Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Jak rozmnożyć rybki « czyje to jajeczka? welonów czy zbrojników?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: czyje to jajeczka? welonów czy zbrojników?  (Przeczytany 4026 razy)
dewdrop
Nowy
*
Wiadomości: 4


« : Maj 08, 2011, 21:10:08 »

Witam!
Hoduję w akwarium dwa rodzaje rybek: welonki (skaranie boskie, ale były 'pierwsze' więc ich przecież nie wyrzucę) i zbrojniki.
Zbrojniki mam jeszcze malutkie max 5 cm, sztuk 6, i 3 welony. Uwielbiam 'glonki' więc starałam się im zrobić warunki do tarła, czyli obniżyłam temp, wymieniałam część wody, mają pod dostatkiem kryjówek. Odkąd zaczęłam swoje starania z tymi warunkami, pojawiły się u nas jajeczka. Pojedyncze sztuki, przyklejone w różnych miejscach, głównie na liściach sztucznej roślinki, bardzo gęstej. I już nie wiem czyje to: ponoć walonki bardzo ciężko rozmnożyć i trzeba mieć wielkie akwa, z kolei u 'glonków' powinny być w kupie i pielęgnowane przez ojca. I co to może być? Parę jajeczek już 'pękło', ale żadnych maleństw nie widzę. Może to bez silny filtr i małe kaput? Kto mi podpowie, czyje to jajeczka? są niewielkie, ok. 1mm, bardzo jasno żółte, i pojedyncze. Widać w części w środku ciemniejszy punkcik. Pomóż ktoś!:)
Zapisane
wilk6121997
Zainteresowany
**
Wiadomości: 67


« Odpowiedz #1 : Maj 13, 2011, 18:53:00 »

daaj foto
Zapisane
rodia
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1062


memento mori


WWW
« Odpowiedz #2 : Maj 13, 2011, 20:47:16 »

Witam
Zbrojniki są za małe na tarło. Lokalizacja ikry też wskazuje, że to nie one.

Pozdrawiam, R.
Zapisane
dewdrop
Nowy
*
Wiadomości: 4


« Odpowiedz #3 : Maj 21, 2011, 21:12:45 »

Dzięki za odpowiedź
Mam jeszcze jedno pytanie: Poprzednich jajeczek się pozbyłam, gdyż był już czas najwyższy na wymianę wody. Nie minął nawet miesiąc, a dziś znalazłam nowe jaja Ta sama sceneria: obficie przyklejone do liści sztucznej roślinki. I teraz pytanie właściwe: czy obecność jajeczek oznacza, że są one zapłodnione? Sztuczna roślinka jest mobilna, więc mogę ją przenieść do mniejszego akwarium (razem z jajeczkami), ale czy jest sens? I jeszcze jedno pytanko (aż mi głupio), czy jeśli z jajeczek się wyklują maleństwa, to zobaczę je gołym okiem? Chodzi mi o to, żeby 'wyczuć' czas, kiedy trzeba zacząć je karmić...
Dziękuję za wyrozumiałość i cierpliwość do laika
Pozdrawiam
Zapisane
rodia
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1062


memento mori


WWW
« Odpowiedz #4 : Maj 22, 2011, 07:01:25 »

Twoje wypowiedzi świadczą o braku nie tylko doświadczenia, ale i podstawowej wiedzy. Sama piszesz, że jesteś laikiem. Radze odpuścić sobie ikrę z tego tarła, zdobyć odpowiednią wiedzę i wtedy spróbować uzyskać młode. Odchów narybku to nie tylko jego wykarmienie. Nie chcesz przecież odchować w najlepszym wypadku kilku źle wybarwionych skarłowaciałych i chorowitych osobników. Jest sporo problemów związanych z rozwojem ikry jak i samego narybku. Proponuję przejrzeć zarówno literaturę papierową jak i internetowe publikacje na temat ogólnej akwarystyki i na końcu materiały dotyczące rozmnażania i wymagań tego konkretnego gatunku.

Odpowiadając na pytania:
- narybek można zobaczyć gołym okiem
- ikra nie musi być zapłodniona po złożeniu; jeśli się nie rozwija to nie znaczy, że jest niezapłodniona, a może znaczyć, że dobrały się do niej jakieś patogeny; rozwój jajeczek jest zazwyczaj widoczny: zmienia się jej przeźroczystość, barwa, widać w środku rozwijającą się larwę.
- karmienie rozpoczyna się po wyczerpaniu woreczka żółciowego, nie wiem jaki to okres w przypadku tego gatunku (wujek google prawde ci powie)

Pozdrawiam, R.
Zapisane
Nowak
Nowy
*
Wiadomości: 36


« Odpowiedz #5 : Maj 22, 2011, 09:33:31 »

dewdrop  -  bezpośredni kontakt z drugim akwarystą jest najcenniejszy  Cheesy i nie do zastąpienia. Poszukaj takiej osoby  Good ! Internet dla akwarysty jest świetny jako element wspierający a nie jako główne źródło wiedzy. To samo odnosi się do literatury fachowej.
Zapisane
phela5
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6


WWW
« Odpowiedz #6 : Maj 22, 2011, 16:03:36 »

Witam, ja posiadam kilka par zbrojników niebieskich, niektóre przenosiłem specjalnie do akwarium tarliskowego ale takżę i w akwarium ogólnym dochodziło do tarła.
Z mojego doświadczenia wiem że nie zawszę samica starannie przyklei ikrę w kryjówce i zdarza się iż część jajeczek poniewiera się w akwarium do puki jakaś ryba jej nie zje. Zbrojniki wielkości 5-6 cm są już zdolne do rozmnażania ale ewentualny miot nie jest zbyt duży. Powodzenia w dalszych staraniach. 
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: