Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: 1 ... 11 12 [13] 14
  Drukuj  
Autor Wątek: emperor 240L Ziemiojady  (Przeczytany 81313 razy)
ducze
WhiteWater
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1254



WWW
« Odpowiedz #180 : Październik 10, 2012, 07:30:45 »

Dziwne, bo mieszając kranowit z RO raczej nie dąży się do tak wysokiego KH. Gdyż przy tak wysokim KH bardzo ciężko obniżyć pH ze względu na zbyt duży bufor węglanowy. Żeby obniżyć pH przy tak dużej twardości, należy najpierw zredukować KH. I dlatego wyniki pomiarów pH=6,7 i KH=8 są jak dla mnie dziwne i niewiarygodne. Przy KH=8 drewno nie ma prawie żadnego wpływu na pH bo niby w jaki sposób miałoby mieć?
Zapisane

mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #181 : Październik 10, 2012, 09:11:50 »

Dziwne, bo mieszając kranowit z RO raczej nie dąży się do tak wysokiego KH.
Będe się czepiał Ducze, ale dlaczego nie dąży się do akurat takiego kh?
A jeśli ktoś nie chce mieć bardzo niskiego kh przy twardości w kranie na poziomie 20-25 (jak np. u mnie w mieście)?
Jak dla mnie wartości twardości węglanowej na poziomie 7-10 są optymalne dla warunków akwariowych (jeśli tylko nie chcesz miec biotopu to nie ma sensu trzymać się sztywno ram dot. parametrów wody). Z tego co wiem, Emperor nic nie pisał o typowym BW.
Inną sprawą jest to, że przy bardzo niskim kh ciężko utrzymac jest stabilne ph.

Gdyż przy tak wysokim KH bardzo ciężko obniżyć pH ze względu na zbyt duży bufor węglanowy. Żeby obniżyć pH przy tak dużej twardości, należy najpierw zredukować KH. I dlatego wyniki pomiarów pH=6,7 i KH=8 są jak dla mnie dziwne i niewiarygodne. Przy KH=8 drewno nie ma prawie żadnego wpływu na pH bo niby w jaki sposób miałoby mieć?
Otrzymując przy sprawnie działającym filtrze ro następujące parametry:
kh-0
gh-o
ph-6
nie musisz obniżać ph tylko je podnieść (do wartości 6,7).
Są różne drogi na uzyskanie satysfakcjonujących dla siebie parametrów wody.
Można (zalewając zbiornik) tak mieszać wode z ro żeby uzyskać to co się chce i trzymac się tego przy podmianach.
Można parametry korygować samymi podmianami - wg mnie, nie ma w tym nic dziwnego.
Gdyby kh =14 - możnaby się dziwić, że ph jest tak niskie, ale przy kh=8 - moim zdaniem nie ma tu nic niezwykłego.

Przy jakim kh wg Ciebie drewno ma wpływ na ph?
Wyciągając niskie kh<5 drewno nie ma znaczenia bo woda ulega powolnemu samozakwaszeniu.
Właśnie przy kh=8, ph jest zbijane przez gałęzie (nie jakoś drastycznie, bo nie o to mnie tu chodzi, ale w sposób pozwalający na spokojne zejscie poniżej 7) - moim skromnym zdaniem.
« Ostatnia zmiana: Październik 10, 2012, 09:15:12 wysłane przez mrs » Zapisane

ducze
WhiteWater
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1254



WWW
« Odpowiedz #182 : Październik 10, 2012, 09:45:15 »

Będe się czepiał Ducze, ale dlaczego nie dąży się do akurat takiego kh?

Bo skoro już bawić się w preparowanie wody, to do KH pozwalającego na łatwiejsze obniżenie pH. kh=8 tego nie umożliwia.

Cytuj
Jak dla mnie wartości twardości węglanowej na poziomie 7-10 są optymalne dla warunków akwariowych

Optymalne do Tangi lub Malawi Smiley

Cytuj
Inną sprawą jest to, że przy bardzo niskim kh ciężko utrzymac jest stabilne ph.

KH na poziomie 3-5 spokojnie wystarcza do utrzymania stabilnego pH. Aczkolwiek przy takiej wartości, bez podawania CO2 i tak trudno zejść z pH znacznie poniżej 7 "naturalnymi" metodami. Przynajmniej tak wynika z moich doświadczeń z RO i obniżaniem pH w roślinnym baniaku i w azjatyckim BW.

Cytuj
Otrzymując przy sprawnie działającym filtrze ro następujące parametry:
ph-6
nie musisz obniżać ph tylko je podnieść (do wartości 6,7).

Nieprawda. Przy lekko ograniczonym dostępie CO2 (np pod pokrywą) wcale nie musisz podnosić pH do tych 6,7. Samo wzrośnie. Woda RO wcale nie ma pH=6, wszystko zależy od dostępności CO2 i mieszania się go z wodą. Lałem do BW pełnego liści i korzeni czyste RO, woda była prawie czarna, a pH powyżej 7, jak to wyjaśnisz? (bo ja nie potrafię prawdę mówiąc Wink

Cytuj
Gdyby kh =14 - możnaby się dziwić, że ph jest tak niskie, ale przy kh=8 - moim zdaniem nie ma tu nic niezwykłego.

KH=8 to jest stanowczo wysoka wartość. Ja mam we Wrocławiu twardą wodę, ale KH jest właśnie mniej więcej 8-9 stopni. Kamienia na wszystkim od ch... i trochę Smiley Więc nie mów mi, że kh=8 jest niskie.

Cytuj
Przy jakim kh wg Ciebie drewno ma wpływ na ph?

Bliskim zera, na pewno poniżej 3.

Cytuj
Wyciągając niskie kh<5 drewno nie ma znaczenia bo woda ulega powolnemu samozakwaszeniu.

A to niby z jakiego powodu? przy kh=8 masz 90 mg CaCO3 na litr wody. To zdecydowanie za dużo, żeby trochę garbników z gałęzi było w stanie przełamać ten bufor.

Cytuj
Właśnie przy kh=8, ph jest zbijane przez gałęzie (nie jakoś drastycznie, bo nie o to mnie tu chodzi, ale w sposób pozwalający na spokojne zejscie poniżej 7) - moim skromnym zdaniem.

Muszę się zapytać Smiley udało Ci się kiedyś zejść przy tak twardej wodzie z pH poniżej zera bez dozowania CO2? Ja nie znam nikogo komu by się takie coś udało w normalnie funkcjonującym baniaku.
« Ostatnia zmiana: Październik 10, 2012, 09:47:11 wysłane przez ducze » Zapisane

mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #183 : Październik 10, 2012, 11:06:07 »

Bo skoro już bawić się w preparowanie wody, to do KH pozwalającego na łatwiejsze obniżenie pH. kh=8 tego nie umożliwia.
KH w moim kranie wynosi >20.
Gdybym chciał uzyskać wartość=8 preparowanie byłoby bez sensu?

KH na poziomie 3-5 spokojnie wystarcza do utrzymania stabilnego pH. Aczkolwiek przy takiej wartości, bez podawania CO2 i tak trudno zejść z pH znacznie poniżej 7 "naturalnymi" metodami. Przynajmniej tak wynika z moich doświadczeń z RO i obniżaniem pH w roślinnym baniaku i w azjatyckim BW.
Wczoraj z ciekawości badałem wodę w swoim zbiorniku.
KH-15
GH-15
PH~7,3
Jak to wyjaśnisz?
Przecież PH~6,7 nie jest jakoś specjalnie niskie.
Z resztą nie bardzo Ciebie rozumiem, Ducze.
KH-8 uznajesz za wysoką twardość, a PH trochę poniżej 7 uznajesz za coś trudnego do osiągnięcia (trudne bez stosowania CO2).

Nieprawda. Przy lekko ograniczonym dostępie CO2 (np pod pokrywą) wcale nie musisz podnosić pH do tych 6,7. Samo wzrośnie.

Właśnie o to mi chodziło.

Woda RO wcale nie ma pH=6, wszystko zależy od dostępności CO2 i mieszania się go z wodą. Lałem do BW pełnego liści i korzeni czyste RO, woda była prawie czarna, a pH powyżej 7, jak to wyjaśnisz? (bo ja nie potrafię prawdę mówiąc Wink
Badanie czystej wody ro zaraz po jej otrzymaniu raczej zawsze pokaże Ci ph~6.
Z resztą się zgadzam. Po jakimś czasie i pozostawieniu wody np. w wiadrze parametry raczej nigdy nie będą zgodne z wyjściowymi.
Odnośnie pozostałej części: Nie umiem tego wyjaśnić, podobnie jak nie umiem wyjaśnić parametrów wody w moim baniaku.

KH=8 to jest stanowczo wysoka wartość. Ja mam we Wrocławiu twardą wodę, ale KH jest właśnie mniej więcej 8-9 stopni. Kamienia na wszystkim od ch... i trochę Smiley Więc nie mów mi, że kh=8 jest niskie.
A ty dalej swoje Wink
To jak Ty nazwiesz wode o twardości 25?
Pytam z ciekawości.
Ja kh=8 nazwałbym raczej wodą miękką lub średnio miękką, ale jak kto uważa.

Bliskim zera, na pewno poniżej 3.
A bez drewna woda nie zakwasi się sama przy takich parametrach?

Muszę się zapytać Smiley udało Ci się kiedyś zejść przy tak twardej wodzie z pH poniżej zera bez dozowania CO2? Ja nie znam nikogo komu by się takie coś udało w normalnie funkcjonującym baniaku.
Nie rozumiem, jak to zejść z PH poniżej zera?
Jeśli masz na myśli „poniżej 7” to odpowiem w ten sposób – nigdy (a przynajmniej teraz sobie nie przypominam) nie udało mi się zbić kh poniżej 12-14.
Twardość w moim kranie już znasz, dodam tylko, że ph często dochodzi u mnie do 9.
Jak w takim razie wyjaśnić parametry wody w zbiorniku?
Oczywiście, wodę do podmiany co jakiś czas mieszam z destylką tak by twardość utrzymywała się na tych 14-15 stopniach natomiast ph waha mi się zwykle o 0,2 stopnia i to raczej w dół zaraz po podmianie. Po 24-48h znów wraca do 7,5.
Idąc Twoim tokiem myślenia przy tak dużej twardości wody w kranie i tak wysokim ph wyjściowym nie powinienem mieć najmniejszych szans na uzyskanie wody jaką mam, więc?
Zapisane

ducze
WhiteWater
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1254



WWW
« Odpowiedz #184 : Październik 10, 2012, 11:48:01 »

KH w moim kranie wynosi >20.
Gdybym chciał uzyskać wartość=8 preparowanie byłoby bez sensu?
Miałoby sens Smiley Ale taką wodę w kranie ma w skali kraju garstka osób, głównie z Opolszczyzny plus wyjątkowo osoby z innych regionów kraju. Większość osób zmiękcza wodę do niższych wartości, głównie po to żeby łatwiej móc sterować pH.
Cytuj
Wczoraj z ciekawości badałem wodę w swoim zbiorniku.
KH-15
GH-15
PH~7,3
Jak to wyjaśnisz?

No niskie jak na KH=15 Smiley W niewielkim stopniu jest to wpływ liści i drewna, w większym jakichś procesów chemicznych, których nie chce mi się sobie przypominać Smiley Chemika jakiegoś by trzeba. Ale np jeżeli zmniejszyłbyś teraz KH, powiedzmy kwasem solnym, do powiedzmy 7-8 to pH wcale nie spadnie bo ciągle będzie buforowane przez węglany.
Cytuj
Z resztą nie bardzo Ciebie rozumiem, Ducze.
KH-8 uznajesz za wysoką twardość, a PH trochę poniżej 7 uznajesz za coś trudnego do osiągnięcia (trudne bez stosowania CO2).
Dokładnie tak. KH=8 jest stosunkowo wysokie, średnia krajowa na pewno jest niższa Smiley A pH poniżej 7 bez dozowania CO2 trudno osiągnąć, co wiem z doświadczenia.
Cytuj
Badanie czystej wody ro zaraz po jej otrzymaniu raczej zawsze pokaże Ci ph~6.
Raczej niekoniecznie Smiley rozrzut będzie spory, bo test lekko oszaleje. Miewałem pomiary od 5 do ponad 7 na czystym RO. Ale pomiar pomiarowi nierówny, woda "otrzymuje" się przez długi czas, zawartość CO2 w pomieszczeniu bywa różna, więc i pomiary rozrzucone. Postawisz na trochę dłużej czyste RO, to będzie miało pH bliskie 7.
Cytuj
To jak Ty nazwiesz wode o twardości 25?
Bardzo twarda, praktycznie niezdatna do użytku Smiley zarówno domowego jak i akwariowego Wink Zaleciłbym instalację centralnej stacji zmiękczającej wodę (to na poważnie, chociaż to dość kosztowne i zajmuje miejsce).
Cytuj
A bez drewna woda nie zakwasi się sama przy takich parametrach?
Nie. Chyba, że mocno zapuścisz zbiornik. Zresztą KH=0 raczej nie utrzymasz w normalnym akwarium.
Cytuj
Nie rozumiem, jak to zejść z PH poniżej zera?
Jeśli masz na myśli „poniżej 7” to odpowiem w ten sposób – nigdy (a przynajmniej teraz sobie nie przypominam) nie udało mi się zbić kh poniżej 12-14.
Jasne, że miałem 7 na myśli Smiley Zainwestuj w RO. Przez wiele lat będziesz miał KH poniżej 12, nawet bez wymiany membrany ani prefiltrów Smiley

Miałeś kiedyś akwarium bez dużej ilości drewna w którym mierzyłbyś parametry?

pH na poziomie 7,5 (jakie masz) mnie również lekko dziwi, ale tylko lekko Smiley pH poniżej 7 przy twardości jak u emperora dziwi mnie o wiele bardziej Smiley
Zapisane

emperor
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1446


« Odpowiedz #185 : Październik 10, 2012, 19:24:50 »

Widzę, że temat bardzo się rozwinął Smiley
Zrobiłem dzisiaj testy(pożyczone od kumpla) oto wyniki:
ph-6.7
kH-5.
Dla wszystkiego zaniosłem próbki wody do profesjonalnego laboratorium. Mam nadzieję, że to rozstrzygnie sprawę Wink
Ducze podmianki robię na RO+kranówka
Zapisane

Pośpiech w akwarystyce jest wskazany tylko w
czasie zbierania wody z podłogi

Mój baniaczek
http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/240l-korzenie-i-galezie/
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #186 : Październik 10, 2012, 20:44:32 »

Cytuj
Wczoraj z ciekawości badałem wodę w swoim zbiorniku.
KH-15
GH-15
PH~7,3
Jak to wyjaśnisz?

No niskie jak na KH=15 Smiley W niewielkim stopniu jest to wpływ liści i drewna, w większym jakichś procesów chemicznych, których nie chce mi się sobie przypominać Smiley Chemika jakiegoś by trzeba. Ale np jeżeli zmniejszyłbyś teraz KH, powiedzmy kwasem solnym, do powiedzmy 7-8 to pH wcale nie spadnie bo ciągle będzie buforowane przez węglany.
A wiesz, że z ciekawości to sprawdzę?
Może nie w głównym baniaku bo spadek kh z 15 na 7 raczej dla ryb dobrze by się nie skończył. Mam gdzieś w piwnicy ~50l zbiorniczek, zaleje go wodą spuszczoną ze zbiornika głównego i zbije twardość np. kationitem. Sam jestem ciekaw jakie będzie ph. Niemniej, ja obstawiam, że przy spadku kh do 7, ph też spadnie.
No, ale zobaczymy Wink

Cytuj
To jak Ty nazwiesz wode o twardości 25?
Bardzo twarda, praktycznie niezdatna do użytku Smiley zarówno domowego jak i akwariowego Wink Zaleciłbym instalację centralnej stacji zmiękczającej wodę (to na poważnie, chociaż to dość kosztowne i zajmuje miejsce).
Zastanawiałem się nad filtrem RO instalowanym w kuchni – takim ze zbiorniczkiem na wode i dodatkowym kranem. Koszt nie taki wielki, bo faktycznie wodę mam okropną…

Miałeś kiedyś akwarium bez dużej ilości drewna w którym mierzyłbyś parametry?
Miałem, miałem – za to bez dokładnego badania parametrów.

pH na poziomie 7,5 (jakie masz) mnie również lekko dziwi, ale tylko lekko Smiley pH poniżej 7 przy twardości jak u emperora dziwi mnie o wiele bardziej Smiley
No, ale tego nie rozumiem.
Wyjaśnisz dlaczego?
Zapisane

ducze
WhiteWater
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1254



WWW
« Odpowiedz #187 : Październik 11, 2012, 05:53:25 »

Przy KH=5 już mnie to tak nie dziwi Smiley pH w wodzie zaniesionej do laboratorium może być mocno zaburzone, to lepiej badać "in situ". A z proporcji kranowitu i RO, które lejesz do baniaka jakie KH Ci wychodzi? Ale teraz to generalnie nie ma o czym gadać, parametry jak dla mnie w normie Smiley

mrs, czego nie rozumiesz? tego, że mnie to dziwiło? Smiley o chemii wody poczytaj sobie po różnych forach posty gościa o nicku EyeQueue. O buforach i tym podobnych przydatnych pierdołach Wink
Zapisane

emperor
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1446


« Odpowiedz #188 : Październik 11, 2012, 18:35:55 »

pH w wodzie zaniesionej do laboratorium może być mocno zaburzone, to lepiej badać "in situ".
Ciężko będzie laboratorium przyciągnąć do mieszkania.
Mam ograniczone warunki lokalowe Smiley
Nie pomyślałem jednak o tym, pogadam z kumplem, może uda się badania w chacie zrobić?
Zapisane

Pośpiech w akwarystyce jest wskazany tylko w
czasie zbierania wody z podłogi

Mój baniaczek
http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/240l-korzenie-i-galezie/
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #189 : Październik 11, 2012, 20:50:31 »

mrs, czego nie rozumiesz? tego, że mnie to dziwiło?
Chodziło mi o to, że mniej Cie dziwi względnie niskie ph w twardej wodzie od nie tak znowu niskiego ph w wodzie dwa razy miększej. 

W którymś z wcześniejszych postów pisałeś, że przy kh na poziomie 3-5 ciężko jest zbić ph poniżej 7, a teraz piszesz, że woda Emperora jest w normie…

Ale już się nie czepiam…
Nie chce mi się Wink
Zapisane

ducze
WhiteWater
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1254



WWW
« Odpowiedz #190 : Październik 12, 2012, 06:09:57 »

W którymś z wcześniejszych postów pisałeś, że przy kh na poziomie 3-5 ciężko jest zbić ph poniżej 7, a teraz piszesz, że woda Emperora jest w normie…
No u mnie było ciężko, sporo osób po forach różnorakich tez miało z tym problem. Ale z teorii wynika, że wielkim problemem to nie powinno być, więc woda teoretycznie jest w normie Smiley Ja chemikiem nie jestem, ale w akwarium zachodzi więcej procesów wpływających na obniżenie pH i twardości, niż tylko wydzielanie garbników przez drewno.
Zapisane

emperor
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1446


« Odpowiedz #191 : Grudzień 06, 2012, 19:39:37 »

Mala aktualizacja zainteresowanym.
Doszły Satanoperca Juropari-szt5.
Zmieniłem ledy z białych zimnych na białe ciepłe i jestem zadowolony. Zbiornik wygląda bardziej mrocznie Smiley
Parę fotek







 Tapajosy fajnie się już wybarwiają:

Zapisane

Pośpiech w akwarystyce jest wskazany tylko w
czasie zbierania wody z podłogi

Mój baniaczek
http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/240l-korzenie-i-galezie/
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #192 : Grudzień 06, 2012, 22:08:11 »

Gdzie dorwałeś demony?
Te ryby są cudowne gdy już się wybarwią.

Poszedłeś mocno w ziemiojady.
Czy w przyszłym, docelowym zbiorniku skupisz się głównie na tych rybach?
Zapisane

baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #193 : Grudzień 06, 2012, 22:36:24 »

Ładne rybska
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
emperor
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1446


« Odpowiedz #194 : Grudzień 07, 2012, 14:04:41 »

Gdzie dorwałeś demony?
Te ryby są cudowne gdy już się wybarwią.

Poszedłeś mocno w ziemiojady.
Czy w przyszłym, docelowym zbiorniku skupisz się głównie na tych rybach?

To Juropari nie Daemon Smiley
Ryby to F1 i przyjechały od Artura ze Szczecina.
Ziemiojady to obecnie mój "konik". W przyszłości będą, ale większe gatunki, ewentualnie  tylko piranie.

Zona chciałaby morskie, ale raz,że nie mam bladego pojęcia o tym. Dwa, zbiornik morski ponad 1000L pościłby mnie z torbami Wink
« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2012, 14:11:26 wysłane przez emperor » Zapisane

Pośpiech w akwarystyce jest wskazany tylko w
czasie zbierania wody z podłogi

Mój baniaczek
http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/240l-korzenie-i-galezie/
Strony: 1 ... 11 12 [13] 14
  Drukuj  
 
Skocz do: