Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Akwarystyczne pogaduszki « Minimalna wysokość zbiornika dla pary zbrojnika niebieskiego i kilka pytań
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Minimalna wysokość zbiornika dla pary zbrojnika niebieskiego i kilka pytań  (Przeczytany 2900 razy)
sebtul
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 314



« : Kwiecień 15, 2012, 22:04:03 »

Będę robił szafkę pod szkiełko o wymiarach 100x50x60h. Maksymalnie szafka może mieć 120x55 i wysokość dowolna. W szafce chciałbym postawić drugie akwarium tylko dla pary zbrojnika niebieskiego, która systematycznie co miesiąc się trze. Myślałem o standardowym szkiełku 112l lecz wysokość skrócona do 25 cm czyli wychodzi 70l brutto. Czy dla zbrojników niebieskich nie będzie to za mało? Nie ukrywam, że para ta dostarcza mi darmowego pokarmu dla pozostałych ryb oraz sprzętu (wymiana w sklepie). Np. nowy baniaczek jest właśnie za młode glonki i ampularie.
Czy ewentualnie powiększyć powierzchnię szkiełka dla zbrojnków? Na siłę mógłbym zrobić im baniaczek o podstawie około 100x40 tylko, ze wtedy musiałbym podnieść wysokość szafki aby butla CO2 się zmieściła i już na pewno nie mógłbym zwiększyć wysokości szkiełka.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 25, 2012, 09:24:30 wysłane przez sebtul » Zapisane

gg - 4479432
ducze
WhiteWater
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1254



WWW
« Odpowiedz #1 : Kwiecień 23, 2012, 10:06:04 »

Im wysokość do szczęścia nie jest potrzebna. Dziewczyna z tego wątku:
http://akwarystyka.com.pl/showthread.php?t=70096&highlight=zebra
hodowała z wielkim powodzeniem H. zebra w zbiorniku o h=30cm. Myślę, że dla pary zbrojników 25cm spokojnie wystarczy.
Zapisane

sebtul
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 314



« Odpowiedz #2 : Kwiecień 24, 2012, 10:44:50 »

Dzięki za link do tematu. Już też się dokopałem w necie, że 25 cm będzie dobre. Good !
Pisałem trochę z autorem tej strony
http://www.inco.wroc.pl/~ar43/index.html
lecz nie udało mi się uzyskać odpowiedzi na kilka pytań. Może ktoś z Was coś wie na ten temat?

Chciałbym zbrojnikom jak najbardziej odtworzyć środowisko naturalne, lecz nie potrafię znaleźć żadnego filmiku, który pokazywałby dolny i środkowy bieg amazonki ze zbrojnikami. Wiem, że jako podłoże powinien być piach i otoczaki oraz drzewo i liście. Nie mam zielonego pojęcia co z roślinnością. Ze szczątkowych informacji jakie znalazłem wynika, że w środowisku zbrojnikow roślin praktycznie nie ma, jednak ja będę musiał jakieś mieć aby łatwo było utrzymać równowagę w zbiorniku. Myślałem o żabienicy i microsorium oraz pistii. Nie wiem co z drewnem. Mieszkam na mazurach i często bywam na Suwalszczyźnie. Znam miejsca gdzie można dostać się tylko kajakiem lub pieszo. Z takich miejsc uzbierałem sobie korzenie i szyszki olchy, liście dębu. Na allegro zamierzam nabyć inne korzenie lecz nie bardzo wiem jakie. Myślałem o grabie, mopani, mangrowcu, red moor oraz o lignicie. Jeżeli chodzi o filtracje to zamierzam zainstalować kubełek i nadfiltrację oraz średni filtr wewnętrzny w celu stworzenia mocnego nurtu. Koleżanki córka podjęła się zrobienia kilku glinianych inkubatorów.
I teraz pytania.
Czy mój plan jest do zrealizowania?
Jakie wybrać rośliny?
Jakie wybrać korzenie?
Czy mogą być liście dębu? (mam sprzeczne informacje)
Czy mogą być szyszki olchy? (mam sprzeczne informacje)
Jakie oświetlenie? Myślałem o punktowym, żarówka energooszczędna 11W i barwie 4000k lub coś słabszego.
Jakie otoczaki wybrać?
Nie ukrywam, ze przy aranżacji zbiornika chciałbym się delikatnie pobawić kolorem (biały i czarny oraz zielony i różne odcienie herbacianego i brązowego w kierunku pomarańczowego) ale miałoby to wyglądać naturalnie.
Zapisane

gg - 4479432
ducze
WhiteWater
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1254



WWW
« Odpowiedz #3 : Kwiecień 25, 2012, 08:11:11 »

Rośliny. A po co rośliny przy takim marnym świetle? I tak będą rosły bardzo wolno (o ile w ogóle) więc większego wpływu na równowagę mieć nie będą. Daj pistie, jak sobie poradzi to ok.

Korzenie. Jakie dasz takie będą. Po mojemu jak masz dostęp do darmowych to bez sensu kupować jakieś red moory. Zbrojnikom się będą podobać generalnie każde.

Liście i szyszki olchy mogą być, dlaczego by miały przeszkadzać?

Światło ok, zbrojnikom nie potrzeba więcej.

Kamienie. Możesz sobie je śmiało podarować. Ale nie zaszkodzą. Możesz dać dowolne, otoczaki to najczęściej granit więc będzie ok.

Zapisane

sebtul
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 314



« Odpowiedz #4 : Kwiecień 25, 2012, 10:05:25 »

Korzenie. Jakie dasz takie będą. Po mojemu jak masz dostęp do darmowych to bez sensu kupować jakieś red moory. Zbrojnikom się będą podobać generalnie każde.

Nie wiem jakie drzewo byłoby najodpowiedniejsze. Myślałem aby cały wystrój zrobić z olchy, gdyż mam jej sporo, a inne gatunki drzewa to tylko w niewielkich kawałkach aby sprawdzić które najbardziej lubią "ssać/skrobać". Nie mam zamiaru wpędzać się w niepotrzebne koszty. Wyczytałem gdzieś, że właśnie red moor jest najmniej odpowiednim drzewem dla zbrojników w związku z małą ilością garbników.
 
Liście i szyszki olchy mogą być, dlaczego by miały przeszkadzać?

Na forach najczęściej ludzie piszą, że liście dębu i szyszki olchy jak najbardziej się nadają ze względu na ilość garbników. Jednak w korespondencji z autorem wyżej wspomnianej strony dotyczącej zbrojników dowiedziałem się, że zbyt duża ilość garbników nie jest wskazana. Myślę, że zachowanie umiaru i dodanie liści i szyszek w niewielkiej ilości i ewentualne dokładanie ich z czasem nie powinno zaszkodzić.

Kamienie. Możesz sobie je śmiało podarować. Ale nie zaszkodzą. Możesz dać dowolne, otoczaki to najczęściej granit więc będzie ok.

Mam takie kamienie w ogrodzie.
http://allegro.pl/kamyki-kamienie-ozdobne-czarne-3-5cm-10kg-worek-i2275233319.html
http://allegro.pl/kamyki-kamienie-ozdobne-biale-3-5cm-10kg-worek-i2275233320.html
http://allegro.pl/kamyki-kamienie-ozdobne-czerwone-3-5cm-10kg-worek-i2275380710.html
http://allegro.pl/bordo-otoczaki-ozdobne-5-10cm-25kg-worek-i2290982042.html
Ocet i kwasek cytrynowy nic nie wykazały na kamieniach z trzech pierwszych aukcji, na tych większych chyba zachodziła jakaś reakcja lecz nie było to dynamiczne.
Z kamieniami jeszcze pomyślę, bo cały czas chodzi mi po głowie łupek filitowy i utworzenie z niego kryjówek zamiast grot glinianych.
Zapisane

gg - 4479432
gosieks83
ZAKREWETKOWANA
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 708



WWW
« Odpowiedz #5 : Kwiecień 25, 2012, 11:56:35 »

http://allegro.pl/bordo-otoczaki-ozdobne-5-10cm-25kg-worek-i2290982042.html

Te na bank podnoszą twardości i pH.
Zapisane
sebtul
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 314



« Odpowiedz #6 : Kwiecień 25, 2012, 12:32:05 »



To by się zgadzało z moimi "badaniami". Sprawdzę jeszcze raz przy większym stężeniu kwasku, może reakcja będzie bardziej zauważalna.
Zapisane

gg - 4479432
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: