posadzone w podłożu dać kulki gliniano-torfowe. W płynie podawać aldehyd glutarowy i ewentualnie, od czasu do czasu potas. Braki potasu dostrzeżesz po wyglądzie nadwódki.
U mnie systematyczne podawanie aldehydu daje przyrost około 3 liści w anubiasie (duże kłącze) i 30 cm - 80 cm w nurzańcu na tydzień.
Zapisane

gg - 4479432
Ora de Caris
Nowy
*
Wiadomości: 25


« Odpowiedz #2 : Lipiec 18, 2013, 08:07:00 »

Potas, potas...
np. http://allegro.pl/tropical-aquaflorin-potassium-30ml-nawoz-na-300l-i3363715431.html ?

"aldehyd glutarowy" - jakiś link do allegro mogę, bo nie za bardzo chce wyszukać pod tą nazwą.
Zapisane
ducze
WhiteWater
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1254



WWW
« Odpowiedz #3 : Lipiec 18, 2013, 08:10:12 »

Wpisz na allegro zamiast aldehydu - "węgiel w płynie".
Zapisane

Mirmil
325l wielogatunkowe
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 599


www.mirekkon.pl


WWW
« Odpowiedz #4 : Lipiec 18, 2013, 08:33:15 »

Kolego do tych roślin które wymieniłeś nie potrzebujesz żadnych nawozów!!

Zapisane

Ora de Caris
Nowy
*
Wiadomości: 25


« Odpowiedz #5 : Lipiec 18, 2013, 08:49:27 »

Wiesz, w moim akwarium, które miałem kilka lat temu też nie było wymagających roślin i za różowo nie było.
Jak już robię masowe zakupy na allegro, to wolę kupić jakiś nawóz, który nie zaszkodzi, a może sprawić, że rośliny będą czuły się lepiej.
Tak jak pisał sebtul kupiłem potas, teraz patrzę za tym węglem w płynie.

Pozdrawiam Smiley
Zapisane
Mirmil
325l wielogatunkowe
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 599


www.mirekkon.pl


WWW
« Odpowiedz #6 : Lipiec 18, 2013, 08:59:21 »

przy założeniu podmian co 2 tygodnie możesz kompletnie odpuścić nawozy - poczekaj spróbuj a przyznasz rację


tym bardziej że któryś z kolegów w innym wątku pisał że nadwódkę trzeba często kosić, to dodając nawozy dodasz sobie roboty z co 2 tygodniowymi przycinkami

« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2013, 09:35:47 wysłane przez Mirmil » Zapisane

sebtul
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 314



« Odpowiedz #7 : Lipiec 18, 2013, 09:26:24 »

Rzeczywiście, te rośliny, bez problemu pociągną bez nawozów. Jednak różnica bez podawania wspomagaczy, a z podawanymi wspomagaczami bedzie dostrzegalna. 24 lipca będę już w domu, mogę odstąpić Ci trochę swoich zapasów aldehydu (węgla w płynie). Roztwór około 3,9% - 4%, pół litra, za 10 zł plus koszt wysyłki.
Zapisane

gg - 4479432
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: