Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: masowo zdychają rybki  (Przeczytany 8736 razy)
Koben
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5


« : Grudzień 06, 2012, 21:59:37 »

Witam,

moje akwarium mam od pół roku. Są w nim danio, neonki, trzy glonojady i jeden bojownik.
W ostatnim miesiącu miałam ospę w akwarium, ale się jej pozbyłam. Niestety od tygodnia masowo zdychają mi danio i neonki. Nie wiem czym to jest spowodowane. Najdziwniejsze jest to, że gdy zdechną to nie wypływają na wierz.
Ryby przed zdechnięciem mają jakby "ruchy agonalne" polegające na "nerwowym" łapaniu tlenu.

Jakby ktoś miał jakiś pomysł jak pomóc moim rybkom to proszę o odpowiedź
Zapisane
sebtul
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 314



« Odpowiedz #1 : Grudzień 06, 2012, 22:52:44 »

Ile masz ryb i w jakim litrażu? Jak często robisz podmiany wody?
Zapisane

gg - 4479432
bonuska
Nowy
*
Wiadomości: 24


« Odpowiedz #2 : Grudzień 06, 2012, 23:20:17 »

Moim zdaniem powinnaś jak najszybciej podmienić wodę rybkom, co najmniej 30% i mocno ją napowietrzać.

Zapisane
wiedzmin22
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1164


« Odpowiedz #3 : Grudzień 07, 2012, 11:42:29 »

I parametry wody jakbyś mogła podać masowe śnięcie to raczej nieodpowiednie warunki
. Może masz azotyny i amoniak w wodzie. Szczególnie gdy dałaś lek na ospę i wybiłaś florę bakteryjną.
Zapisane

126 litrów (tarliskowe dla zbrojników niebieskich i neonów)

zbrojniki:
- samiec 10 cm
- 2x samica 8 cm i 7 cm
- neon czerwony 20 sztuk

 200 litrów (w trakcie dodawania roslinności):

- 40 małych zbrojników 3 cm długości
- 60 neonów (narybek)
Koben
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5


« Odpowiedz #4 : Grudzień 08, 2012, 17:21:02 »

W sumie rybek mam teraz około 25: 8 danio, 13 neonków, 1 bojownika, 3 glonojady. akwarium ma 35l. Wodę podmieniam średnio 2 x w miesiącu, daję odkażacze na zmianę bactosan i blue ichtio, a przy zmianie całkowitej wody dodaję jeszcze Easy Balance. ph wody nigdy nie sprawdzałam, ale chyba muszę to zrobić. Wodę daję kupną, więc o zanieczyszczeniach czy innych środkach świadczących o niezdatności chyba nie powinno być mowy. Po ospie wymyłam i wyparzyłam dokładnie całe akwarium. Napowietrzenie też mają dobre - filtr mam przystosowany na 60l i ustawiony jest zawsze na maksimum.
Zapisane
Koben
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5


« Odpowiedz #5 : Grudzień 08, 2012, 17:29:14 »

Sprawdzę jeszcze parametry wody jak zakupie odpowiednie rzeczy do tego Smiley Jestem dopiero początkująca w tej dziedzinie i każda rada jest dla mnie cenna;) krytykę tez przyjmę i zniosę Wink

Dziękuję wszystkim za pomoc
Zapisane
sebtul
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 314



« Odpowiedz #6 : Grudzień 09, 2012, 02:55:14 »

Musisz się zdecydować jakie rybki chcesz mieć. Dla tych co wymieniłaś Twój zbiornik jest dużo za mały. Przy takim litrażu ja wybrałbym tylko bojownika. Gdy już wybierzesz ryby, to musisz poczytać jakie warunki musi spełniać baniaczek aby czuły się one komfortowo. Pod uwagę bierzesz minimalną wielkość zbiornika, temperaturę, odczyn wody, oświetlenie, ozdoby, podłoże, gatunki ryb o ile chcesz mieć akwarium towarzyskie, a nie jednogatunkowe i pokarm. Gdy baniaczek dojrzeje nie będziesz musiała lać do niego żadnych chemii uzdatniającej.
Najważniejsza jest systematyczna praca włożona w pielęgnację. Cotygodniowa podmiana wody 20%-30%, gdy potrzeba odmulenie i przycięcie roślin. Przetarcie szyb i czyszczenie filtra. Od filtra i tego co w nim masz zależy jak często i jakie jego elementy będziesz czyścić.

Jakie masz podłoże, ozdoby i rośliny?
Zapisane

gg - 4479432
Koben
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5


« Odpowiedz #7 : Grudzień 09, 2012, 18:22:02 »

Z tego co czytałam to bojownikowi wystarczy 20l, które może tez dzielić z małymi rybami. Na początku było ich 33 i żyły sobie dobrze, dopiero po tej ospie zaczęło się coś dziać. Póki co od trzech dni nie zdechłą ani jedna, czyli w sumie "odpadło" 5 i mnie to przeraziło bo stało się to w przeciągu czterech dni. Mam biały żwirek, rośliny szczerze nie mam pojęcia jak się nazywają - są bardzo wytrzymałe, mają duże liście, szybko rosną, więc co jakiś czas je podcinam. Mam tylko jeden rodzaj roślin i nie jest ich dużo bo nie chce dodatkowo zabierać miejsca rybom. Jeśli chodzi o czystość to jest w porządku - nie lubię bałaganu, więc rybki też muszą mieć czysto:) może to tylko jakieś ich "osłabienie" związane z nagłą zmiana pogody - nie wiem czy można wierzyć temu, ale czytałam też, że czasem rybki przy takich jesienno-zimowych przesileniach też cierpią i słabsze zdychają, a że moje były dodatkowo osłabione ospą to może to było przyczyną.
Zapisane
Koben
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5


« Odpowiedz #8 : Grudzień 09, 2012, 18:24:54 »

a z ozdób to jedynie dwie skałki piaskowe - jak już wspomniałam nie jest to duże akwarium, więc mam taką ilość elementów, by rybkom się nie nudziło, żeby ładnie wyglądało ale tez nie było tego za dużo. W filtrze czyszczę każdy element, który tylko można - nie dostałam się jedynie do silniczka, którego się nie rozbiera  Wink
Zapisane
A-smi
Robert
Global Moderator
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1237



« Odpowiedz #9 : Grudzień 09, 2012, 18:28:13 »

Wodę podmieniam średnio 2 x w miesiącu, daję odkażacze na zmianę bactosan i blue ichtio, a przy zmianie całkowitej wody dodaję jeszcze Easy Balance. [...]Po ospie wymyłam i wyparzyłam dokładnie całe akwarium.

Myślę, ze to właśnie było przyczyna padania ryb ... niedojrzała woda. Poczytaj w necie o cyklu azotowym.
Zapisane

pozdrawiam
asmi
wiedzmin22
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1164


« Odpowiedz #10 : Grudzień 09, 2012, 22:03:32 »

Niektóre ryby musisz oddać bo za małe akwarium masz na tak dużą ilość ryb. Cykl azotowy w skrócie - w akwarium są pożyteczne bakterie które przemieniają toksyczne dla ryb substancje pochodzące z przemiany materii na nietoksyczne. Jeśli dajesz lek do wody w akwa to zabijasz też te pożyteczne bakterie i ryby trują się własnymi wydalinami. Poczytaj o cyklu azotowym w akwarium bo to ważne. Dałaś lek więc wyparzanie akwarium nie ma sensu. Wymień całą wodę w akwarium i kup bactozym jedną ampułkę. Filtr chodzi cały czas. Nie wyłączamy go bo w filtrze są te pożyteczne bakterie. Jak wyłączysz filtr to z braku tlenu te bakterie giną. I nie lej odkażaczy.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 09, 2012, 22:05:43 wysłane przez wiedzmin22 » Zapisane

126 litrów (tarliskowe dla zbrojników niebieskich i neonów)

zbrojniki:
- samiec 10 cm
- 2x samica 8 cm i 7 cm
- neon czerwony 20 sztuk

 200 litrów (w trakcie dodawania roslinności):

- 40 małych zbrojników 3 cm długości
- 60 neonów (narybek)
Madi
Nowy
*
Wiadomości: 11


« Odpowiedz #11 : Grudzień 10, 2012, 00:22:48 »

Z tego co czytałam to bojownikowi wystarczy 20l, które może tez dzielić z małymi rybami.

Z tego co czytałam to ludzie potrafią żyć na 10 m kw w 6 osób...

Wodę 30% podmienia się raz na tydzień Smiley A i to nie jest gwarancją na zdrowie rybek w tak małym litrażu.


Masz rybki które wymagają odmiennych parametrów wody i innego litrażu.

Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: