Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Woda « liscie debu i szyszki olchy czarnej
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: liscie debu i szyszki olchy czarnej  (Przeczytany 11967 razy)
Domel442
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 250


« : Maj 26, 2011, 16:59:21 »

Witam mam małe pytanie ile muszę wrzucić do akwa 343L lisci i szyszek ? bo nie chce przesadzić zakwaszeniem zbiornika  Cheesy
Zapisane
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #1 : Maj 26, 2011, 20:09:24 »

Witam mam małe pytanie ile muszę wrzucić do akwa 343L lisci i szyszek ? bo nie chce przesadzić zakwaszeniem zbiornika  Cheesy
Spotkałem się kiedyś z przelicznikiem 1 szyszka na 20-30l wody i stosowałem się do tego nie mając kłopotów.
Lisci możesz dac ile chcesz.
Zapisane

Domel442
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 250


« Odpowiedz #2 : Maj 26, 2011, 20:33:46 »

dzięki Smiley bardzo za odp na mój temat ale mam kolejne pytanie jak liście są wysuszone co mam zrobić zalać je wrzątkiem czy od razu do akwa  i tak na oko ile mam wrzucic tych szyszek tak z 10 ? starczy ?
Zapisane
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #3 : Maj 26, 2011, 20:38:13 »

dzięki Smiley bardzo za odp na mój temat ale mam kolejne pytanie jak liście są wysuszone co mam zrobić zalać je wrzątkiem czy od razu do akwa  i tak na oko ile mam wrzucic tych szyszek tak z 10 ? starczy ?
Szyszek daj z 15 - nic się nie stanie.
Ja liście dawałem do baniaka od razu, nie zalewałem ich wrzątkiem i nic złego się nie działo.
Garśc lisci do bańki i poczekać kilka godzin aż same zatoną.
Zapisane

Domel442
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 250


« Odpowiedz #4 : Maj 26, 2011, 20:43:42 »

dziękuje bardzo za twoje rady Wink
Zapisane
rafalkudlaty
Bywalec
****
Wiadomości: 401


« Odpowiedz #5 : Maj 26, 2011, 21:42:16 »

troche nie rozumiem tego przelicznika: szyszka na 10, czy 20l wody. mrs na pewno jest bardziej doswiadczony ale ja w swoim zbiorniku uzywam szyszek jako dekoracji oraz dla osiagniecia koloru wody. w 240l mam ich cala mase (nie wiem - moze z 50, oczywiscie nie wrzucalem na raz takiej ilosci, po prostu nie ich nie usuwam) plus liscie, ktore zakrywaja praktycznie cale dno... kolor wody bursztynowy (nie mocny), ph waha sie od 6.5-6.8.
Zapisane

mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #6 : Maj 27, 2011, 05:41:04 »

troche nie rozumiem tego przelicznika: szyszka na 10, czy 20l wody. mrs na pewno jest bardziej doswiadczony ale ja w swoim zbiorniku uzywam szyszek jako dekoracji oraz dla osiagniecia koloru wody. w 240l mam ich cala mase (nie wiem - moze z 50, oczywiscie nie wrzucalem na raz takiej ilosci, po prostu nie ich nie usuwam) plus liscie, ktore zakrywaja praktycznie cale dno... kolor wody bursztynowy (nie mocny), ph waha sie od 6.5-6.8.
Nie twierdze Rafale, że to dobry przelicznik.
Podobno zbyt duża ilość szyszek może zaszkodzić ale nie sprawdzałem tego więc nie wiem na pewno.
Liście to raczej dekoracje - bez wpływu na parametry wody, szyszka za to może mocno nimi wstrząsnąć - stąd pewnie zalecany umiar w stosowaniu szyszek ale tak jak napisałem wcześniej, nie robiłem doświadczeń na wpływ wiekszej ilości szyszek na parametry wody.
Zapisane

Domel442
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 250


« Odpowiedz #7 : Maj 27, 2011, 13:23:54 »

wczoraj wsadzeniu do akwa szyszek i liści zaobserwowałem ze para zeber  wykopała sobie dół w piasku i się stroszą do pawic rybki denne tez są bardziej aktywne przekopują liście jak szalone  Smiley
Zapisane
rafalkudlaty
Bywalec
****
Wiadomości: 401


« Odpowiedz #8 : Maj 27, 2011, 16:33:58 »

zakwasiles troche wode, moze pojawily sie juz barwniki wiec zabieraja sie za prokreacje Smiley gratulacje daj znac jak cus z tego wyjdzie  Grin
Zapisane

wilk6121997
Zainteresowany
**
Wiadomości: 67


« Odpowiedz #9 : Maj 30, 2011, 14:40:29 »

siema

mam akwarium 60l

PH 7

le muszę dodać liści dębu aby obniżyć to pH do ok. 6
Zapisane
Domel442
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 250


« Odpowiedz #10 : Październik 11, 2012, 18:03:12 »

witam mam pytanie nie dawno zebrałem liscie debu bo przycinali drzewa debu w mojej okolicy liscie zdawaly sie byc suche wystarczy oblac je wrzatkiem ?
« Ostatnia zmiana: Październik 11, 2012, 21:51:43 wysłane przez Domel442 » Zapisane
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #11 : Październik 11, 2012, 20:51:40 »

witam mam pytanie nie dawno zebrałem liscie debu bo przycinali drzewa debu w mojej okolicie liscie zdawaly sie byc suche wystarczy oblac je wrzatkiem ?

Ja już nawet wrzątkiem liści nie zalewam.
Jakie mam, takie trafiają do baniaka.
Zapisane

Domel442
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 250


« Odpowiedz #12 : Październik 11, 2012, 21:52:42 »

aha czyli moge je spokojnie wrzucić do akwa Smiley dzieki za odp
Zapisane
Tomcajs
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 81


« Odpowiedz #13 : Październik 29, 2012, 12:47:25 »

Duże Grono Akwarystów skłania się jednak, że mają to być zeszłoroczne szyszki i liście , zbierane na przełomie stycznia i lutego, kiedy nasionka olchy czarnej wysypią się już z szyszek i na liściach po dużych mrozach, które wyż wschodniorosyjski funduje nam na przełomie stycznia i lutego, nie znajdziemy żadnych żywych "dziwolągów", których obecność w akwarium może spowodować duży niepokój i kłopoty właściciela, dla pewności zawsze można sparzyć zarówno szyszki, jak i liście, z własnego doświadczenia zauważyłem, że szyszki sparzone działają intensywniej niż od razu wrzucane do akwa...

Ciekawostka jest taka, że liście dębu opadają na jesień z regóły ze starszych drzew na młodych pozostają do wczesnej wiosny (zanim nie puszczą pąków), starsze egzęplaże są zarażone różnymi pasożytami, dlatego zbieranie liści w zimie z młodych drzew jest korzysniejsze dla naszych podopiecznych, jeżeli zaś chodzi o szyszki Olchy(lub olszy- poprawna nazwa) chodzi głównie o mikroskopijne nasionka, które jeżeli się nie wysypią z zakamarków , zakiełkują w akwarium, a następnie zaczną obumierać zapaskudzając wodę...
« Ostatnia zmiana: Listopad 17, 2012, 23:55:08 wysłane przez Tomcajs » Zapisane

112l  Neonarium
Bagniak
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 48


Wersja robocza


« Odpowiedz #14 : Styczeń 17, 2013, 23:11:03 »

Od siebie dodam ze nasiona wypadajace z szyszek sa dosc spore i jest ich naprawde wiele. Podobno trzeba sezonowac szyszki w normalnej temp, ale ja czesc wziołem i postawiłem na kaloryfer po osuszeniu szyszek nasionka wypadły  trwalo to jakies dwa tyg.
Zapisane
Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: