Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Szczupieńczyk  (Przeczytany 25639 razy)
ciosek
Nowy
*
Wiadomości: 11


« : Kwiecień 01, 2004, 19:52:29 »

Proszę podzieldzie sie informacjami na temat szczpieńczyków... są drapieżne (tak jak szczupaki? Tongue) ew. jakie rybki nieprzepadaja za nimi i odwrotnie itp... (z jakimi mozna je trzymac) proszę o jak najwiecej info...

dzieki i pozdro Tongue
Zapisane
Przemek
Administrator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1764



WWW
« Odpowiedz #1 : Kwiecień 01, 2004, 22:15:15 »

http://akwarium.net.pl/karpiencowate.htm
http://akwarium.net.pl/karpiencowate2.htm
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 27, 2009, 22:44:33 wysłane przez Przemek » Zapisane

Pozdrawiam
Admin
-----------------------------
500l - akwarium towarzyskie
michał
Bywalec
****
Wiadomości: 577



« Odpowiedz #2 : Kwiecień 02, 2004, 17:45:12 »

Tu jest trochę fotek:
 :arrow: http://www.akwarium.wroc.pl/iframe.php?go=opisy/aplocheilus_lineatus/nasze_zdjecia#4
 :arrow: http://www.akwarium.wroc.pl/iframe.php?go=opisy/aplocheilus_lineatus/nasze_zdjecia#7
 :arrow: http://www.akwarium.wroc.pl/iframe.php?go=opisy/aplocheilus_lineatus/nasze_zdjecia#1
Zapisane

Błądzić to rzecz ludzka!?!
lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #3 : Kwiecień 03, 2004, 01:09:11 »

Pochodzą z afryki i azji. Osiągają od 4 do 15 cm długości w zależności od atunku. Rybki te mają bardzo atrakcyjne ubarwienie ,zwłaszcza samce (trudno mówić tu o jakiś konkretach w kontekście wszystkich gatunków).Wszystkie szczupieńczyki są drapieżne i  napewno postaraja się pożreć wszystko co podpłynie zbyt blisko ich przepastnej paszczy. Na pozór ich pyszczki nie są zbyt duże ale ten kto chodował te rybki wie jak duże ofiary potrafią połykać. Samce szczupieńczyków często rywalizuja między soba staczając między soba pojedynki,podczas których ustala sie hierarchia w grupie tych ryb. Rybki te najchętniej bytują w powierzchniowych partiach akwarium. Nie są agresywne w stosunku do innych ryb (pomijając te które potraktują jako obiad). Preferuja pokarm żywy. Chętnie jedzą opadłe na powierzchnię owady. W handlu najczęściej spotkać można szczupieńczyka degata i szczupieńczyka liniowanego. Oba gatunki stosunkowo łatwo rozmnażają się w akwarium.
Zapisane

Slash
Nowy
*
Wiadomości: 10


« Odpowiedz #4 : Grudzień 09, 2004, 16:07:17 »

ja miałem szczupieńczyka zaraz na początku przygody z akwarystyką i z rybek które traktował jako obiad to: gupik, danio, kardynałek, neonki, brzanki wysmukłe Tongue, więc z doświadczenia ci powiem że tą rybke najlepiej trzymać w akwa jednogatunkowym lub z jakimiś innymi rybami o podobnej wielkości  

Pozdro  Cheesy
Zapisane

Pozdrawiam :-)
adriano210
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 540



WWW
« Odpowiedz #5 : Lipiec 11, 2007, 05:50:03 »

wiecie tak ok 13 lat temu miałem szczupienczyki afrykańskie molinezje gupiki itd. i z rozlewisk przyniosłem sobie kilka małych szczupaczków takich 5 cm rybki byly wstraszone i chowaly się (na początku)  na drugi dzien po powrocie ze szkoly zobaczylem tylko jedną molkę (z odgryzionym ogonem) a szczupaczki zjadly szczupienczyki i byly tak grube ze az nie mogly plywac
Zapisane

Piranha
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 212



« Odpowiedz #6 : Maj 21, 2008, 23:31:53 »

Kiedyś jakies 15 lat temu przyniosłem do domu parę szczupieńczyków.
Od razu na celownik poszły mniejsze neonki, gupiki i coś tam jeszcze. Pamietam, że glonojady im nie smakowały. Po ataku na małego glonojada natychmiast został on wypluty przez szczupienczyka.

Szczupienczyki, które przyniosłem były małe więc większe ryby chociazby dorosłe neonki, czy brzanki mialy spokój. Co najwyżej od czasu do czasu były pogonione gdy zbliżyły się zbyt blisko miejsca, w którym czaił sie szczupieńczyk, a czaił się przewżnie pod powierzchnią wody wśród roślinności. Zachowaniem przypominały mi zwykłego szczupaka.

Karmiłem je muchami, pająkami, ochotkami a i suchy pokarm zjadały. Ale żywy to podstawa.
Czasami nawet dawałem i małe kawałeczki surowego mięsa.

Jak dla mnie kapitalna ryba, jedna z moich ulubionych i powaznie się zastanawiam czy nie nabyć znowu 2 małych sztuk do akwarium ogólnego.

Oczywiście wiąże się z tym jakieś ryzyko, ale teraz mam większy zbiornik więc może coś z tego będzie.
Zapisane
amadeusz
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 22



« Odpowiedz #7 : Kwiecień 14, 2010, 09:46:05 »

jakie gat szczupieńczyków polecacie do Proporczykowców (Nigeryjski)?



« Ostatnia zmiana: Kwiecień 14, 2010, 09:47:38 wysłane przez amadeusz » Zapisane

panchax
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 386


« Odpowiedz #8 : Czerwiec 22, 2010, 23:26:48 »

znowu odswierze temat....
ja swoje propory nigeryjskie (mam dwie odmiany) trzymam z epiplatys sexfasciatus i Epiplatys olbrechtsi olbrechtsi cestos river i jest git(wiecej gatunkow aktualnie nie posiadam niestety Sad )
szczupienczyki karlowate i te propory to moze niekoniecznie - znam z doswiadczenia
dagetki jak najbardziej tak
z pregowanymi tez trzymalem i krzywdy sobie nie robily
Zapisane

Kris
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: