Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Zdychają mi rybki  (Przeczytany 14349 razy)
Karotka_yeah
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 17


« : Luty 05, 2012, 06:37:40 »

Nie wiem dlaczego, ale nagle zaczęly zdychać. Woda w alwarium czysta, napowietrzana, ryby karmione jak zawsze trochę żywego pokarmu (rurecznik) i płatki. Mam akwarium wielogatunkowe i nagle wszystkie 6 gupików szlag trafił oraz jednego prętnika karłowatrego. Zaczęły dziwnie pływać, najpierw przy górze potem w środku akwarium bezwładnie to bokiem, to brzuchem do góry, tak jak je prąd popchnął tak płynęły. Trwało to ok 10 minut i takie zachowanie kończy się śmiercią. Bardzo dziwne zachowanie i nie wiem czym spowodowane. Proszę o pomoc co mogło spowodować, że moje rybki zdechły. Boję się, że inne może spotkać ten sam los.
Zapisane
fr0t
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 490


WWW
« Odpowiedz #1 : Luty 05, 2012, 10:28:02 »

A może jakieś szczegóły na temat akwarium, np. wielkość, obsada, parametry wody, pochodzenie rybek i ich czas przebywania w Twoim akwarium, zdjęcie albo nawet kilka, jaki filtr i takie tam. Tak samo ja bym się Ciebie zapytał czemu mnie brzuch boli... i bym powiedział, że jadłem to co zwykle.... wiedziała byś czemu mnie brzuch boli ?

Bez detali ani rusz...

Edit:

Zaczęły dziwnie pływać, najpierw przy górze potem w środku akwarium bezwładnie to bokiem, to brzuchem do góry, tak jak je prąd popchnął tak płynęły. Trwało to ok 10 minut i takie zachowanie kończy się śmiercią.

Takie zachowanie typowe jest dla podania rybkom kwasu bornego (niektórzy nazywają go kwasem chlebowym - nie wiem czemu i nie powinni, to dwa różne związki) ale.... nie kończy się to śmiercią - ryby są śnięte, pływają jak pijane, albo w ogóle nie pływają - wyglądają na martwe, ale po pewnym czasie im to przechodzi.

Obstawiał bym na żarcie - jak nawet gubiki padają (a te ryby jak nie są chore przy zakupie to są prawie niezniszczalne) to musi coś truć ryby. Prawdopodobnie żarcie stare, albo złapało wilgoć i się zepsuło. Może ten mrożony jest trefny - zazwyczaj mrożony jest w kostkach, jdna, druga itd. mogła być ok, a któraś tam porcja mogła zawierać jakieś szkodliwe bakterie, ewentualnie zamrożone żarcie mogło odmarznąć i ponownie zamarznąć i potem po raz kolejny odmrożone podane rybkom, a to dla nich pewna śmierć.

Być może filtr nie spełnia swojej roli i masz znikome ilości amoniaku lub NO2 w akwarium, a to trujące związki. Tu przydały by się testy.
To tyle co mogę "wyczytać z fusów" na ten moment.
« Ostatnia zmiana: Luty 05, 2012, 10:44:14 wysłane przez fr0t » Zapisane

Karotka_yeah
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 17


« Odpowiedz #2 : Luty 05, 2012, 17:27:36 »

To może zacznę tak. Mam karmę suchą z Tropical: Ichtio vit,tabletki Vitabin i spirulina dla glonojadów. Filter przerabia 270 L na godzinę i jest często czyszczony. Akwarium ma 60L mam 2 glonojady złote, 1 weloniasty i 3 zbrojniki niebieskie, 7 danio, 4 mieczyki, 2 żałobniczki, 2 kolcobrzuchy karłowate, 1 prętnik, bo drugi zdechł:( zostałą 1 samica gupika. Rośliny sztuczne, 2 kokosy, które z pewnością nie mają wpływu na zdrowie ryb. Temperatura jest utrzymywana 25st C. (grzałka z termostatem). Akwarium mam już dłuższy czas i wszystko było w porzątku. Ryby rosną, są kolorowe, ich zachowanie jest normalne. Z tego co czytałam to żałobniczki jak się zestresują to nagle tracą kolor. I moje dobrą godzinę były prawie przeźroczyste. Dopiero później wrócił im czarny kolor płetw. Bladego pojęcia nie mam co się mogło stać. Przepraszam jeśli coś źle opisuję, ale wróciłam do hodowania rybek po bardzo długiej abstynencji i moja wiedza trochę się ulotniła co spowodowało, że stałam się jakby początkująca. Z góry ziękuję za pomoc.
Zapisane
Tola
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 233



« Odpowiedz #3 : Luty 05, 2012, 17:34:13 »

Filter przerabia 270 L na godzinę i jest często czyszczony.
  - błąd nr 1 - filtra sie nie czyści !

Akwarium ma 60L mam 2 glonojady złote, 1 weloniasty i 3 zbrojniki niebieskie, 7 danio, 4 mieczyki, 2 żałobniczki, 2 kolcobrzuchy karłowate, 1 prętnik, bo drugi zdechł:( zostałą 1 samica gupika.
- błąd nr 2 - tyle ryb na 60L brutto zdecydowanie za dużo !

Rośliny sztuczne, 2 kokosy
  - błąd nr 3 - tyle ryb i zero roślinności, skąd te biedne stworzenia mają brać tlen? że nie wspomnę o cyklu azotowym..... masakra!

Oddaj ryby do zoologa bo padną w tych warunkach wcześniej czy później ....
Zapisane

Karotka_yeah
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 17


« Odpowiedz #4 : Luty 05, 2012, 17:47:34 »

Po 1 jak mogę nie czyścić filtra? Mam ten cały syf zostawić w wodzie? Po drugie to jest filtr z napowietrzaniem, więc powietrza to one mają nadmiar. Zapomniałam wspomnieć, że pokarmu nie kupuję mrożonego tylko żywy (rurecznik)

Ze względu na dużą ilość ryb woda jest czyszczona regularnie. Poza tym kolcobrzuchy są bardzo wrażliwe na azot itp więc jakim cudem one czują się wspaniale, a prosta ryba jak gupik zdechła? Coś jest nie tak.
« Ostatnia zmiana: Luty 05, 2012, 20:57:09 wysłane przez Grajewiak » Zapisane
Tola
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 233



« Odpowiedz #5 : Luty 05, 2012, 21:13:03 »

Mam ten cały syf zostawić w wodzie?
dokładnie tak. A dokładniej w filtrze. Ten syf to bakterie nitryfikujące. Poczytaj o cyklu azotowym.
Zapisane

fr0t
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 490


WWW
« Odpowiedz #6 : Luty 06, 2012, 13:29:48 »

Tak myślałem, że gra nie warta świeczki, rybki nie zdychają same z siebie, a tu wyraźnie widać podstawowe błędy. Użytkownik Tola dobrze podpowiada, a Ty jeszcze to negujesz. Masz za duzo ryb, brak roślinek i niepotrzebnie czyścisz filtr. Jeżeli czegoś z tym nie zrobisz to nikt Ci nie pomoże. I nie sugeruj się wyglądem i zachowaniem rybek, jedne lepiej znoszą różne warunki, a inne gorzej.

Pozdrawiam
Zapisane

Karotka_yeah
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 17


« Odpowiedz #7 : Luty 06, 2012, 17:25:35 »

Ok przepraszam. Poczytałam by czyścić filtr przy okazji podmiany wody w wodzie odlanej z akwarium raz na jakiś czas i nie za dokładnie. A dlaczego tak ważne są żywe rośliny?
Zapisane
Seboos
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3624



WWW
« Odpowiedz #8 : Luty 08, 2012, 10:19:18 »

W skrócie - pożerają nadmiar szkodliwych związków z wody i mają wpływ na równowagę w akwarium. Strona estetyczna to już zupełnie inna bajka.

Na takie małe akwarium masz za dużo ryb i zdecydowanie za dużo gatunków. Zdeycduj się na 2-3 gatunki i nie przesadzaj z ilością ryb.

Poczytaj o zakladaniu i prowadzeniu akwarium ... na pewno zauważysz jakie błedy popełniłaś i czego unikać
Zapisane

wiedzmin22
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1164


« Odpowiedz #9 : Luty 08, 2012, 13:35:33 »

zachowanie twoich ryb, to po prostu zatrucie, kup testy i zmierz nh3, no2, no3 wtedy dowiemy sie co im dolega.
Zapisane

126 litrów (tarliskowe dla zbrojników niebieskich i neonów)

zbrojniki:
- samiec 10 cm
- 2x samica 8 cm i 7 cm
- neon czerwony 20 sztuk

 200 litrów (w trakcie dodawania roslinności):

- 40 małych zbrojników 3 cm długości
- 60 neonów (narybek)
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: