Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: A cóż to za ślimaki?  (Przeczytany 5007 razy)
Jarecki
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 604



« : Marzec 18, 2005, 21:31:17 »

Panowie i panie forumowicze!Mój znajomy sprzedawca przytargał do swojego sklepu pewne ślimaki i nazwa jaką mi podał to bodajże hm...Nerida czy jakoś tak (może coś mu się pokićkało) w każdym razie mam takie dwa ustrojstwa w akwarium i wygląd mniej więcej wygląda tak:Muszla skręcona i kształtem przypominająca ampularię,obecne wieczko do zamykania jak u ampularii,natomiast barwa muszli brązowa z poprzecznymi (nie jak u ampułek wzdłuż) czarnymi pasami które nie są linią ciągłą a  zygzakowatą.Może ktoś ma takie coś?
Zapisane
sir Michael
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 676


WWW
« Odpowiedz #1 : Marzec 18, 2005, 22:33:20 »

Hm... nerida.. nie znam nazwy ale w swoim akwarium mam coś szarego co wziąłem za żyworódkę (przez wieczko i ampulariowaty, ale bardziej podłóżne wykręcenie kształt muszli) ale potem zmieniłem zdanie - muszla jest w kropki, a czułki/wąsy są bardziej 'nitkowate'. Nie jestem jednak dokładnie pewny, czy to to czy nie to, może ktoś zna coś takiego.
Zapisane
wirek
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 325


« Odpowiedz #2 : Marzec 18, 2005, 23:20:36 »

nereida, ale to kojarzy mi się raczej z jakimś stworem morskim i to nie koniecznie mięczakiem
Zapisane

Tańczący z rybkami
sir Michael
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 676


WWW
« Odpowiedz #3 : Marzec 18, 2005, 23:25:19 »

Nereida, sprawdziłem w google i sie okazuje że to krocionog?
Zapisane
mdramski
Super aktywny
*****
Wiadomości: 2961



« Odpowiedz #4 : Marzec 18, 2005, 23:45:34 »

Zgadzam się z przedmówcą. To nie jest ślimak: http://hel.hel.univ.gda.pl/jurek/org/wie/ner/ner.htm

Pewnie kolejny wymysł sprzedawcy  :?
Zapisane
Jarecki
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 604



« Odpowiedz #5 : Marzec 19, 2005, 00:07:11 »

Che,che! Tak no ja tez najpierw mieszałem w wyszukiwarce pod tą nazwą i innymi podobnymi jakie mi na myśl przyszły i cuda mi wyskakiwały. :lol:Nazwa też mi jest jakaś trefna bo mi ją przeczytał z kartki na której miał zapisaną ową nazwę od jakiegoś tam hurtownika.Cóż,pomęczę go o łacińską nazwę niech się napoci chłopak trochę, w koncu niech wie co sprzedaje.
Zapisane
mdramski
Super aktywny
*****
Wiadomości: 2961



« Odpowiedz #6 : Marzec 19, 2005, 00:17:06 »

Kupujący też raczej powinien wiedzieć co kupuje  Cool  No, ale chyba prawie każdy z nas ma taki grzech na sumieniu Wink Pozdrawiam Smiley
Zapisane
Duch
Man without body
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 177



WWW
« Odpowiedz #7 : Marzec 19, 2005, 11:56:47 »

Hehe...pomyliłeś nazwę i wszyscy szukają gdzie indziej Smiley
Ten ślimak to najprawdopodobniej Neritina natalensis lub jakiś Neritina sp. Bardzo piękny ślimak chociaż drogi (w Atoll-zoo 16pln/szt)


Zapisane

Pozdrawiam Norbert
AquaDesign.pl
Jarecki
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 604



« Odpowiedz #8 : Marzec 19, 2005, 16:24:54 »

"Panie boże daj roslinom ducha rosnąć pięknie nawet bez światła".Dzieki duch o te właśnie zwierzaki chodziło!Ten pierwszy na zdjęciu to właśnie taki jak mam.Są piekne i ciekawość wzieła góre no i jak darmo dają che,che.Szesnaście zł to moim zdaniem lekka przesada może z powodu małego rozpowszechnienia?No i proszę jak sie ładnie forum przydaje. Cheesy  Cheesy
Zapisane
Duch
Man without body
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 177



WWW
« Odpowiedz #9 : Marzec 19, 2005, 17:21:32 »

Cytat: Jarecki
Szesnaście zł to moim zdaniem lekka przesada może z powodu małego rozpowszechnienia?

Jest to stosunkowo rzadki gatunek i nie często spotyka się go w akwarystycznych (w Warszawie widziałem tylko w jednym a podobno mamy tu wszystko :wink: ). Podobnie jak ampularia (wiem z autopsji) jest wrażliwy na miękką wodę (koroduje) ale nadaje się idealnie do Malawi (zresztą nawet pochodzi z Afryki). Jest to chyba najlepszy glonożerca wśród ślimaków...ale nie oczekujcie cudów :lol:
Zapisane

Pozdrawiam Norbert
AquaDesign.pl
Tiereszkowa
Nowy
*
Wiadomości: 9


« Odpowiedz #10 : Wrzesień 16, 2005, 12:38:23 »

Cytat: Duch
Bardzo piękny ślimak chociaż drogi (w Atoll-zoo 16pln/szt)



nie zgodziłabym się co do tego że drogi - zależy gdzie kupowany... ja swojego kupiłam za 6 złotych, a najwyższą cenę do tej pory - oprócz twojej za te ślimaczki to widziałam - 10 zł...i mimo, że tani, to mój ślimaczek bardzo ładnie się sprawuje w akwarium i nazywa sie Stonka - to z powodu kolorków Cheesy
Zapisane
Duch
Man without body
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 177



WWW
« Odpowiedz #11 : Wrzesień 16, 2005, 13:04:00 »

Cytat: Tiereszkowa

nie zgodziłabym się co do tego że drogi - zależy gdzie kupowany...

Sprawdź najpierw kiedy ten post był napisany Wink. 19marca (czyli pół roku temu). Teraz te ślimaki kosztują dużo mniej (na giełdzie hurtowej po 2.5-3pln/szt).
Zapisane

Pozdrawiam Norbert
AquaDesign.pl
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: