Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: 3runer [119l] Betta Unimaculata  (Przeczytany 3026 razy)
3runer
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 77


Grunt to Bunt


WWW
« : Wrzesień 04, 2011, 20:29:02 »

aktualny stan:
(04.09.2011)


Zbiornik wystartował 10 lipca 2011r.

119l wymiary: 75 x 44 x 36 cm

Osprzęt:
Filtr kaskadowy HBL-701
Grzałka Aquaszut 150W
Pokrywa własnej roboty ze spienionego PCV
Oświetlenie 4 x 18W Sylwiana Gro-lux 8500k i Aquastar 10000k oraz 2 x Narva 4000k

Roślinność:
Moczarka
Rogatek
Lotos tygrysi czerwony i zielony
Rotala indica
Najas
Kabomba
Nurzaniec śrubowy
Zwartki
Duży Heniek
Java, Flame i moze jeszcze jakiś mech
Pistia
Wgłębka
Anubias
Blyxia
Subwasertang
hygrophila polysperma 'rosanervis'

Obsada:
Betta Unimaculata 1+1
Kirys spiżowy albinos 5 sztuki
Krewetki Red Cherry
Raki Alabama parka i Puer parka
Ampularie
Helenki
Zagrzebki
Zatoczki
Rozdętki
Świderki
Tylomelania (dojdą jeszcze co najmniej 2)
Nerityny 3 szt
Brotia Pagodula
Filopaludina sp.Military Helmet
Filopaludina sumatrensis polygramma


Kilka fotek z różnych okresów i zdjęcia mieszkańców, będą na bieżąco uzupełniane.







































I niestety tragiczny okres w historii, choć Bojownikami zajmuję się od prawie dwóch lat, stało się to co się stało...

Ku przestrodze dla innych

Zakupiłem dwie jasne samiczki na zdjęciach powyżej, następnie po paru dniach doszedł samiec





Wszystko było ok przez jakies dwa tygodnie
filmik z zalotów


i fotki









Po jakimś czasie dołożyłem kolejną samiczkę (miała być partnerką samca w mojej próbie rozmnożenia bojowników)  i obsada wyglądała tak:






Niestety po trzech dniach akurat kiedy wyjechałem nastapiło nowe ustalanie hierarchi, czego efektem była śmierć dwóch samic, nastepnego dnia padł samiec, a po kolejnej dobie ostatnia samica... brak mi słów na to co się stało... była to moja osobista porażka i wielki cios, bo bardzo przywiązałem sie do tych ryb... niestety stało się...

Po tej tragedii chcialem sobie zrobić przerwę, ale kolejni lokatorzy do mnie docierali, a mianowicie raczki.

Raczki Puer i Alabama, zakupiłem po parce, teoretycznie mogą się wymieszać, ale hodowli nie planuje i to mi nie przeszkadza, a może wyjdzie coś fajnego??















niebieskie to alabamy a ten z kilku ostatnich zdjęć to puer


I w końcu po 3 tygodnia umawiania się  w Szczecinie do pociągu trafiła paczuszka z Betta Unimaculata, parkę odebrałem, nastepnie aklimatyzacja, były głodne jak cholera, chciały wszystko zjeść, małe karmienie i zwiedzają, mają około 4-5 cm, samiec nieco większy, mają około pół roku, już łapią kolorki, chyba chwilowo zdecyduję się na jeden gatunek bojownika, od hodowcy wiem, że żyją zgodnie ze swoimi kuzynami, ale nie będę kusił losu... Zastanawiam się nad towarzystwem dla nich, microrasbory mi tutaj pasują Tongue lub inne o podobnych rozmiarach
(samiczka to ta z kropka przy ogonie)























Kilka danych o samych bojownikach:
systematyka           guramiowate
pochodzenie           Azja południowa: Borneo
temperament           spokojna
pokarm                   żywy, mrożony
miejsce w zbiorniku   góra, środek
wielkość akwarium   80 cm (120 litrów)
woda                     miękka, lekko kwaśna
temperatura           24 - 28 °C
pH                   6,5 - 7,8 pH
rozmiar ryby           12 cm   :shock:  (w końcu bojownik wielki)

Ten bojownik jest rybą inkubującą ikrę, nie aż tak imponująco ubarwioną, jak gatunki jej pokrewne, budujące gniazda. Inkubujące ikrę gatunki rodzaju Betta były rzadkością i mimo, że nigdy nie stały się tak powszechne jak gatunki budujące gniazda, wiele z nich jest dziś znanych dzięki znaczącym odkryciom, zaangażowaniu i poświęceniu członków specjalistycznych stowarzyszeń zrzeszających w wielu krajach miłośników tych ryb.Są to ryby tolerancyjne względem innych gatunków, zatem mogą być z powodzeniem trzymane w akwarium towarzyskim.Wystrój akwarium powinien się składać ze stref porośniętych roślinnością, otaczających wolną przestrzeń do pływania, a także kryjówek ze skał, korzeni, drewna itp. Światło – niezbyt jaskrawe. B. unimaculata jest zwinnym i bardzo skocznym gatunkiem, dlatego konieczne jest szczelne przykrycie akwarium.

dymorfizm płciowy   Samce są większe i intensywniej ubarwione.

Rozmnażanie:   jest gatunkiem inkubującym ikrę – zajmuje się tym samiec, inkubuje ikrę w pysku. Wylęg trwa około 4 dni, a narybek wypuszczany jest około 5 dni później.

źródło: http://www.rybyakwariowe.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=139:bojownik-wielki-betta-unimaculata

Wiem, że lekki bałagan z designem ale cały czas tworzę, szukam inspiracji, czekam na konstruktywną krytykę.

Jeśli za dużo zdjęć itd. to proszę o info i co zmienić we wpisie
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2011, 21:20:14 wysłane przez Grajewiak » Zapisane

Betta splendens
Betta unimaculata
Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #1 : Wrzesień 04, 2011, 22:50:25 »

Żwirek aby nie za gruby dla kirysków ?
Bojki piękne, ten samczyk identyczny jak mój pierwszy bojek..  Smiley
Jak wygląda wspólne życie tych 2 gatunków betta ? nie ma jakiś utarczek między samczykami ?
Zapisane
3runer
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 77


Grunt to Bunt


WWW
« Odpowiedz #2 : Wrzesień 05, 2011, 05:30:35 »

nie czytałeś... betta splendens zaczęły walczyć jak nie było mnie w domu i efektem tego były 4 zgony...

co do żwiru to mit, potwierdzony choćby prze ze mnie i paru moich znajomych, ani kirysom, ani krewetkom, ani rakom nic nie jest

co do współżycia obu gatunków wiem, że można je trzymać razem, unimaculaty są o wiele spokojniejsze, ale ja chwilowo nie chce ryzykować, po ostatnich rewolucjach skupie się na jednym gatunku i spróbuje go rozmnożyć
Zapisane

Betta splendens
Betta unimaculata
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: