Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Mini rafa-koszt  (Przeczytany 11242 razy)
vento
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1488


« : Czerwiec 11, 2011, 23:06:11 »

Witam!
Powoli rozważam-głównie pod kątem finansowym-założenie baniaczka słonowodnego. Mam znajomego prowadzącego profesjonalny sklep akwarystyczny, który strasznie mnie do tego namawia. Jako fan krewetek myślałem o małym zbiorniczku z którymiś (którąś) z nich. Jestem-jak mówiła jedna z moich wykładowczyń-LAJKONIKIEM w tym temacie, więc proszę o wyrozumiałość-myślałem o sexy shrimp (nazwa potoczna, ale łacińskiej nie znam), albo i większej krewetce dość popularnej na fotach zbiorników słonowodnych o biało-czerwonym ubarwieniu-pasy biegnące przez całe ciało.
Wspomniany znajomy obiecał mi założenie zbiornika 30L (cube) z oświetleniem, filtracją i kawałkiem żywej rafy za około 500zł. Nie robi tego na pewno po kosztach, bo przecież zarabiać musi, ale, powiedzmy, mam zniżkę Wink
Moje pytanie brzmi następująco-czy taka kwota jest osiągalna, czy nie wlicza w to jakiś ukrytych kosztów, które wzrosną do tysięcy zł??? Czy nie będzie to za mały litraż dla krewetek?

Z góry dziękuję za pomoc!

Pozdrawiam
Zapisane

Raffy
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2337


« Odpowiedz #1 : Czerwiec 12, 2011, 08:55:47 »

Hmmm, w takim akwarium to chyba tylko Thor ambonensis (sexy shrimps), ale i one muszą mieć wyspecjalizowaną dietę. Te lysmaty ambonensis o których mówisz, jak dla mnie są za duże do takiego zbiorniczka...
Zapisane

Zawód : akwarysta...
Wszystkie ryby są wyjątkowe! Uszanujmy ich wymagania, podziękują nam dobrym zdrowiem i młodymi...
NIE UDZIELAM RAD PRZEZ PW!
http://www.3cityakwarium.fora.pl/Trójmiejska Akwarystyka
Obecnie: 500L Rafa, 112L roślinne, 160L mcharium
I we mnie drzemie Tanganika i Malawi
Yoka
Nowy
*
Wiadomości: 2


WWW
« Odpowiedz #2 : Czerwiec 16, 2011, 16:56:27 »

Tak małe akwaria są raczej przeznaczone dla krabów niż krewetek.
Z powodzeniem możesz tam trzymać kraby http://korale.pl/kraby-crabs-c-34_35_135.html pustelniki lub tak jak powiedział kolega thor amboinensis.
jeśli bardzo będziesz chciał możesz tam nawet wpuścić taką malutką rybke http://korale.pl/gobiodon-okinawae-clown-goby-yellow-p-1909.html
ale niestety ona do życia potrzebuje koralowców bo w nich się chowa.
Zapisane
Marcin14
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1725



« Odpowiedz #3 : Czerwiec 22, 2011, 18:58:34 »

Co do "ukrytych kosztów" pamiętaj, że poza założeniem akwarium tj. (szkła, lampy, grzałki, żywej skały, żywego piasku, termometru) musisz mieć testy (Ph, Kh, NH3, NH4, PO4, Ca, Mg, No2 i No3...), filtr RO + DI, miernik TDS, salimetr (areometr), oczywiście pokarm dla żyjątek, ampułki z bakteriami, witaminami itd., sól morska. Nie wiem czy o czymś nie zapomniałem ale chyba wszystko. Musisz mieć też ślimaki które przekopią Ci dno i kraba który zje martwe szczątki. Więc: do akwarium 30L potrzebujesz min. 3kg żywej skały (40zł/kg), zywy piasek jeśli na ozdobę to starczy 1,5-2kg, jeśli jako "filtr" no to ze 4-5 kg musiało by być (ja mam 4,5kg/75zł), cyrkulatory ok. 35zł/szt (jeden powinien starczyć-zależy od wydajności), świetlówka kompaktowa do morszczaka ok 50zł + statecznik ok. 40zł na allegro. Więc sobie policz co będziesz miał za 500zł a ile jeszcze Ci brakuje...
Zapisane

250L słodkie
540L + 112L morskie
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: