Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: wielki problem z PO4  (Przeczytany 4382 razy)
bartol
Nowy
*
Wiadomości: 38


« : Luty 08, 2012, 13:26:02 »

witam,
wiem że wątków na ten temat jest w bród na forum ale niestety podane metody nie skutkują i problem powraca.
proszę o informację jak w miare szybko a co najważniejsze skutecznie zbić poziom PO4 w akwarium.
obecnie według testów JBL (kropelkowe) poziom PO4 w akwarium to znacznie ponad 1,8.
proszę o informacje czy może to mieć bezpośredni wpływ na zdychanie ryb (codziennie 1 sztuka).
dodam, że parametry wody w kranie i w butelce z odstaną wodą to: PO4-0; PH-3; GH-6;
natomiast w akwarium: PO4-powyżej 1,8; PH-3; GH-14; NO2-0,05; NH4-0,1; FE-0,00
jak widać PO4 oraz GH wzrastają bardzo mocno
podmianki robione 3 x w tygodniu po 10 litrów

dane o akwarium:
160 L
kirysy (4 szt.) + glonojady (3 szt.) + duch brazylijski (1 szt.) + barwniaki czerwonobrzuche (4 szt.+ stadko małych) + dupiki (8 szt.)
sporo roslin ale nie znam nazw
2 kryjówki dla barwniaków z porcelany
bardzo dużo kamieni (żadnych wapieni)
filtracja (filtr kubełkowy 1000l/h) - wkłady: kulki ehemim + keramzyt + gąbki + wata

bardzo proszę o pomoc bo jak dalej tak będzie to w ciągu tygodnia nic nie zostanie - może zastosować węgiel ?
z góry bardzo dziękuję
bartek
Zapisane
wiedzmin22
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1164


« Odpowiedz #1 : Luty 08, 2012, 14:25:33 »

Powodem zdychania twoich ryb jest nh4 i no2. Zle zalozyles akwarium. W prawidlowo zalozonym akwarium wartosci nh4 i no2 powinny wynosic zero. Wysoki poziom po4 pewnie jest od nadmiernego karmienia. Wzrost twardosci wody mozliwy jest od niewlasciwego zwiru (np marmurowego), obecnosci muszli w akwarium itd. Akwarium do restartu. Poczytaj jak sie zaklada akwarium. Jest mozliwe ze je dobrze zalozyles, ale mogles np dodac lek do wody i wybiles cala flore bakteryjna w filtrze.
Zapisane

126 litrów (tarliskowe dla zbrojników niebieskich i neonów)

zbrojniki:
- samiec 10 cm
- 2x samica 8 cm i 7 cm
- neon czerwony 20 sztuk

 200 litrów (w trakcie dodawania roslinności):

- 40 małych zbrojników 3 cm długości
- 60 neonów (narybek)
chodys1910
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 622


« Odpowiedz #2 : Luty 08, 2012, 15:14:56 »

rośliną ktora bardzo pochłania PO4 jest heterantha zosterifolia. Pozatym dlaczego ma nic nie zostać takie wartosci no2 i nh4 raczej nie są powodem zdychania ryb.
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2012, 15:17:35 wysłane przez chodys1910 » Zapisane

Lepiej jeździć na ropę bryczką niż na LPG zapalniczką
wiedzmin22
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1164


« Odpowiedz #3 : Luty 08, 2012, 15:30:35 »

Obecnosc nh4 i no2 zawsze wskazuje na brak rownowagi w akwarium, jakiekolwiek dawki, moze nh4 nie tak bardzo, bardziej nh3, jak i no2 powoduja oslabienie ryb, jesli ryba jest narazona na przebywanie dlugo w wodzie nawet o malych stezeniach tych jonow, jest oslabiona i choruje. Samo stezenie podane wyzej nie zabija, ale tez nie jest obojetne dla ryby.
Zapisane

126 litrów (tarliskowe dla zbrojników niebieskich i neonów)

zbrojniki:
- samiec 10 cm
- 2x samica 8 cm i 7 cm
- neon czerwony 20 sztuk

 200 litrów (w trakcie dodawania roslinności):

- 40 małych zbrojników 3 cm długości
- 60 neonów (narybek)
fr0t
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 490


WWW
« Odpowiedz #4 : Luty 08, 2012, 18:47:02 »

Nie podałeś NO3 no i widzę w pierwszym poście: PH-3 - czy to pomyłka? Napisana nawet 2 razy? PO4 - 1,8 to jeszcze nie taka tragedia, ja miewałem czasami  2,5 i nic się nie działo. Zbiłem podając potas i azot. Nie obwiniałbym NO2 na poziomie 0,05 ale nie wiem jak to odczytałeś, masz jakieś czułe/dokładne testy? Napisz jak długo filtr działa i kiedy go ostatnio czyściłeś no i jak długo masz załozone akwarium. Nie sugeruj się też tym, że GH wysokie, bo tak naprawde możesz je zbijać dodając nowej wody, chybaże na początku zalałeś akwarium z wodą o GH takim jak w kranie/butelce. Wnosek - coś Ci zatwardza wodę, może jednak któryś kamień. Jednak GH-14 to nie tak źle. Ja na początku miałem powyżej 20. Podmiany zredukowałbym do 1x na tydzień, ale w większej ilości, ponad 20% przynajmniej na początek.
Zapisane

bitter
Zainteresowany
**
Wiadomości: 69


« Odpowiedz #5 : Luty 08, 2012, 19:00:42 »

Jeśli mogę wtrącić swoje 5 groszy rybki zdychają z powodu Ph=3,ryby takiej wody nie tolerują jest po prostu za kwaśna ,natomiast wysokie PO4 to tak jak kolega wyżej pisze to filtr  nie czyszczony i zdechłe rybki których nie zauważyłeś i rozkładają się w akwa,Może nawet młody narybek jest zdechły w filtrze.
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2012, 19:22:04 wysłane przez bitter » Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: