Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Choroby « chora samica gupika - widoczne czerwone zylki na ciele, po okoceniu
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: chora samica gupika - widoczne czerwone zylki na ciele, po okoceniu  (Przeczytany 2502 razy)
kukuruku
Nowy
*
Wiadomości: 3


« : Wrzesień 11, 2012, 23:03:26 »

Witam,

Jestem nowym uzytkownikiem, poczatkujaca akwarystka.
Moj problem dotyczy chorej samiczki glupika, po okoceniu (3 dni). Zaobserwowalam widoczne zylki czerwone wzdluz ciala, ryba plywa jakby jej pletwa ogona ciazyla , jakby glowa wyzej uniesiona. Co to moze byc??? Poza tym nie chowa sie, nie jest ospala. U innych ryb nie widze takiej reakcji.
Jedyna zmiana,ktora wystapila w akwarium, poza okoceniem sie dwoch samic, dotczy podania mrozonej ochotki..moze to pomoze, nie wiem, czy powinnam to wiazac, czy nie. Nie mniej kilka glupikow,ktore mialy 1 miesiac padlo :/...a do tej pory trzymaly sie (nawet pod nieobecnosc w trakcie urlopu, gdzie byly karmione raz na dwa dni)

Nie mierze parametrow akwarium, mam filtr dostosowany do wielkosci zbiornika i grzalke, to tyle.

Posiadane ryby:
- 2 zlote molinezje
- 4 dorosle glupiki
- 10 neonek
- 2 kiryski
- 1 glonojad
- 4 danio
- ok 50 mlodych glupiczkow (ok 10 szt ma ok miesiac, reszta urodzila sie w tym tygodniu)

Z gory dzieki!!

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 11, 2012, 23:08:36 wysłane przez kukuruku » Zapisane
iro1979
Znawca nieznany
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 226


« Odpowiedz #1 : Wrzesień 12, 2012, 20:46:51 »

Młode prawdopodobnie padły bo masz za mały zbiornik. Co do samej samicy to nie wiem, znawcą nie jestem ale wydaje mi się, że mogło jej się coś uszkodzić przy koceniu, jakiś wylew czy coś. Chyba jej nie pomożesz, u ludzi jak się coś dzieje przy porodzie to chirurg może coś pomóc, u psów weterynarz jednak rybki są za małe na operacje. Kilkanaście lat temu zajmowałem się akwarystyką i nie przypominam sobie choroby, która by miała takie objawy.
Zapisane

kukuruku
Nowy
*
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #2 : Wrzesień 12, 2012, 20:58:54 »

mozliwe, ze wsrod mlodych naturalna selekcja zadzialala. Akwarium ma ponad 60 litrow, wiec chyba dobrze dobrana wielkosc w stosunku do ryb doroslych, ktore mam.
Co do samiczki, to wlasnie takie byly moje podejrzenia. Pamietam jak mialam dawno temu rybki, ze samicie z czasem "garbacialy" po kolejnych miotach. W koncu to duzy wysilek.
Zapisane
iro1979
Znawca nieznany
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 226


« Odpowiedz #3 : Wrzesień 13, 2012, 08:06:40 »

Poczytaj, naprawdę ciekawy artykuł o inchibitorach czyli nie do końca o selekcji naturalnej.
http://www.akwarium.vegie.pl/inhibitory.html
Zapisane

Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: