Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Akwarystyczne pogaduszki « Budowa nowego akwarium, od początku do końca
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Budowa nowego akwarium, od początku do końca  (Przeczytany 3524 razy)
bigkris
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 11


« : Wrzesień 13, 2012, 16:29:08 »

Witam, jako że moje 200 litrów strasznie zmalało przez ostatni czas chciałbym założyć akwarium trochę większe, a mianowicie coś około 450 (150x50x60) bądź też 500 litrów (200x50x50) jednakże z tym drugim akwarium może być problem z wniesieniem, ale do rzeczy, chciałbym dowiedzieć się odnośnie waszych opinii o problemach które mnie nurtują...

SZAFKA
Pierwszą rzeczą jest szafka, najbardziej skłaniam się ku stelażowi z profila stalowego, oczywiście w grę wchodzi także szafka drewniana (oparta na stelażu z drewna) ale mam dwie obawy:
jako filtrację chce zastosować sump (doświadczalnie w 200litrach działa już około roku i jestem bardzo zadowolony)
drugą może nie tyle obawą co wadą jest dla mnie cena takowego stelaża (mowa tutaj o drewnianym stelażu)
no i jego niewątpliwe zalety jak prosta budowa.

co do stelaża z profila stalowego mam obawy tylko do tego że wyjdzie zwichrowany bądź gdzieś popełnię jakiś błąd Smiley

FILTRACJA
Kolejną rzeczą która mnie nurtuje jest właśnie filtracja. Obecnie w 200 litrach śmiga 5 komorowy sump. jednakże czytałem też o kubełkach trochę ale nie mogę się do nich jakoś przekonać więc raczej na 99% zostanę przy sumpie który ma dla mnie niewątpliwe zalety, przede wszystkim to że całe wyposażenie mogę w nim ukryć a także to że pozostawia mi w akwarium niezmieniony poziom wody i usuwa z akwarium całe wyposażenie techniczne. Aktualnie sump jest napędzany pompką atmana, którą chce zamienić na pompkę do CO

POKRYWA
Tutaj właściwie bez rewelacji, będzie to sprawdzona przez wielu konstrukcja z PCW (PCV). Jedynie co chciałbym poddać dyskusji to zachowanie się takowej pokrywy na długości 200cm.

INNE
Teraz to już właściwie zaczną się schody, gdyż chciałbym pozostawić jak najwięcej ryb z starej obsady, a więc neony inessa, skalary, molinezje, głupiki (raczej do oddania), razbora klinowa (Azja...) kiryski, Otoski, pielegniczki ramireza. Które z tych ryb nadają się do oddania, co mogę dodać przy większym akwarium?
Osobiście zastanawiałem się nad dwoma stadkami neonów i tetr czarnych(żałobniczek) a na dno kiryski. Przy okazji kirysków chciałbym poruszyć też temat dna:
Myślę o podłożu opartym na ziemi ogrodowej, lecz nie wiem co na góre, czy drobny bazalt o granulacji 3-5mm bądź coś ciut większego albo piasek, chociaż do opcji piasku jestem średnio przekonany.

Kolejne pytania będę dodawał w miarę upływu czasu, wraz z którym będę zamawiał akwarium oraz kompletował wyposażenie. Odrazu napiszę pewną uwagę że projekt ruszy pełną para gdy skończę remont pokoju(około 2 miesiące) lecz chcę poruszyć kwestię które mnie nurtują już teraz aby później mieć czas na jakiekolwiek zmiany.
Zapisane

Pozdrawiam Krzysiek
GG- 4627027
Kadafix
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 269


« Odpowiedz #1 : Wrzesień 13, 2012, 19:24:53 »


 Przy okazji kirysków chciałbym poruszyć też temat dna:
Myślę o podłożu opartym na ziemi ogrodowej, lecz nie wiem co na góre, czy drobny bazalt o granulacji 3-5mm bądź coś ciut większego albo piasek, chociaż do opcji piasku jestem średnio przekonany.


Drobny bazalt o granulacji 3-5 mm powinien w zupełności wystarczyć.
Zapisane

Gdy Ci smutno, gdy Ci źle, weź akwarium, popatrz w nie.
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #2 : Wrzesień 13, 2012, 19:45:54 »


POKRYWA
Tutaj właściwie bez rewelacji, będzie to sprawdzona przez wielu konstrukcja z PCW (PCV). Jedynie co chciałbym poddać dyskusji to zachowanie się takowej pokrywy na długości 200cm.

Robisz dzieloną w środku (dodatkowa ścianka w połowie) i z dwoma klapami po 100cm długości każda i tyle - pokrywa powinna być stabilna. Jakie światełko chcesz zamontować?
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
bigkris
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 11


« Odpowiedz #3 : Wrzesień 14, 2012, 06:05:47 »

Co do światła to już zależy, na pewno T5, ale co do długości to miało być przy 150cm 80W a przy 200cm 2x39W. Co do konkretnych świetlówek jeszcze nie mam pomysłu, wszystko to temat dyskusyjny
Zapisane

Pozdrawiam Krzysiek
GG- 4627027
ducze
WhiteWater
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1254



WWW
« Odpowiedz #4 : Wrzesień 14, 2012, 08:08:06 »

SZAFKA
Jeżeli chcesz sumpa to rób szafkę na stelażu. Czy drewniany czy z profili to juz jak tobie się podoba i opłaca. W wytrzymałości nie ma różnicy, każdy materiał użyty z głową wytrzyma te kilkaset kg.
Cytuj
FILTRACJA
Jak jesteś zadowolony z sumpa to po co chcesz kombinować z kubłem? Kubeł wychodzi trochę taniej i nie trzeba wiercić w szkle. A co do pozbycia się technikaliów z baniaka, to nie do końca tak w słodkim akwarium. Tutaj właściwie nic nie ma, grzałkę schować nietrudno, wlot i wylot z kubła nie musi rzucać się w oczy. Komin w baniaku na pewno zajmie więcej miejsca. Zbieranie syfu tylko z powierzchni tez niekoniecznie musi być dobre w przypadku ogólnego zbiornika z zielskiem bo takie rozwiązanie dobrze się sprawdza przy sporej cyrkulacji (jak w morskich czy Malawi).
Cytuj
INNE
A dlaczego coś większego od 3-5 mm? Po mojemu to 3-5 to maksimum, lepiej trochę mniej. Rodzaj podłoża wedle gustu, roślinom wszystko jedno.

Powodzenia Smiley
Zapisane

bigkris
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 11


« Odpowiedz #5 : Październik 19, 2012, 15:27:35 »

Żeby nie pozostać gołosłownym zakupiłem akwarium 780 litrów tzn 200x60x65cm Smiley Przede mną jeszcze zakup pompy (raczej obiegowa do CO), potem wybór konkretnych średnic do hydrauliki i w końcu wiercenie w szkle i montaż.

Co do komina, czy w akwarium o długości 200cm warto robić dwa kominy? czy zdecydować się na jeden umieszczony z boku bądź centralnie?
Pytanie co do samej hydrauliki a właściwie do jej wylotu tzn jak zaprojektować powrót do akwarium aby bardzo wody nie mącić, czy ewentualnie zdecydować się na deszczownice?
Zapisane

Pozdrawiam Krzysiek
GG- 4627027
pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #6 : Październik 19, 2012, 18:17:34 »

Co do filtracji (sump + pompa CO+rurki) to zerknij na forum malawi - tam chłopaki mają temat obcykany.
http://forum.klub-malawi.pl/
Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #7 : Październik 19, 2012, 19:32:10 »

... i w końcu wiercenie w szkle i montaż.
Kurde, zawsze bałem się wiercenia otworów w baniaku.
Będzie to robił szklarz czy masz na to jakiś inny pomysł?
Zapisane

bigkris
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 11


« Odpowiedz #8 : Październik 19, 2012, 22:33:49 »

na forum klubu malawi mam podobny temat już:) co do wiercenia to mam zamiar robić to samemu:p
Zapisane

Pozdrawiam Krzysiek
GG- 4627027
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: