Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « DIY pokrywa ze spienionego PCV
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: DIY pokrywa ze spienionego PCV  (Przeczytany 30671 razy)
3runer
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 77


Grunt to Bunt


WWW
« : Lipiec 19, 2011, 12:47:03 »

Witam, po przestudiowaniu kilku stron, wysłaniu masy maili, zakupu materiałów wziąłem się do tworzenia pokrywy z płyty ze spienionego PCV, tworzywo łatwe w obróbce, no może prócz przycinania, ale wszyscy, którzy to sprzedają przytną wam to na wymiar, więc co nam będzie potrzebne:

Jakieś 4 godziny wolnego czasu, elementy pokrywy, narzędzia: wkrętarka, obcążki,  śrubokręt, śruby, nakrętki, klej (ja użyłem niewielkiej ilości butaprenu), wiertła, kable, uchwyty, nóż do tapet, marker, linijka i ekierka, kątownik (ja użyłem plastikowego 55X55X100 grubość 1mm), obyło się bez plastra, latających panienek itd Tongue.





Po dopasowaniu na sucho wszystkich elementów, kleimy ze sobą kawałki boków, pomocne później przy wierceniu otworów i składaniu całości, następnie zabieramy się za wyznaczenie otworów,najlepiej zrobić to od razu i to wszystkie możliwe jakie nam przyjdą do głowy, następnie z kątownika odcinamy odcinki potrzebne nam do usztywnienia całej konstrukcji, ja użyłem 4 narożnych i 4 do złączenia góry z bokami:



Gdy już całość jest zmierzona i wyznaczone wiercimy otwory, wiertło do drewno wchodzi w pcv jak w masło, więc nie spocicie się (chyba, że wybierzecie ciepły duszny dzień na robienie pokrywy Tongue)



Następnie zabieramy się do skręcania całości, należy zacząć od boków, bo i tak góra na końcu usztywni całość




całość powinna wyglądać tak:



należy pamiętać o wywierceniu otworów na uchwyty świetlówek zanim przykręcimy górę do całości (ja na szczęście pamiętałem)

Następnie przykręcamy uchwyty i wycinamy dziurę na filtr i kable, można od razu zrobić otwory wentylacyjne (ja sobie puki co darowałem, bo będę jeszcze maskował statecznik, a wkrętarka padła... ustrojstwo AFFF)


otwór na kable (musimy pamiętać, ile i jakiej grubości będzie szło kabli, ja mam 8 przewodów o świetlówek, wystarczyło 18mm średnicy


Później druga część pokrywy na zawiasach:




tu statecznik, będzie przykręcony i zamaskowany czymś ala nadbudówka, suma summarum, najcięższy element pokrywy



Całość od środka



cała pokrywa waży niewiele, pcv, to bardzo dobry materiał, ja akurat użyłem 5mm płyty, polecane są grubsze, ale to kwestia portfela, przy mojej bedę musiał dać jakąś poprzeczną belkę przy zawiasach, trochę góra się ugina, ale to kosmetyka, później trochę szpachli, ciemna okleina i będzie gotowe, ale to w kolejnym poście Smiley

Mam nadzieję, że wszystko jasno opisałem Smiley Poprszę o wszelkie uwagi i opinie.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 19, 2011, 14:14:09 wysłane przez 3runer » Zapisane

Betta splendens
Betta unimaculata
rodia
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1062


memento mori


WWW
« Odpowiedz #1 : Lipiec 19, 2011, 13:01:17 »

Czy sposób wykonania tej pokrywy różni się jakoś od tych pokryw ze spienionego pcv, które już w internecie opisano ? Np. od TEJ

Pozdrawiam, R.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 19, 2011, 13:29:16 wysłane przez rodia » Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #2 : Lipiec 19, 2011, 13:19:47 »

Planujesz jakieś odbłyśniki?
Świetlówki są za blisko klapy może ci ją oczernić (świetlówki T5 się mcno nagrzewają), oklej pod świetlówkami folią srebrną lub zamontuj odbłyśniki.
Otwiera się tylko ta mała klapka?
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
3runer
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 77


Grunt to Bunt


WWW
« Odpowiedz #3 : Lipiec 19, 2011, 13:55:38 »

R. - no teoretycznie nie rożni się, ale znam lenistwo ludzi i swoje, jak nie znajdzie na forum to nie szuka dalej, albo zadaje pytanie, bo szukać się w ogóle nie chce Tongue

baniakmaniak - świetlówki są T8, odbłyśnik planuje albo folię, ale to przy oklejaniu całości zrobię, i otwiera się tylko klapka, jest sporo miejsca na drobne czynności i mam generalnie dostęp do całego baniaka, sama pokrywa waży tyle co statecznik, więc nie ma problemu ze zdejmowaniem jej do większych prac porządkowych , w planie są jeszcze wentylatory z komputerów do odprowadzania ciepła dodatkowo
Zapisane

Betta splendens
Betta unimaculata
Anubis-RE
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 955



« Odpowiedz #4 : Lipiec 19, 2011, 14:25:03 »

Gdzie kupiłeś spienione pcv ? jaki koszt ? (może być na PW)
Zapisane

Anubis-RE
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 955



« Odpowiedz #5 : Lipiec 28, 2011, 21:15:09 »

Witam ponownie.

dzięki uprzejmości 3runer (wielkie dzięki), który dał mi namiary na sympatyczną panią sprzedającą spienione PCV rozpoczynam budowę własnej pokrywy na 118L baniak o wymiaraqch 80x35, choć o wiele prostszą metoda od metody 3runer'a.











Zostało mi jak do tej pory zakupić coś do zaszpachlowania wkrętów, dokupić zawiasy i okleinę, pomyślę, też o jakimś ładnym uchwycie  Cool.

Później będzie droga przez rozważanie nad oświetleniem i zakupem lustra, które planuję przykleić do wieka Cheesy
Baniamaniak naprowadził mnie już na dobre tory co do elektryki, ale nie jestem jeszcze pewien do do łącznej mocy, planuje 100W.

C.D.N.  Grin
Zapisane

baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #6 : Lipiec 28, 2011, 23:43:26 »

Co do uchwytu to może taki:


Uploaded with ImageShack.us

Kupiłem takie w Castoramie (mam w swoich 2 pokrywach) na dziale z drzwiami przesuwanymi. Ja mam brązowy ale są różne kolory. Wystająca klamka wygląda kiepsko przy takim.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 28, 2011, 23:48:31 wysłane przez baniakmaniak » Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
Anubis-RE
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 955



« Odpowiedz #7 : Lipiec 29, 2011, 07:02:04 »

Baniamaniaku po raz kolejny ratujesz mi życie  Grin , świetny pomysł z tym uchwytem.
Zapisane

baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #8 : Lipiec 29, 2011, 07:14:26 »

Dodam jeszcze, że składa się on z 2 części u mnie ta dolna jest zdjęta bo po otwarciu pokrywy moża podeprzeć podpórką w miejscu zaokrąglenia po drugiej stronie. Pomysł nie jest nowy wyczaiłem taki w necie właśnie przy oglądaniu wykonanych pokryw DIY. Musisz tylko przy takim uchwycie mieć jakąś otwornicę na 5 cm aby uchyt wchodził na styk nie trzeba go wtedy nawet przyklejać trzyma bo ma rowkowane krawędzie boczne.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 29, 2011, 08:02:33 wysłane przez baniakmaniak » Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
Anubis-RE
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 955



« Odpowiedz #9 : Lipiec 29, 2011, 07:18:05 »

otwornice mam Wink ale uchwyt i tak przykleję, bo nie był bym sobą i po nocach nie spał, gdybym wiedział, że czegoś nie przykleiłem Cheesy
Zapisane

Anubis-RE
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 955



« Odpowiedz #10 : Wrzesień 20, 2011, 21:29:26 »

Pokrywa wyszła mniej więcej tak:
nie ma jeszcze elektroniki, bo nie mogę czasu znaleźć na dokończenie ale to już szczegół Wink












Zapisane

baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #11 : Wrzesień 20, 2011, 23:10:10 »

Widzę, że fachowo okleiłeś. Jak tam znalazłeś już uchwyt?. Mam tu namiary na taki jaki mam u siebie firmy Domino
http://handles.pl/p1628,uchwyt-do-drzwi-przesuwnych-pat33-okragly.html#nclid=8df9e495c9b6883d60ee14c7fa5f0db6
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
Anubis-RE
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 955



« Odpowiedz #12 : Wrzesień 21, 2011, 07:22:16 »

Nie uchwytu jeszcze nie kupiłem, czasu mało, za mało.
Myślę, właśnie nad takim uchwytem, ostatnio widziałem u siebie w którymś z marketów, ale z pośpiechu nie kupiłem :/. może w sobotę Wink
Pozdrawiam.
Zapisane

3runer
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 77


Grunt to Bunt


WWW
« Odpowiedz #13 : Wrzesień 21, 2011, 13:53:37 »

konkretnie to wyszło, cieszę się, że mogłem pomóc Smiley ja jeszcze swojej nie okleiłem Tongue
Zapisane

Betta splendens
Betta unimaculata
Anubis-RE
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 955



« Odpowiedz #14 : Wrzesień 21, 2011, 20:25:23 »

oklejaj, oklejaj Cheesy, z okleiną na bank będzie się tobie podobać i może weźmiesz się w sobie i zrobisz fotki Cheesy.
Zapisane

Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: