Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Biotopy « Ameryka « Akwarium 112L BW - pierwszy raz
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: Akwarium 112L BW - pierwszy raz  (Przeczytany 24518 razy)
piotrek25
Nowy
*
Wiadomości: 36


« : Październik 04, 2011, 15:01:56 »

Jestem w tym temacie zupełnie zielony i prosze was o porady.Akwarium juz mam,posiadam tez cała siatke liści dębu i kilkadziesiąt szyszek a także korzenie które mocze od 2 tygodni i juz zatoneły.Filtr jaki posiadam to Tetra EX700.Z roślin zdecyduje sie tylko na pistie.Jestem ogromnym fascynatem ciemnych wód amazonki,rozlewisk w lesie i jeśli tylko uda mi sie osiągnąć kolor herbaciany to bede na szczycie podniecenia.I teraz pytanie główne jak ten kolorek osiagnąc?liściei szyszki w jakis sposób zaczna zabarwiac wode ale to nie wszystko pewnie... czy wystarczy usypac podłoze zwykłym torfem z ogrodniczego czy jeszcze potrzebne są juakieś operacje?
Zapisane
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #1 : Październik 04, 2011, 16:06:26 »

Miękka woda to raczej podstawa.
W innym wypadku będzie ciężko uzyskać odpowiedni efekt. Oczywiście, nie znaczy to, że twardej wody nie zabarwisz. Zabarwisz, ale wytrącanie związków humusowych sprawi, że woda w zbiorniku będzie wyglądała jak herbata zaparzana z pięciokrotnie zużytej torebki. Wiem, bo sam to przerabiałem. No i nie będzie to BW, a twarda woda zabarwiona na lekko brązowawy kolor.
1. Zbadaj wode pod kątem ph, kh, gh.
Jeśli woda będzie twarda, jej parametry możesz korygować za pomocą filtra ro, wody destylowanej lub kationitu.
Jeśli woda w kranie jest miękka, korzenie, szyszki olchy, liście + ewentualny torf w filtrze załatwi sprawe.

« Ostatnia zmiana: Październik 04, 2011, 16:08:06 wysłane przez mrs » Zapisane

piotrek25
Nowy
*
Wiadomości: 36


« Odpowiedz #2 : Październik 04, 2011, 16:23:21 »

a jak oceniasz podłoze które mam zamiar uzyć?i czy ewentualnie moge przysypać na wierzch torfem?i jaki ma być to torf?wystarczy taki z ogrodniczego?
Jaki filtr polecasz?sorry za tle pytan ale chciałbym wiedziec jak najwiecej by nie popełnic błedu
Zapisane
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #3 : Październik 04, 2011, 16:51:49 »

a jak oceniasz podłoze które mam zamiar uzyć?i czy ewentualnie moge przysypać na wierzch torfem?i jaki ma być to torf?wystarczy taki z ogrodniczego?
Jaki filtr polecasz?sorry za tle pytan ale chciałbym wiedziec jak najwiecej by nie popełnic błedu
Olej torf z ogrodniczego.
Naturalnym podlożem w BW jest piasek i jeśli chcesz jak najlepiej odzwierciedlić tego typu biotop, to właśnie takie podłoże powinieneś mieć.
Na piasku warstwa liści + gałęzie i będzie ok.
Filtr masz ok, pomyśl o akwarystycznym torfie jako jedno z mediów filtracyjnych.
Zapisane

rafalkudlaty
Bywalec
****
Wiadomości: 401


« Odpowiedz #4 : Październik 04, 2011, 17:19:18 »

może nie mam takiej wiedzy jak mrs ale temat przerabiałem osobiście. moim skromnym zdaniem zwykły torf z ogrodniczego się nie nadaje, może być torf ale włóknisty.tak jak powiedział Kolega wyżej, najważniejsze są parametry wody i tego nie przeskoczysz. jeżeli będziesz miał wodę miękką to cała reszta z górki... jako podłoże proponowałbym czarny, drobny (0.8-1.5mm) żwirek. bardziej naturalny wydaje się być jasny, lecz szybko się brudzi, a ciemne podłoże sprawia, że większość gat. występujących w BW czuje się lepiej i piękniej się wybarwia. odnośnie komponentów takich jak korzenie, liście i szyszki to musisz pamiętać o wcześniejszym ich przygotowaniu, czyli preparacja korzenia (jeśli nie wiesz o co chodzi, jest cały, świetny wątek gdzieś na forum. pamiętaj tylko korzenie drzew liściastych), a szyszki muszą być sezonowane, czyli otwarte i pozbawione nasion (oczywiście mówimy o szyszkach olchy, żadnych innych). odnośnie liści - jedni sparzają wrzątkiem inni, w tym ja, wrzucają od razu. przydały by się również lignity, wygładają nieraz fascynująco i powiedziałbym, że dłużej puszczają barwniki niż zwykłe korzenie.
wydaje mi się, że nie jest dobrze wrzucić ryby od razu do "właściwych" BW. w zoologach są przetrzymywane na ogół w zwykłych kranówach, a sprzedawcy twierdzą, że takie warunki hartują ryby do zwykłej wody... gówno prawda, ale zacząłbym od ph 7, gh 7-10, kh 6-8 a potem spokojnie powiedzmy przez okrez 2 miechów zbijał parametry do wart. niższych - to tylko moje zdanie.
odnośnie filtra to tetra jest dobra jako biolog ale na pewno będzie Ci jeszcze potrzebny mechanik i tu raczej bym nie oszczędzał na wydajności, gdyż wiem co ryby umieją zrobić ze starymi liśćmi, a później wszystek ten syf unosi się w wodzie.
tutaj możesz zobaczyć jak się zmieniały moje BW i podpatrzeć kilka pomysłów http://3832666.springnote.com/pages/7995758
mniej więcej tak wyglądają obecnie http://3832666.springnote.com/pages/8312244
a to zalety posiadania zbiornika bez pokrywy http://3832666.springnote.com/pages/8485498
jak czegoś nie wiesz to pisz - postaram się pomóc, na miarę swojej wiedzy.
Zapisane

piotrek25
Nowy
*
Wiadomości: 36


« Odpowiedz #5 : Październik 04, 2011, 17:37:27 »

rafał niesamowity zbiornik o_O ja też chce taki o_O co za kolory,ryby muszą czuc sie u ciebie świetnie...
Szkoda że nie masz podanej specyfikacji odnośnie wszystkich komponentów...
Ok teraz zestaw pytań:
jakie świetlówki wystarczą mi by tylko dawać pożywienie pistii i ewentualne efekty świetlne?
jakie podłoże masz zastosowane w tym akwa 240?
no i jak z tym torfem wkońcu,jaki polecaxcie do mojego filtra?

kurde mam totalny metlik w głowie,chciałbym miec to akwa tak od zaraz ale wiem że jak sie bede spieszyl to moge tylko spratolic robote...

panowie wielkie dzieki i prosze o dalsza pomoc
Zapisane
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #6 : Październik 04, 2011, 18:44:16 »

Akwarium Rafała w istocie, jest imponujące Smiley

jakie świetlówki wystarczą mi by tylko dawać pożywienie pistii i ewentualne efekty świetlne?
Dla pistii wystarczą świetlówki standardowo montowane w pokrywie.
W przypadku Twojego zbiornika, będzie to 2x18W.
Zastanawiam się tylko czy dla BW nie będzie za dużo światła. Ja w swoim 240l zbiorniku wykręcałem jedną świetlówkę bo zbiornik wydawał sie prześwietlony. Jeśli chcesz mrocznego klimatu, nadmiar światła będzie tylko szpecił.
Pistia powinna też pociągnąć na 1x18W.

no i jak z tym torfem wkońcu,jaki polecaxcie do mojego filtra?
Sam sobie odpowiedz czego potrzebujesz.
Torf włóknisty szybciej barwi wode, ale też szybciej się "zużywa".
Torf granulowany wolniej barwi wodę i wolniej się "zużywa".
Zastanów się jaki efekt chcesz osiągnąć i dobierz odpowiedni rodzaj torfu.

kurde mam totalny metlik w głowie,chciałbym miec to akwa tak od zaraz ale wiem że jak sie bede spieszyl to moge tylko spratolic robote...
Na początek powiedz jakie masz parametry wody w kranie i czy jesteś gotowy na wydatek filtra ro, ewentualnie destylki lub kationitu.

Odnośnie podłoża, mimo wszystko ja polecam piasek.
W BW wygląda naturalniej.

Rafale – to, że ciemne podłoże wpływa lepiej na samopoczucie ryb to niczym nie potwierdzony mit. Podłoże, jeśli nie mamy roślin to tylko i wyłącznie kwestia dekoracji i osobistego odbioru akwarysty.
« Ostatnia zmiana: Październik 04, 2011, 18:46:13 wysłane przez mrs » Zapisane

piotrek25
Nowy
*
Wiadomości: 36


« Odpowiedz #7 : Październik 04, 2011, 18:47:27 »

nie mam żadnego testera by zmierzyc wartości wody,gdzie mozna owy kupić?
Zapisane
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #8 : Październik 04, 2011, 18:55:18 »

nie mam żadnego testera by zmierzyc wartości wody,gdzie mozna owy kupić?
Allegro, sklep zoologiczny, albo zadzwoń do wodociągów. Powinni bez problemu podać podstawowe parametry.

Co z ewnetualnym zmiękczaniem wody, jesteś na to gotowy?
Zapisane

piotrek25
Nowy
*
Wiadomości: 36


« Odpowiedz #9 : Październik 04, 2011, 19:02:56 »

jestem na to gotowy,wydatek rzedu 350zł na Ro to dla mnie nie problem...pracuje i jak nie kuopie teraz to za jakis czas.Mam tylko pytanie dotyczace tych wkładow z torfu,czy jeśli w filtrze mam 4 pojemniki na wklady  to moge zapełnic torfem te cztery pojemniki na raz czy raczej nie jest to wskazane?
Zapisane
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #10 : Październik 04, 2011, 19:18:36 »

jestem na to gotowy,wydatek rzedu 350zł na Ro to dla mnie nie problem...pracuje i jak nie kuopie teraz to za jakis czas.Mam tylko pytanie dotyczace tych wkładow z torfu,czy jeśli w filtrze mam 4 pojemniki na wklady  to moge zapełnic torfem te cztery pojemniki na raz czy raczej nie jest to wskazane?
Co Ty sie tak uparłeś na ten torf? Smiley
Torf nie jest niezbędny.
W kuble powinna znaleźć się gąbka, jakieś siedlisko dla nitryfikacji (ceramika, biobale, keramzyt itp.) i ewentualnie torf.
Jeśli chcesz, zapełnij kosze następująco:
Od góry:
1 koszt - torf - z uwagi na portrzebe częstej wymiany tego wkładu, powinien on znaleźć się na samej górze żeby nie było potrzeby rozbierania całego kubła.
2. ceramika
3. ceramika/keramzyt
4. gąbka.
Zapisane

piotrek25
Nowy
*
Wiadomości: 36


« Odpowiedz #11 : Październik 04, 2011, 19:41:54 »

przecież sam poleciłeś dwa posty wyżej wkłady do filtra z torfu Wink wytłumaczcie mi prosze cały proces podmiany wody z Ro bo wszedzie czytam i nie moge sie połapac.Do czego słuzy ten filtr,jak sie go uzywa,w jakis proporcjach podmienia sie wode w przypadku bw itd. a bede niezwykle wdzieczny Wink jeszcze kilka pytań,w tygodniu dojda zamówione rzeczy i bedziemy mogli startować
Zapisane
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #12 : Październik 04, 2011, 19:57:17 »

przecież sam poleciłeś dwa posty wyżej wkłady do filtra z torfu Wink wytłumaczcie mi prosze cały proces podmiany wody z Ro bo wszedzie czytam i nie moge sie połapac.Do czego słuzy ten filtr,jak sie go uzywa,w jakis proporcjach podmienia sie wode w przypadku bw itd. a bede niezwykle wdzieczny Wink jeszcze kilka pytań,w tygodniu dojda zamówione rzeczy i bedziemy mogli startować
No, torf możesz dać, ale nie jest to konieczność.
Daj, albo nie. Jeśli będziesz miał odpowiednią wodę, brak torfu lub jako "obecność" niczego nie zmieni.

Filtr RO służy do uzyskania miękkiej wody.
Montujesz go pod zlewem w kuchni, albo łazience.
Woda uzyskana z filtra jest wyjałowiona, w związku z tym, powinno się ją mieszać ze zwykłą kranówką.
Proporcje zależą od twardości wody w kranie.
Na przykładzie.
Chcesz uzyskać wodę o twardości gh/kh = 5 stopni.
W kranie masz wodę o twardościach gh/kh ~ 20 stopni.
Za pomocą ro uzyskujesz wode o twardościach 2 stopni (teoretycznie powinna być zbliżona do zera, ale nie znam osobiście takiego filtra).
Znając te parametry, mieszasz w odpowiednich proporcjach wodę z ro z wodą z kranu, by w przybliżeniu otrzymać potrzebny efekt.
Z początku może i troszkę skomplikowane,  ale w praktyce zupełnie proste.
Musisz na początek kupić testy i dokładnie zbadac wodę w kranie, a następnie wodę z ro.
Podmiany wody w zbiorniku dokonujesz np. raz w tygodniu na poziomie 10-15% objętości zbiornika.

I jeszcze jedno, filtr RO z reguły montuje się na stałe. Oznacza to, że przy zapotrzebowaniu np. 20l miękkiej wody, a przepustowości filtra np. na poziomie 200l tygodniowo, reszta wody trafi do kanalizacji, chyba, że znajdziesz dla niej odpowiednie zastosowanie. Łatwiej filtr jest zamontować w łazience z prostego powodu. Pod Twoją nieobecność, wężyk z którego skapuje miękka woda dajesz do muszli lub wanny. Masz pewność, że nie zalejesz sobie mieszkania Smiley
Zapisane

piotrek25
Nowy
*
Wiadomości: 36


« Odpowiedz #13 : Październik 04, 2011, 20:11:45 »

i to musi być podłaczone bezpośrednio do rury?nie może byc np podłaczone do kranu ew prysznica? z tego co widziałem na allegro te filtry są strasznie drogie... kobieta mnie z torbami pogoni jak sie dowie że trace tyle pieniedzy tylko po to by uzyskac odpowiednią miekkość wody o_O


a torf tak jak pisałem chce tylko po to by uzyskać efekt herbaty
Zapisane
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #14 : Październik 04, 2011, 20:18:24 »

i to musi być podłaczone bezpośrednio do rury?nie może byc np podłaczone do kranu ew prysznica? z tego co widziałem na allegro te filtry są strasznie drogie... kobieta mnie z torbami pogoni jak sie dowie że trace tyle pieniedzy tylko po to by uzyskac odpowiednią miekkość wody o_O
Filtr musi być podłączony do instalacji.
Musi mieć zapewniony odpływ do kanalizacji, a membrana musi być stale mokra.

Jeśli boisz się ro lub szkoda Ci kasy, pomyśl o wodzie destylowanej lub kationicie. Więcej z tym roboty, ale możliwość regeneracji i względnie tani koszt rekompensuje wszystko. Tylko czas na zabawę z wodą...Po kilku takich tygodniach czlowiek ma dosyć.

a torf tak jak pisałem chce tylko po to by uzyskać efekt herbaty
Uzyskasz i bez torfu.
Szyszki + drewno + liście w zupełności wystarczą.
Zapisane

Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: