Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Trawnik a ryby przydenne  (Przeczytany 7164 razy)
Kadafix
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 269


« : Styczeń 30, 2013, 20:41:33 »

Witam. W wakacje planuje postawić nowy baniaczek, 200l (100x40). Chciałbym ryby z ameryki: skalar, neon czerwony, kiryski, zbrojnik i może coś jeszcze, docelowo jeszcze nie ustaliłem. Dużo czasu jeszcze, ale staram się czytać dużo, oglądać rośliny itd. I zaczęło mnie męczyć pewna kwestia. Chciałem zrobić sobie trawniczek, zacząłem oglądać rośliny. Ale po chwili zastanowienia pomyślałem, czy trawniczek jest możliwy przy rybach dennych. kiryski, zbrojniki lubią drążyć i szukać żarcia w podłożu. Trawnik by im to w pewnym stopniu uniemożliwiał. Jakie ryby denne by się nadawały na trawnik.
Tak więc chciałbym poznać wasze opinie na ten temat, czy jest możliwy trawnik na całym akwarium, czy jednak trzeba zostawić wolne podłoże. Jakie rośliny nadają się na trawnik z rybami dennymi, bo podejrzewam, że z dużym systemem korzeniowym aby nie zostały powyrywane.
Tak więc czekam na opinie, porady, ciekawostki itd.
Pozdrawiam Wink
Zapisane

Gdy Ci smutno, gdy Ci źle, weź akwarium, popatrz w nie.
vento
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1488


« Odpowiedz #1 : Styczeń 30, 2013, 21:09:58 »

To może ciekawostka-u znajomego w baniaku roślinnym całkowicie zarośniętym i z gęstym trawnikiem z małego heńka regularnie rozmnażają się kirysy panda. Co więcej, ryby te nie uszkadzają trawnika ani go nie wykopują. Eleocharisa też nie ruszają.
Wydaje mi się, że jeśli trawnik jest wystarczająco gęsty i zbity, nie utrudnia kirysom życia-zamiast grzebać w podłożu, grzebią w trawniku Smiley
Zapisane

Kadafix
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 269


« Odpowiedz #2 : Styczeń 30, 2013, 21:36:00 »

Wydaje mi się, że jeśli trawnik jest wystarczająco gęsty i zbity, nie utrudnia kirysom życia-zamiast grzebać w podłożu, grzebią w trawniku Smiley

Na jakimś innym forum ktoś pisał, że przez trawnik ryby przydenne mogą zdechnąć z głodu, gdyż nie będą miały jak wyciągnąć żarcia z trawnika(trochę mnie to zdziwiło, nie myślałem o takim problemie, ale nie wiem czy to prawda i coś nie chce mi się wierzyć w to, bo skoro są w stanie wyciągnąć jedzenie z żwirku, to czemu nie spośród roślin). Ale skoro jak mówisz u znajomego żyją w takim baniaku z trawnikiem to jednak jest możliwe utrzymanie ryb na trawniczku Smiley
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2013, 21:37:36 wysłane przez Kadafix » Zapisane

Gdy Ci smutno, gdy Ci źle, weź akwarium, popatrz w nie.
Leśny
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 103



« Odpowiedz #3 : Luty 01, 2013, 10:58:38 »

Na jakimś innym forum ktoś pisał, że przez trawnik ryby przydenne mogą zdechnąć z głodu, gdyż nie będą miały jak wyciągnąć żarcia z trawnika
Nie wierz w takie bzdury. Takie ryby jak kiryski świetnie sobie poradzą,potrafią pobierać pokarm z toni wodnej,a także jak sam zauważyłem u siebie potrafią taże pobrać go z powierzchni przekręcając się na grzbiet. Zbrojniki odradzam do trawnika bo zniszczą delikatne roślinki,przynajmniej u mnie to robiły więc po kilku latach zamieniłem je na otoski.  Smiley
Zapisane

Komandos
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1528


Zambrów


« Odpowiedz #4 : Luty 02, 2013, 16:34:20 »

Wszystko fajnie tylko 1 problem.
Zastanawiasz się nad zbrojnikami a trawnik przy nich raczej jest bez szans. Próbowałem, bezskutecznie.
Chyba żeby poczekać aż trawnik urośnie, zakorzeni się ładnie i wtedy jakieś małe sztuki wpuścić.
Zapisane

Wkrótce 100 litrowa tanganika z muszlowcami Smiley
vento
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1488


« Odpowiedz #5 : Luty 02, 2013, 17:11:24 »

Gibiceps bardzo łagodnie obchodzi się z nawet najdelikatniejszymi roślinami.
Zapisane

Kadafix
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 269


« Odpowiedz #6 : Luty 02, 2013, 17:36:58 »

Gibiceps bardzo łagodnie obchodzi się z nawet najdelikatniejszymi roślinami.

Możliwe, lecz z tego co mi wiadomo one dorastają do 40-50cm. Więc nie mogę mieć ryby która zajmie mi pół akwarium na długość i nie będzie mogła się nawrócić Wink
Zapisane

Gdy Ci smutno, gdy Ci źle, weź akwarium, popatrz w nie.
Komandos
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1528


Zambrów


« Odpowiedz #7 : Luty 02, 2013, 19:25:14 »

Z góry zakładałem że chodzi o Zbrojnika Niebieskiego (Ancistrus Dolichopterus)
Zapisane

Wkrótce 100 litrowa tanganika z muszlowcami Smiley
Kadafix
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 269


« Odpowiedz #8 : Luty 02, 2013, 23:14:23 »

Z góry zakładałem że chodzi o Zbrojnika Niebieskiego (Ancistrus Dolichopterus)

No początkowo myślałem o zbrojniku niebieskim ale teraz trochę myślę nad jakąś L-kom, ale na pewno nie gibiceps.
Zapisane

Gdy Ci smutno, gdy Ci źle, weź akwarium, popatrz w nie.
Komandos
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1528


Zambrów


« Odpowiedz #9 : Luty 03, 2013, 17:08:11 »

Może Sturisoma albo Farlowella.
Ładne, ciekawe i nie powinno być większego problemu ze znalezieniem.
Nie powinny też kopać.
Zapisane

Wkrótce 100 litrowa tanganika z muszlowcami Smiley
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: