Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Choroby « Chora molinezja? - bardzo proszę o pomoc
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Chora molinezja? - bardzo proszę o pomoc  (Przeczytany 12820 razy)
m.januszewski
Nowy
*
Wiadomości: 6


« : Marzec 14, 2012, 12:12:34 »

Witam serdecznie, jestem nową osobą na forum i nowym akwarystą. Razem z dziewczyną otrzymaliśmy akwarium w "spadku" po jej bracie, który się przeprowadził na drugi koniec Polski, więc nie bardzo można na niego teraz liczyć. Nie było więc czasu na prawidłową kolejność - najpierw wiedza, potem rybki. Kupiłem literaturę, ściągnąłem z sieci kilka pdf-ów, ale nie zdążyłem się jeszcze przez wszystko przebić. Tak więc bardzo proszę, aby bardziej doświadczone osoby nie wyszydzały mnie (bo jak szukałem czegoś na forum, to często odpowiedzi były bardzo nieprzyjemne), tylko w miarę możliwości pomogły.

Akwarium ma jakieś 80 litrów, grzałkę z termostatem (22 st.) i filtr mechaniczny z napowietrzaczem. Rybki: 4 x gupik, 7 x neon, 2 x czarna molinezja, 2 x glonojad (zbrojnik niebieski). Rośliny: coś, czego nazwy nie znam oraz cryptocoryna nana. Pokarm bez zmian, stosowany od dłuższego czasu. Akwarium w ten sposób funkcjonowało od kilku lat. Jakieś 2 tygodnie temu w akwarium pojawiły się właśnie nowe molinezje oraz crptocoryna. Wczoraj dziewczyna zauważyła na jednej molinezji (samica) białą plamkę (ok. 1mm) na ogonie, jakiś taki białawy nalot wokół jednego oka i że skrzela są biało - srebrzyste, jakby lekko rozchylone. Próbowałem zrobić zdjęcia, ale kiepsko wyszły.

Bardzo proszę o pomoc - czy to może być jakaś choroba, ewentualnie jakie wchodzą w grę, co obserwować aby odróżnić? Za wszelkie wskazówki będę bardzo wdzięczny. Z góry dziękuję za odpowiedzi - jeśli jakichś informacji brakuje, to piszcie, w miarę możliwości postaram się odpowiedzieć.
Zapisane
szakallo
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 580


Bo rybka lubi pływać.


« Odpowiedz #1 : Marzec 14, 2012, 12:16:42 »

Zimno w akwarium zrób z 25-26 stopni cały czas
Prawdopodobnie pleśniawka albo ospa
Poszukaj na necie jest dużo o tych chorobach ryb.
Zapisane

m.januszewski
Nowy
*
Wiadomości: 6


« Odpowiedz #2 : Marzec 14, 2012, 12:50:04 »

Oczywiście czytałem w necie, ale nie jestem pewien - chorób jest dużo, często z podobnymi objawami. Brałem pod uwagę właśnie ospę, ale tam nie ma nic o skrzelach i oku.

A te skrzela? Powinny takie być (biało - srebrzyste)? Druga molinezja nie ma takich rozwartych - nie widać koloru.

Jakie preparaty polecacie na ospę lub pleśniawkę? Bo środków też jest cała gama do wyboru - może ktoś z doświadczenia wie, że dla danego gatunku są jedne lepsze, a inne gorsze?
Zapisane
sebtul
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 314



« Odpowiedz #3 : Marzec 14, 2012, 13:34:20 »

Skoro jest białawy nalot to warto jeszcze przyjrzeć się pod kątem COLUMNARIS. Wstaw fotkę tego białego nalotu.
Zapisane

gg - 4479432
m.januszewski
Nowy
*
Wiadomości: 6


« Odpowiedz #4 : Marzec 14, 2012, 14:37:42 »

No właśnie zdjęcia mi nie wyszły... :-( Plamka jest jedna, a nalot tylko na / wokół oka.
(To białe w wodzie na ostatnim zdjęciu to nie bród, tylko pokarm)

Oto najlepsze foto, jakie udało mi się zrobić, nie widać na nich ani tego na oku, ani tej małej plamki na płetwie ogonowej, tylko skrzela...


« Ostatnia zmiana: Marzec 14, 2012, 14:48:29 wysłane przez m.januszewski » Zapisane
sebtul
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 314



« Odpowiedz #5 : Marzec 14, 2012, 18:56:14 »

Na podstawie tych zdjęć nie jestem w stanie nic powiedzieć. Sad
Zapisane

gg - 4479432
m.januszewski
Nowy
*
Wiadomości: 6


« Odpowiedz #6 : Marzec 14, 2012, 20:00:43 »

Rozumiem, wiem że kiepskie wyszły. Ale dzisiaj jak dziewczyna patrzyła, to na ogonie plamka zniknęła, a na oku się zmniejszyło.

A się jeszcze zapytam, bo nikt nie odpowiedział - czy taki kolor skrzeli jest prawidłowy?

I chciałbym się jeszcze zapytać, bo wyczytałem o dosalaniu wody rybkom. Są to niby rybki słodkowodne, ale podobno powinno się dodawać, szczególnie dla molinezji. No i wyczytałem, że dla takich rybek (gupik, neon, molinezja, zbrojnik niebieski) dawka powinna wynosić ok. 1 łyżeczki na 10 - 15 litrów wody. Może to dobrze wpłynąć na stan molinezji? Ewentualnie czy dawka jest właściwa?
« Ostatnia zmiana: Marzec 14, 2012, 20:31:03 wysłane przez m.januszewski » Zapisane
Drago
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1472


akwarystyka jest dla pasjonatów


« Odpowiedz #7 : Marzec 15, 2012, 05:46:05 »

Z tego co piszesz wnioskuje że kupowałeś ostatnio tą molinezję i roślinę , czy tak?
Skrzela każdej ryby powinny być czerwone, u tej trudno coś konkretnego stwierdzić, jak ona się zachowuje ?
Co do soli to molinezje występują na tak dużym obszarze że zaaklimatyzowały się też w wodach brachicznych stąd podawane są informacje o dodatku soli. Zresztą ryby lubiące twardą i zasadową wodę dosyć dobrze znoszą zasolenie. Jednak przez miliony pokoleń w akwariach ryby te hodowane są w słodkiej wodzie i na dodatek w hodowli wsobnej dlatego stały się słabe genetycznie i podatne na choroby. Oczywiście możesz podać sól byle nie jodowaną jednak czy to coś pomorze nie wiem. O wiele istotniejszym czynnikiem dla tych ryb jest twarda i przede wszystkim zasadowa woda.
Co do temperatury to w naturalnym środowisku występują w przedziale od 18 do 28 °C.
A jeszcze co do tego Tak więc bardzo proszę, aby bardziej doświadczone osoby nie wyszydzały mnie (bo jak szukałem czegoś na forum, to często odpowiedzi były bardzo nieprzyjemne), tylko w miarę możliwości pomogły.
haha możesz napisać co to za doświadczone osoby i na jakim forum ? Ciekaw jestem co to za asy akwarystyki.
« Ostatnia zmiana: Marzec 15, 2012, 05:56:53 wysłane przez Drago » Zapisane

Akwarium może mieć każdy, akwarystą trzeba się urodzić bo może tylko 2% to hobbyści reszta to ludzie którzy mają ryby. Lecz  czym jest bezmyślne lampienie się na najpospolitsze gatunki i ciąże u gupika wśród chwastów, w porównaniu z odkrywaniem i poznawaniem nowych, tajemniczych i ciekawych gatunków
m.januszewski
Nowy
*
Wiadomości: 6


« Odpowiedz #8 : Marzec 15, 2012, 21:40:29 »

Tak, molinezje pojawiły się niedawno. Rybka zachowuje się normalnie, pływa jak inne, nie izoluje się, ma dobry apetyt. Mam tylko wrażenie, że czasem łapie trochę powietrza z powierzchni - zwiększę ilość bąbelków w akwarium. Generalnie w zachowaniu nie zauważyliśmy niczego niezwykłego / niepokojącego.

A na zdjęciu widać takie białe pod pokrywami skrzelowymi - czy może to być tylko ubarwienie takie, czy to niewłaściwy kolor samych skrzeli?

No cóż... nie chodzi o "tych innych" - po prostu mam wrażenie, że celem niektórych odpowiedzi nie jest pomoc właścicielowi, a w konsekwencji rybkom, tylko pokazanie mu "zrobiłeś źle"...

Dziękuję wszystkim za pomoc, plamka na płetwie zanika i przy oku nalot też, ale skrzela nadal są białawe. Jutro pójdę do sklepu z próbką wody i kupię zestaw do testów chemicznych / fizycznych oraz ewentualnie odpowiednie dodatki. Może dowiem się też czegoś od sprzedawcy.

Jak będę widział coś więcej, to dam znać i ewentualnie poproszę o dalszą pomoc.
« Ostatnia zmiana: Marzec 15, 2012, 21:46:38 wysłane przez m.januszewski » Zapisane
Drago
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1472


akwarystyka jest dla pasjonatów


« Odpowiedz #9 : Marzec 15, 2012, 22:49:57 »

Więc tak musisz wiedzieć że każdy nowo nabyty żywy organizm czy to zwierzęcy czy roślinny i nie ważne czy ze sklepu czy od kumpla powinien przejść kwarantannę. Polega to na umieszczeniu tego organizmu w osobnym zbiorniku na jakiś czas, ma to na celu uchronienie obecnej obsady przed mozliwym chorubskiem. Na kwarantannie jeżeli ryba jest chora a nie ma objawów lub jest nosicielem i zachoruje to jak nie uda się jej wyleczyć to padnie tylko ona, natomiast ryby w ogólnym będą bezpieczne. Oczywiście masa ludzi twierdzi ze nigdy im ryby nie chorowały jednak masa też pisze pomocy bo wpuścili tydzień czy dwa temu nową rybę i cała załoga idzie po kolei na leczenia do doktora kibla.

A na zdjęciu widać takie białe pod pokrywami skrzelowymi - czy może to być tylko ubarwienie takie, czy to niewłaściwy kolor samych skrzeli?
Ja Poecilie sphenops w akwarium miałem ostatni raz jakieś 25 lat temu więc jestem trochę w tyle, pojawiają się u mnie na bardzo krótko jako karma. Przeszukałem trochę neta i wygląda na to że u czarnej odmiany jest to dosyć często widoczne.
http://akvaforum.no/images/fish/poecilia_sphenops_04.jpg
http://www.aquaportal.bg/Fish/Photos/88_3.jpg
http://www.fishandtips.com/database/pictures/00041.jpg
http://www.aqua-fish.net/imgs/fish/black-molly-6.jpg
http://dstasz.rdkp.cba.pl/akwarium/molinezja_pliki/image001.jpg
http://superpawcio.w.interia.pl/molinezja.jpg

To że celem pokazania że zrobiłeś coś źle jest na forach normalką.
Od sprzedawcy to nawet się nie dowiesz jak ta ryba się nazywa.
Zapisane

Akwarium może mieć każdy, akwarystą trzeba się urodzić bo może tylko 2% to hobbyści reszta to ludzie którzy mają ryby. Lecz  czym jest bezmyślne lampienie się na najpospolitsze gatunki i ciąże u gupika wśród chwastów, w porównaniu z odkrywaniem i poznawaniem nowych, tajemniczych i ciekawych gatunków
wiedzmin22
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1164


« Odpowiedz #10 : Marzec 15, 2012, 23:04:19 »

Podnies temperature do 26-27 stopni. I kup Healthosan tropicala. Dawkuj zgodnie z instrukcja jeden ml to 20 kropel.
Zapisane

126 litrów (tarliskowe dla zbrojników niebieskich i neonów)

zbrojniki:
- samiec 10 cm
- 2x samica 8 cm i 7 cm
- neon czerwony 20 sztuk

 200 litrów (w trakcie dodawania roslinności):

- 40 małych zbrojników 3 cm długości
- 60 neonów (narybek)
m.januszewski
Nowy
*
Wiadomości: 6


« Odpowiedz #11 : Marzec 16, 2012, 13:21:51 »

--> Drago

Ślicznie Ci dziękuję za pomoc - wiem, że moje zdjęcia nie były najlepsze, ale Twoja pomoc była super. Niestety nie mam innego zbiornika na kwarantannę, ale przy kolejnym zakupie postaram się o coś takiego. Byłem w sklepie po testy - na razie kupiłem tylko 3 w 1 (pH + twardość ogólna i węglanowa), bo taki z No2, NO3 był troszkę zbyt drogi, ale z czasem też go nabędę. pH - ok, twardość trochę zbyt duża, ale kupiłem zmiękczacz. Zakupiłem też taki uniwersalny środek do odkażania wody Tropicala. Mam nadzieję, że to tylko takie ubarwienie molinezji i nie zwróciłem na to uwagi wcześniej - ale te zdjęcia mnie trochę uspokoiły. Postaram się odizolować molinezje w jakimś przyzwoitym zbiorniku.

A z tym robieniem źle, bo widzę że wywołało to zainteresowanie - chodziło mi o to, że jak szukałem informacji, to często widziałem (na różnych forach) odpowiedzi w stylu: no tak, kolejny taki (w domyśle idiota) co kupił rybki, nic o nich nie wie, a teraz krzyczy pomocy, ratujcie... znalazłem też odpowiedź "teraz to pozwól swoim rybkom wyginąć, kup książkę i zacznij od nowa"... Ja rozumiem, że jak się coś źle zrobi, to nie można się obrażać, że ktoś Ci zwróci na to uwagę. Ale nadrzędnym celem powinno być w takim momencie pomóc rybkom, które nie zawiniły. A wiele osób bardziej się skupia na tym, żeby tylko wytknąć błąd, a zapomina, żeby choć jakąkolwiek radę dorzucić...

Ale ja na szczęście trafiłem na pomocne osoby, za co bardzo Wam dziękuję. Tak jak napisałem, dostaliśmy żyjące już akwarium i teraz staramy się nim najlepiej jak potrafimy zająć. Czytamy, ale brakuje nam doświadczenia, które można zdobyć tylko z czasem.

Jeszcze raz dzięki, za 2 - 3 dni dam znać jak się sytuacja rozwinęła
Zapisane
Drago
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1472


akwarystyka jest dla pasjonatów


« Odpowiedz #12 : Marzec 17, 2012, 15:02:16 »

Akwarium na kwarantannę nie musi być wielkie wystarczy 20 l dla mniejszych ryb, one i tak będą tam tylko tymczasowo. Nie potrzeba tam podłoża ani roślin, tylko filtr może być najprostszy napędzany brzęczykiem i grzałka.
W tym akwarium masz dwie grupy ryb które generalnie wolą odmienne parametry wody, więc występuje konflikt interesów, neony wolą miękką i zakwaszoną oraz częściej podmienianą, a piękniczkowate  czyli gupole i mole wolą twardą ,zasadową i i tak zwaną starą czyli rzadziej podmienianą.
Dlatego pH ok czyli jakie? Twardość ile stopni? Co to za zmiękczacz ?

Ci co tak piszą zazwyczaj sami wiedzą tyle ile zjedzą, dlatego tak piszą to zemsta za to że kiedyś im tak pisali. Najbardziej mnie drażni jak czytam, najpierw poczytaj o jakiejś rybie dopiero ją kupuj, ale żeby cokolwiek ktokolwiek napisał o jakimś gatunku to trzeba go nabyć i poobserwować. I kto to ma robić w takim razie ? Poza tym znalezienie jakichś konkretnych i wiarygodnych informacji graniczy często z cudem, nieraz jak czytam informacje o jakiejś rybie to można się sfajdać ze śmiechu. Albo rozwalić łbem następną klawiaturę z rozpaczy, bo zazwyczaj na stronach kopiowane są wszelkie brednie bez jakiegokolwiek zastanowienia czy są prawdziwe. Ale robią to ludzie którzy nigdy nie mieli jakiejś ryby w akwarium a chcą się pokazać, czy zaświecić wiedzą której nie mają.
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2012, 15:05:18 wysłane przez Drago » Zapisane

Akwarium może mieć każdy, akwarystą trzeba się urodzić bo może tylko 2% to hobbyści reszta to ludzie którzy mają ryby. Lecz  czym jest bezmyślne lampienie się na najpospolitsze gatunki i ciąże u gupika wśród chwastów, w porównaniu z odkrywaniem i poznawaniem nowych, tajemniczych i ciekawych gatunków
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: