Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: Rośliny dla początkującego.  (Przeczytany 10462 razy)
Ora de Caris
Nowy
*
Wiadomości: 25


« : Lipiec 15, 2013, 14:29:31 »

Witam.
Jestem nowy na tym forum. Akwarystyką interesuję się już od kilku dobrych lat (pierwsze akwarium w wieku 15 lat), jednak dopiero teraz chciałbym podejść do tego na poważnie.
Nie znam się za bardzo na roślinach akwariowych, szczerze mówiąc to wcale. Nigdy nie miałem żadnych roślin w akwarium, a jak już miałem to padały od razu.
W akwa, które niedługo zakładam chciałbym mieć jednak coś zielonego. Doradzicie coś?

1. Akwarium ma 54l
2. Z tego co się orientuję to woda jest twarda, nie wiem jak bardzo niestety.
3. Roślinki muszą być dobre dla początkującego czyli bardzo wytrzymałe na złe warunki.
4. Oświetlenie z zestawu (szczerze nie wiem nawet ile W, ale ok 0,5W/l)
5. Podobają mi się Anubiasy Smiley

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #1 : Lipiec 15, 2013, 23:37:31 »

Anubiasy mogą być. Do tego jakieś zwartki (kryptokoryny) wszelkiej maści a jest ich sporo i nurzańce oby nie gigantea bo te potrafią urosnąć na 2 metry długości lepiej spiralis. Hygrophila carymbosa , bakopa, rogatek sztywny i różnego rodzaju mchy
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
Mirmil
325l wielogatunkowe
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 599


www.mirekkon.pl


WWW
« Odpowiedz #2 : Lipiec 16, 2013, 09:02:05 »

ja dodałbym moczarki, (egeria), ludwigia repens, hydroctyle leucocephala, z pływających pistia lub limnophilium rozłogowe

natomiast odradzam mchy, poza wątrobowcami


roślinki które możesz brać w ciemno:
1. Hygrophila corymbosa
2. Cryptocoryne pontederiifolia
3. Valisneria (nurzaniec)
4. Cryptocoryne wendtii
5. Anubias

pozdrawiam
Zapisane

Pasus
Nowy
*
Wiadomości: 1


« Odpowiedz #3 : Lipiec 17, 2013, 06:14:31 »

ja dodałbym moczarki, (egeria), ludwigia repens, hydroctyle leucocephala, z pływających pistia lub limnophilium rozłogowe

natomiast odradzam mchy, poza wątrobowcami


roślinki które możesz brać w ciemno:
1. Hygrophila corymbosa
2. Cryptocoryne pontederiifolia
3. Valisneria (nurzaniec)
4. Cryptocoryne wendtii
5. Anubias

pozdrawiam

a można wszystkiego po trochu?
Zapisane
Ora de Caris
Nowy
*
Wiadomości: 25


« Odpowiedz #4 : Lipiec 17, 2013, 07:06:04 »

Dziękuję za odpowiedzi!
Zdecyduję się przede wszystkim na anubiasy, nurzańce i kryptokoryny. Jakoś najbardziej mi się spodobały.
Zapisane
Mirmil
325l wielogatunkowe
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 599


www.mirekkon.pl


WWW
« Odpowiedz #5 : Lipiec 17, 2013, 08:26:11 »

Hygrophila corymbosa jest nie do zakatowania Smiley rośnie wszędzie i w każdych warunkach posadź sobie z boku gdzieś zobaczysz że nie pożałujesz, polecam
Zapisane

ducze
WhiteWater
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1254



WWW
« Odpowiedz #6 : Lipiec 17, 2013, 10:11:00 »

Hygrophila corymbosa jest nie do zakatowania Smiley
Co racja to racja Smiley A pozwolić jej wyleźć z akwarium to też zakwitnie w każdych warunkach Smiley
Zapisane

Ora de Caris
Nowy
*
Wiadomości: 25


« Odpowiedz #7 : Lipiec 17, 2013, 12:29:29 »

Jeśli gdzieś taką znajdę, to na pewno pojawi się w moim akwarium Smiley
Zapisane
falko
Zainteresowany
**
Wiadomości: 90


« Odpowiedz #8 : Lipiec 17, 2013, 16:52:17 »

Jak już zorganizujesz sobie te hygrophile (nadwódki), to nastaw się na częste pchanie rąk do akwarium. Te rośliny bardzo szybko dobiją do powierzchni wody (zwłaszcza w tak niskim akwarium jak Twoje) i bez regularnej sporej przycinki się nie obejdzie. Ścięte czubki łatwo ukorzenisz wkładając w podłoże. Możesz pozostawić też dolną część starej rośliny - wypuści sobie ona kilka nowych bocznych czubków (choć moim zdaniem nie wygląda to już zbyt ciekawie).

Do listy łatwych roślin dodałbym jeszcze paprotnicę (możesz zostawić ją jako "cieniodajną" Smiley formę pływającą po powierzchni, za co bystrzyki będą wdzięczne) oraz microzorium (nie sadzić go w podłożu, a przywiązać żyłką do korzenia/kamienia).
Zapisane
Mirmil
325l wielogatunkowe
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 599


www.mirekkon.pl


WWW
« Odpowiedz #9 : Lipiec 17, 2013, 17:08:00 »

Jak już zorganizujesz sobie te hygrophile (nadwódki), to nastaw się na częste pchanie rąk do akwarium. Te rośliny bardzo szybko dobiją do powierzchni wody (zwłaszcza w tak niskim akwarium jak Twoje) i bez regularnej sporej przycinki się nie obejdzie. Ścięte czubki łatwo ukorzenisz wkładając w podłoże. Możesz pozostawić też dolną część starej rośliny - wypuści sobie ona kilka nowych bocznych czubków (choć moim zdaniem nie wygląda to już zbyt ciekawie).

A pozwolić jej wyleźć z akwarium to też zakwitnie w każdych warunkach Smiley

Smiley
Zapisane

Ora de Caris
Nowy
*
Wiadomości: 25


« Odpowiedz #10 : Lipiec 20, 2013, 11:07:51 »

Akwarium już stoi. mam 2 dni na przygotowanie kulek gliniano-torfowych, ale z tym nie będzie problemu.
Rozumiem, że rośliny wsadzam zaraz do świeżej wody? Nie musi ona odstawać ani nic? Przepraszam za takie pytanie, ale nie chcę popełnić błędów.

Rozumiem, że pierwszą rośliną za jaką powinienem się oglądać to Nadwódka Szerokolistna? Podobno rośnie w każdych warunkach, przynajmniej tak pisaliście. Jeśli jednak nigdzie jej nie dostanę to co będzie dobrym wyborem, tak, żeby rosło zawsze? Kryptokoryny? Anubiasy?

Dzięki za odpowiedzi Smiley


Zapisane
Krzosio
Zainteresowany
**
Wiadomości: 103



« Odpowiedz #11 : Lipiec 20, 2013, 13:20:17 »

Świeża woda może być jeśli nie ma w niej zbyt wielu zanieczyszczeń. Anubiasy i kryptokoryny są łatwe w uprawie, tylko należy pamiętać, że nie można zakopać kłącza anubiasa w podłożu. Oprócz tego to łatwe w uprawie są moczarki, rogatki, nurzańce, strzałki, mchy i wiele innych.
Zapisane
Mirmil
325l wielogatunkowe
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 599


www.mirekkon.pl


WWW
« Odpowiedz #12 : Lipiec 20, 2013, 17:40:00 »

po pierwsze odpuść sobie kulki na początek

po drugie, cała przyjemność w polowaniu na to co się chce i szukaj aż znajdziesz

po trzecie nie traktuj porad forum jako przepowiedni

jeśli kupisz roślinę w sklepie która Ci się podoba to ją posadź i zobacz co będzie najwyżej zżółknie lub zmarnieje i tyle, czasami ciężko powiedzieć co będzie rosło gdyż bardzo mocno zależy to od wody jaką masz w miejscu zamieszkania, dlatego też popytaj ludzi dookoła co mają w akwariach i już będziesz wiedział na 90% co Ci będzie rosło Smiley

po co przecierać nowe szlaki skoro pewnie tłumy już przeszły drogą którą musisz tylko odnaleźć?
Zapisane

Ora de Caris
Nowy
*
Wiadomości: 25


« Odpowiedz #13 : Lipiec 21, 2013, 10:45:00 »

"po pierwsze odpuść sobie kulki na początek"

Dlaczego? Z doświadczenia wiem, że jeśli nie zastosuję żadnych nawozów i CO2 to wszystkie rośliny padną.


"jeśli kupisz roślinę w sklepie która Ci się podoba to ją posadź i zobacz co będzie najwyżej zżółknie lub zmarnieje i tyle"

Aż tak bogaty nie jest, żeby kupować x roślin po kilkanaście zł, a potem wyrzucić je do kosza. Gdybym mógł pozwolić sobie na taki wydatek, nie pisałbym o łatwe w uprawie rośliny.


"dlatego też popytaj ludzi dookoła co mają w akwariach i już będziesz wiedział na 90% co Ci będzie rosło"

W mojej miejscowości nie znam NIKOGO, kto miałby akwarium chociaż 25l. Poza tym w okolicy też nie.

Pozdrawiam Smiley
Zapisane
Kadafix
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 269


« Odpowiedz #14 : Lipiec 21, 2013, 11:15:39 »

po pierwsze odpuść sobie kulki na początek

A dlaczego ? Kulki przecież nie zaszkodzą, a pomogą rośliną.

po co przecierać nowe szlaki skoro pewnie tłumy już przeszły drogą którą musisz tylko odnaleźć?

Po to przecierać nowe szlaki aby odkrywać nowe tajemnice. I o to w akwarystyce przecież chodzi, aby poznawać nowe zachowania zbiornika, ryb, roślin itd...
Zapisane

Gdy Ci smutno, gdy Ci źle, weź akwarium, popatrz w nie.
Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: