Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Biotopy « Akwarystyka morska « Pokolce, wspaniałe ryby morskie
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Pokolce, wspaniałe ryby morskie  (Przeczytany 15839 razy)
Raffy
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2337


« : Lipiec 15, 2011, 21:16:40 »

Czy ktoś na tym forum pielęgnuje pokolce? Sam posiadam aż 8sztuk, uwielbiam je ze względu na wspaniałe zachowania i dostojny wygląd, a także za ich inteligencję Wink
W mojej "kolekcji" znajdują się:
-Zebrasoma scopas
-Zebrasoma flavescens
-Zebrasoma xanthurum
-Acanthurus lineatus
-Acanthurus olivaceus
-Acanthurus pyroferus
-Ctenochaetus tominiesis
-Paracanthurus hepatus

Zacznę od hepatusa, czyli pokolca królewskiego(Paracanthurus hepatus)


Ryba ta trafiła do mnie jako podrosnięty narybek, mierzący 3cm w dniu 17 lutego 2011r. Ten osobnik najprawdopodobniej pochodzi z fermy, ponieważ hepatusy są rozmnażanymi pokolcami na fermach na półdziko w morzu. Jest to dosyć okazały pokolec, znany jest wszystkim z kreskówki jako Doris Smiley Jest to jeden z wrażliwszych pokolców, dosyć nieswojo się czuł w obecności innych, większych pokolców. Ta ryba potrafi obsypać się ospą ze stresu. Mój osobnik aklimatyzował się z dobre 3miesiące! Czasem wyglądał strasznie nieciekawie, cały obsypany z wysadzonym okiem  Sad


Jednak udało mu się zaaklimatyzować w pełni, przestał się bać wszystkiego. Oczywiście lampa uv, pokarm z czosnkiem i witaminami nieco mu ułatwiły. Obecnie, czyli w lipcu, po pół roku od zakupu, mierzy ok. 7-8cm, hepatus dobrze odkarmiony bardzo szybko rośnie, dzikie hepatusy na wolności mierzą czasem ponad 35cm, jednak w akwarium rzadko przekracza 20cm.
Dorosły hepatus z Akwarium Gdyńskiego


Po aklimatyzacji jest bezproblemowym, łagodnym pokolcem. Hepatusy w niewoli często cierpią na otłuszczenie, gdyż ta ryba potrafi zjeść niewyobrażalną ilość pokarmu, gdzie już zdążyłem zauważyć na swoim hepatusie. Zjada wszelakie mrożonki, każdy pokarm suchy i pałaszuje suszone algi nori na przemian z brokułami. Hepatus cały czas pływa w ruchu, nadaje się tylko do akwariów nie mniejszego niż 150cm długie i 500L pojemności. Często ten pokolec, ze względu na swoją urodę kupowany jest do bardzo małych akwariów, gdzie szybko giną ze stresu, a te które przeżyją, staną się bardzo agresywne z powodu małej przestrzeni.

Filmik z hepatusem (UWAGA! Jedna z ryb na filmiku cierpi na chorobę pokolcową, czyli HLLE i jest otłuszczona!)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 15, 2011, 21:23:53 wysłane przez Raffy » Zapisane

Zawód : akwarysta...
Wszystkie ryby są wyjątkowe! Uszanujmy ich wymagania, podziękują nam dobrym zdrowiem i młodymi...
NIE UDZIELAM RAD PRZEZ PW!
http://www.3cityakwarium.fora.pl/Trójmiejska Akwarystyka
Obecnie: 500L Rafa, 112L roślinne, 160L mcharium
I we mnie drzemie Tanganika i Malawi
emperor
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1446


« Odpowiedz #1 : Lipiec 15, 2011, 21:29:05 »

Raffy na forum jesteś raczej pionierem w dziedzinie morszczaków, więc nie liczyłbym na wymianę poglądów popartych praktyką.
Ryby piękne.
Zapisane

Pośpiech w akwarystyce jest wskazany tylko w
czasie zbierania wody z podłogi

Mój baniaczek
http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/240l-korzenie-i-galezie/
Raffy
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2337


« Odpowiedz #2 : Lipiec 15, 2011, 21:40:41 »

Może ktoś się znajdzie  Wink
Zapisane

Zawód : akwarysta...
Wszystkie ryby są wyjątkowe! Uszanujmy ich wymagania, podziękują nam dobrym zdrowiem i młodymi...
NIE UDZIELAM RAD PRZEZ PW!
http://www.3cityakwarium.fora.pl/Trójmiejska Akwarystyka
Obecnie: 500L Rafa, 112L roślinne, 160L mcharium
I we mnie drzemie Tanganika i Malawi
Anubis-RE
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 955



« Odpowiedz #3 : Lipiec 16, 2011, 12:11:13 »

Kurcze te kolory, coś pięknego Wink, sam bym kupił, ale akwarium musiał bym chyba na tarasie balkonowym ustawić  Grin
Zapisane

Marcin14
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1725



« Odpowiedz #4 : Październik 05, 2011, 18:30:27 »

Raffy-jaki masz baniak?? Jakie inne ryby w nim hodujesz??
Zapisane

250L słodkie
540L + 112L morskie
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: