Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « Projekt AKWA 375L szafka (fotorelacja)
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Projekt AKWA 375L szafka (fotorelacja)  (Przeczytany 2787 razy)
Worghinio
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 4


« : Luty 13, 2011, 23:24:19 »

Witam serdecznie

Ponieważ jestem nowy na forum postanowiłem podzielić się z resztą użytkowników moimi doświadczeniami. Dawno temu miałem akwa 100l i jakiś czas temu postanowiłem wznowić swoją działalność w tej dziedzinie. Po solidnym przewertowaniu allegro i innych aukcji stwierdziłem że ceny zarówno szafki jak i pokrywy zakrawają na absurd! Za kilka desek liczą sobie niektórzy nawet 900zł! A co do pokrywy to najtańszy plastik widziałem za 180zł i to z oświetleniem raptem 2X36W co do tej wielkości akwa to troszkę za mało. Jakoś wykonania pominę milczeniem....
Postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce i samemu wykonać szafkę. Cała idea składała się do tego aby mieć wszystko w jednym miejscu i nie bawić się w przedłużacze, rozgałęziacze i tego typu niedogodności. Po kilku dniach rozmyślań powstał prosty projekt który każdy może wykonać we własnym zakresie w zaciszu domowej piwnicy. Postanowiłem postawić na solidność i wykonać szafkę z płyty OSB 25mm. Nie spotkałem się z taką płytą w żadnym markecie typu leroy merlin czy castorama więc odwiedziłem prywatną wytwórnie w podwarszawskiej miejscowości. Okazało się to strzałem w dziesiątkę ponieważ zapłaciłem mniej niż w leroy merlin za 20mm płytę.
Przejdźmy do wymiarów i potrzebnych narzędzi do wykonania ww szafki  Wink

Płyta OSB 25mm (przycięta na wymiar)

1500x600  -  2szt (góra i dół)
650x550  -  4szt (ścianki działowe)
1500x650  -  1szt (plecy)

Koszt płyty wraz z pocięciem to raptem 120zł, więc duża oszczędność na samym materiale  Smiley

Płyta 18mm

640x580  -  2szt (drzwiczki)
300x550  -  1szt (półeczka)
Inne rzeczy:

- gniazdka  -  10szt
- konfirmaty -  ok 60szt
- gumolit  -  nie mam pojęcia ile metrów (zostało mi trochę po remoncie)
- okleina  -  8 mb
- lampka  -  1szt
- przewód 1mm  -  8m
- przewód 3x1.5  -  3m
- zawiasy  -  4szt
- magnesy  -  2szt
- uchwyty  -  2szt

Ze względu na moje udziwnienie aby z szafki wychodził tylko jeden przewód zamiast dziesięciu koszt waha się w granicach 300zł. Jeżeli ktoś by sobie darował gniazdka i przewody to spokojnie w 200zł by się zamknął.
Przedstawię teraz dosyć prymitywny projekt szafki od którego wszystko się zaczęło. Oto on:


Na tym projekcie zostały złapane tylko podstawowe wymiary które pozwolą na wstępny montaż szafki bez żadnych dodatkowych udogodnień.
Więc zaczęła się powolna i żmudna praca (radze sobie znaleźć kogoś do pomocy).

Pierwszy montaż płyt (uchwyty widoczne na zdjęciu kupiłem po 6zł w obi, koszt niewielki a bardzo ułatwiają prace)



Gotowe pudło ale jeszcze bez dwóch środkowych podpór



W pośpiechu nie zrobiłem zdjęć z poszczególnych etapów konstrukcji szafki ale tak oto wygląda w surowym stanie



Wnętrze szafki przygotowane pod 10 gniazdek



Przyszedł czas na oklejanie, co przy dosyć dużej chropowatości płyty nie było łatwym zajęciem ale wydaję mi się że efekt nie jest najgorszy (góra, tył i spód ze względu na minimalizacje kosztów nie zostały oklejony)



Środek jednej półki okleiłem gumolitem. Ma się w niej znajdować filtr i cała reszta niezbędnych rzeczy więc nie znalazłem lepszego sposobu na zabezpieczenie płyty przed nieplanowaną powodzią. Nie posiadam zdjęć z samego oklejania ale będzie on widoczny na dalszych fotkach. Po przeniesieniu szafki do domu wziąłem się za mozolne i bardzo pracochłonne podpinanie całej elektryki





Po zakończeniu zabawy z kabelkami, podpięciu gniazdek i wewnętrznego oświetlenia całość wyszła tak





Wpadłem na pomysł aby jeszcze przyczepić listwy zasłaniające sam spód akwa i dodało to troszkę szafce charakteru (listwy miały być zdejmowane). Listwy okleiłem okleiną, przykleiłem kołki, w szafce wywierciłem dziury i oto efekt



Brakowało tylko otworów na węże i przewody



I szafka gotowa  Grin




Przepraszam za nie najlepszą jakość zdjęć. Na życzenie wstawię fotki lepszej jakości.

Mam nadzieję że komuś się ten projekt przyda i będzie mógł z niego skorzystać. W razie pytań - piszcie  Wink


Za jakiś czas wstawię fotorelacje z budowy pokrywy do ww akwa z oświetleniem 3x80W T5

Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: